آشنایی با پره دیابت

پره دیابت چیست؟(علائم و نشانه،روش درمانی)

پره دیابت حالتی است که قبل از ابتلا به دیابت پیش می آید به طوری که سطح قندخون شما بالاتر از حد طبیعی و کمتر از حالت دیابت است و در واقع زنگ خطری برای ابتلا شما به دیابت در آینده می باشد.در واقع تشخیص پره دیابت به شما اعلام می کند که شما در مسیر ابتلا به دیابت هستید بنابراین باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید و با تغییر سبک زندگی سطح قندخون را در حد طبیعی نگه داشته و با شیوه مناسب زندگی باعث جلوگیری یا به تاخیر انداختن ابتلا به دیابت و عوارض آن شوید.

بدن شما در حالت طبیعی هورمونی به نام انسولین تولید می کند که باعث تنظیم سطح قندخون می شود. در حالت پره دیابت این سیستم به خوبی کار نمی کند. ممکن است بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید کند اما سلول های بدن نتوانند از این انسولین به درستی استفاده کنند.

تشخیص پره دیابت

برای تشخیص پره دیابت ممکن است پزشک شما سه نوع آزمایش خون برای شما پیشنهاد کند:

قند خون ناشتا

برای انجام این آزمایش شما برای مدت 8 ساعت نباید چیزی بخورید.

اگر قندخون شما در حد100 و پایین تر باشد، در محدوده طبیعی قرار دارید.
اگر قندخون ناشتا 125-100 باشد، پره دیابتی هستید.
اگر قندخون ناشتا 126 یا بالاتر باشد، نشانه دیابت است.

تست تحمل خوراکی گلوکز

در این آزمایش، ابتدا به صورت ناشتا قندخون شما اندازه گیری می شود؛ سپس شما باید شربت گلوکز بخورید و دو ساعت بعد از خوردن شربت گلوکز دوباره قندخون شما اندازه گیری می شود:

اگر قندخون 2 ساعت بعد از خوردن گلوکز در حد 140 یا کمتر باشد نتیجه آزمایش طبیعی است.
اگر قندخون 2 ساعته، 140تا 199 باشد، حالت پره دیابت است.
اگر قندخون 2 ساعته، 200 یا بالاتر باشد شما مبتلا به دیابت هستید.

هموگلوبین A1C

این آزمایش، میزان قند خون شما را در طی 3 تا 4 ماه گذشته نشان می دهد. پزشک می تواند از این آزمایش برای تشخیص پره دیابت و دیابت استفاده کند؛ همچنین اگر مبتلا به دیابت هستید این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا قندخون شما تحت کنترل است یا خیر.

اگر میزان HbA1C در حد 6/5 و کمتر باشد طبیعی است.
اگر در حد 7/5 تا 4/6 باشد، پره دیابتی هستید.
اگر 5/6 و بالاتر باشد نشانه دیابت است.

گاهی ممکن است پزشک برای تایید نتیجه، درخواست آزمایش مجدد کند.

کلیدهای کنترل پره دیابت و نگهداری سطح قندخون در حد نرمال، کاهش وزن، ورزش و رژیم غذایی است. در واقع تغییر سبک زندگی و داشتن سبک زندگی فعال و سالم می تواند در کنترل قندخون و پره دیابت کمک شایانی کند.

بهترین و مهمترین راه برای کنترل پره دیابت و دیابت تغییر سبک زندگی است که باید در کنار مصرف دارو انجام شود. باید بدانید که استفاده از داروهای دیابت به تنهایی نمی تواند به کنترل قندخون و عوارض دیابت کمک کند.

در بررسی انجام شده در برنامه پیشگیری از دیابت در افراد پره دیابتی، همراه با استفاده از دارو یک برنامه منظم کاهش وزن به همراه رژیم غذایی و ورزش داده شد که در نتیجه آن احتمال ابتلا به دیابت، 58% کاهش یافت. در مقابل، در افرادی که فقط از داروهای دیابت استفاده می کردند احتمال ابتلا به دیابت تنها30% کاهش یافت.

در ابتدا با این سه تغییر شروع کنید:

کاهش وزن: اگر وزن بالایی دارید، کاهش وزن کلید سلامتی شماست. مطالعات نشان داده، کاهش 5 تا 10 درصدی وزن می تواند به شما در کنترل سطح قندخون و پره دیابت و به تاخیر انداختن ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

برای رسیدن به این هدف باید میزان دریافت پروتئین، کربوهیدرات و کالری را محدود کنید و از خوردن غذاهایی با قند و چربی زیاد بپرهیزید. در عوض می توانید از مقدار زیادی سبزیجات در وعده های غذایی خود استفاده کنید و برای میان وعده ها از میوه جات استفاده کنید.

ورزش را به یک عادت تبدیل کنید: یک زندگی فعال را در پیش بگیرید. انجام 30 دقیقه ورزش به طوری که ضربان قلب را بالا ببرد مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا، 5 بار در هفته و همچنین انجام ورزش های مقاومتی دوبار در هفته می تواند کمک کننده باشد. ورزش به خصوص ورزش های قدرتی می تواند به کاهش قندخون کمک کند و پاسخ سلول­های بدن را به انسولین افزایش دهد.

ترک سیگار: اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید. کشیدن سیگار می تواند احتمال ابتلا به دیابت را بالا ببرد. احتمال ابتلا به دیابت در افراد سیگاری 30 تا 40 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری است. افراد سیگاری مبتلا به دیابت بیشتر احتمال دارد که به عوارض آن مانند عوارض قلبی مبتلا شوند؛ بنابراین هرچه زودتر سیگار را ترک کنید.

چه هنگامی نیاز به دارو دارید؟

گاهی افراد پره دیابتی علیرغم تغییر سبک زندگی، نیاز به مصرف دارو دارند. در صورتی که عوامل خطری مانند پایین بودن سطح کلسترول خوب (HDL)، بالا بودن سطح کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت و افزایش وزن داشته باشید ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند از دارو استفاده کنید.

اگر از دارویی مانند متفورمین استفاده می کنید، حتما باید با پزشک خود در ارتباط باشید. در صورت مصرف دارو همچنان باید سبک زندگی سالمی داشته باشید، ورزش کنید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.