گیاهان کاهنده قند خون

پایین آوردن قند خون در خانه,درمان قند خون با بامیه,چگونه قند را پایین بیاوریم,پایین آمدن قند خون,داروی گیاهی دیابت
از مهم‌ترین علل افزایش آمار ابتلا به دیابت، تغذیه غلط و نداشتن تحرک است؛ اما می‌توان برای مقابله با این بیماری، با تصحیح نوع تغذیه و رعایت رژیم غذایی و داشتن تحرک کافی، تا حد زیادی عوارض جانبی و عواقب آن را کاهش داد.

اگرچه افراد مبتلا باید تحت‌نظر پزشک متخصص باشند و به توصیه‌های او عمل کنند، ولی در مواردی که مشکل دیابت حاد نباشد، می‌توان از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی مربوطه استفاده کرد. ناگفته نماند که بسیاری از گیاهان به دلیل داشتن الیاف (فیبر) در کاهش قندخون موثر هستند. در بین گیاهانی که اثر کاهش قندخون آن‌ها قابل ملاحظه است، می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

گیاهان دارویی کاهش دهنده خون

دانه شنبلیله

شنبلیله گیاهی از خانواده نخود است. با وجود این‌که تأثیرهای مختلفی از جمله خواص ضددرد، ضدالتهاب، افزایش‌دهنده میل جنسی، مقوی قلب، صفراآور، کاهش‌دهنده کلسترول، چربی خون و فشار خون از آن گزارش شده است؛ اما اثر قابل‌توجهی در کاهش قندخون دارد.
روش مصرف: برای مصرف این گیاه، یک گرم پودر دانه را به مدت حداقل ۳ ساعت در یک استکان آب سرد بریزید، سپس آن را صاف و میل کنید. این عمل را می‌توان روزی ۵ بار تکرار کرد. مصرف روزانه ۵ گرم پودر دانه به‌صورت خوراکی اشکالی ندارد. به دلیل تلخ‌بودن پودر دانه شنبلیله، در برخی کشورها آن را به صورت قرص تولید می‌کنند. مصرف دانه‌های این گیاه به خاطر داشتن بافتی سفت و سخت، بی‌تأثیر است؛ بنابراین آن‌ها را با آسیاب پودر و سپس استفاده کنید. در ضمن می‌توان پودر شنبلیله را همراه با موادغذایی مصرف کرد؛ مثلاً مخلوط آن با ماست.
سیر و پیاز

سیر و پیاز از جمله گیاهان کاهش‌دهنده قندخون هستند و البته اثر سیر به مراتب بیش‌تر از پیاز است. در صورتی که این گیاهان مرتب مصرف شوند، تا حدی قندخون کاهش می‌یابد. می‌توان از فرآورده‌های قرص و کپسول تهیه‌شده از سیر هم برای کاهش قندخون استفاده کرد. البته فرآورده‌های صنعتی سیر بیش‌تر برای کاهش کلسترول و چربی خون به بازار عرضه شده‌اند، زیرا در این موارد تأثیر به‌سزایی دارد؛ اگرچه مصرف آن‌ها تا حدی کاهش قندخون را نیز به دنبال دارد.
روش مصرف: قرص سیر را می‌توانید روزانه ۱ تا ۳ عدد به‌صورت خوراکی مصرف کنید.
هویج، گشنیز، کنگر فرنگی، کرفس، کدو تنبل، زیتون، جین‌سینگ، جو، یونجه، کاسنی، انار، توت سفید، ثعلب، سماق، شوید، عدس، عناب و خرفه. در بین گیاهان مذکور سماق، عدس، انار، کدو تنبل، جو و عناب، خارمربم، گل کلپوره، زیره، کاسنی، قره قاط، عدس الملک، بابا آدم، شاه‌تره، دارچین و موسیر از آثار قوی‌تری برخوردارند. توجه کنید بیش‌تر این گیاهان تحت نظر مشاور تغذیه و رژیم درمانی باید مصرف شود؛ به‌ویژه برای بیماران خاص و خانم‌های باردار.
توجه: با قرص‌های کاهنده قند مثل آنتی دیابتیک، متفورمین، گلی بن کلامید و با تزریق انسولین حداقل نیم ساعت فاصله زمانی باشد.

نظرات بسته شده است.