پردنیزولون (فواید و عوارض دارویی،روش مصرف)

قرص پردنیزولون برای کودکان,عوارض قطع ناگهانی پردنیزولون,پردنیزولون و بارداری,آمپول پردنیزولون,مصرف پردنیزولون در دوران بارداری,مصرف قرص پردنیزولون قبل از بارداری

پردنيزولون براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود. اين دارو همچنين در درمان علامتي اختلالات التهابي و آلرژيك و در جهت سركوب كردن سيستم ايمني استفاده مي شود. پردنيزولون در هيپپلازي مادرزادي غده فوق كليه، بيماري هاي التهابي روده، بيماري هاي روماتيسمي و ادم مغزي نيز مؤثر است.

مکانیسم اثر
اين دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده هاي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو گيرنده وارد هسته سلول مي شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و بدنبال آن ساخت آنزيم هايي مي گردد كه در نهايت مسئول اثرات سيستميك كورتيكواستروئيدها مي باشند. كورتيكواستروئيدها با جلوگيري از تجمع سلولهاي التهابي در ناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب، اثرات ضدالتهاب خود را اعمال مي كند.

فارماکوکينتيک
فراهمي زيستي دارو، حدود 90-80% بوده و نيمه عمر آن 3-2 ساعت مي باشد. پردنيزولون بطور عمده در كبد و متابوليت هاي غير فعال تبديل مي شود. متابوليت ها از كليه دفع مي شوند.

موارد منع مصرف
در صورت وجود عفونت هاي سيستميك كه با وجود داروهاي ضدميكروبي اختصاصي درمان نشده اند، نبايد مصرف شود.

هشدارها
1. استفاده طولاني مدت پردنيزولون در كودكان مي تواند منجر به مهار رشد شود.
2. بدنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمون هاي بررسي عملكرد محور هيپوتالاموس-هيپوفيز –غده فوق كليوي دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و بخصوص زنان يائسه، احتمال ايجاد پوكي استخوان و فشار خون بالا، افزايش مي يابد.
4. با تجويز مقادير بيش از mg/day7/5 ممكن است علائمي شبيه سندرم كوشينگ ظاهر شود.
5. در افراد با سابقه ابتلاء به سل، زيادي فشار خون، سكته اخير قلبي، نارسايي احتقاني قلب، اختلال عملكرد كليه و كبد، ديابت با سابقه فاميلي اين بيماري، اختلالات روحي و رواني حاد، صرع، زخم هاي گوارشي و كم كاري تيروئيد با احتياط تجويز شود.

عوارض جانبی پردنیزولون

درمان درازمدت با پردنيزولون بيمار را از جهت ابتلاء به بيماري هاي عفوني مستعد مي كند و از طرفي علائم عفونت نيز پنهان مي شود. مصرف مقادير زياد پردنيزولون مي تواند اختلالات رواني را تشديد كند. كاهش و يا تاري ديد، تكرر ادرار و پرنوشي، قرحه گوارشي، علائم شبه كوشينگ، آكنه و افزايش فشار خون از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخل دارویی
مصرف همزمان اين دارو با ريفامپين ، داروهاي ضد صرع مانندكاربامازپين، فنوباربيتال، فني توئين و پريميدون موجب تسريع متابوليسم متيل پردنيزولون و كاهش اثر دارو مي گردد. اين دارو ممكن است باعث كاهش اثر داروهاي پايين آورنده قند خون و يا داروهاي كاهنده فشار خون گردد.

نکات قابل توصيه
1. برا ي به حداقل رساندن تحريك گوارشي شكل خوراكي پردنيزولون بايد بعد از غذا مصرف شود.
2. از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني(بيش از 3 هفته) پرهيز شود.
3. در طول درمان ، مصرف سديم بايدمحدود شده و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم توصيه مي شود.
4. معاينات چشم پزشكي در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب بايد انجام گيرد.

مقدار مصرف
درابتداmg/day20-10( در صورت شدت بيماري حداكثر mg/day60) ترجيحاً در هنگام صبح و بعد از صبحانه، مصرف مي شود. اين مقدار مصرف ممكن است طي چند روز كاهش يافته و يا آنكه نياز به تداوم مصرف به مدت چند هفته تاچند ماه باشد. درمان نگهدارنده، بطور معمول mg/day15-2/5 بوده ولي ممكن است به مقادير زيادتر نيز نياز باشد.

اشکال دارویی
Tablet:5mg
Scored Tablet : ( Prednisolone Forte 150 mg )

توجه به نکات زیر قبل از شروع مصرف پردنیزولون ضروری است
پردنیزولون مانند بقیه کورتیکواستروئیدها داروی بسیار پرقدرتی بوده و عوارض بالنسبه زیادی دارد پس به هیچ وجه نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود. از عوارض مصرف پردنیزولون چاقی است. متاسفانه عده ای از افراد تحت تاثیر اطلاعات نادرست از این دارو برای چاق شدن خود استفاده میکنند و موجب بروز عوارض زیادی مانند پوکی استخوان و سیاه شدن سر استخوان ران برای خود میگردند

اگر بنا به تشخیص پزشک، شما حتما نیاز به مصرف پردنیزولون دارید و نمیتوان داروی دیگری را جایگزین آن کرد باید حداقل میزان دارو مصرف شود و در اولین فرصت دوز مصرفی آن کاهش یابد

اگر به پردنیزولون حساسیت داشته و یا اگر در هر جایی از بدن عفونت قارچی دارید نباید از پردنیزولون استفاده کنید

قبل از شروع مصرف پردنیزولون تمام مشکلات و وضعیت پزشکی خود و داروهایی که احتمالا در حال مصرف آنها هستید را به پزشک معالج بگویید. در بسیاری بیماری ها مصرف پردنیزولون ممکن است مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند.

اگر پردنیزولون استفاده میکنید وقتی تحت استرس قرار میگیرید (مانند ابتلا به بیماری جدید، عفونت، عمل جراحی و یا ضربات شدید) نیاز بدن شما به آن بیشتر میشود. در این موارد باید مصرف پردنیزولون را به پزشک اطلاع دهید

مصرف پردنیزولون موجب ضعیف شدن دفاع ایمنی بدن شما میشود. مصرف این دارو موجب میشود شما زودتر دچار بیماری عفونی شوید و یا اگر عفونتی در جایی از بدن دارید شدت آن بیشتر شود. از تماس نزدیک با افرادی که بیماری عفونی واگیردار دارند اجتناب کنید. اگر در تماس نزدیک با بچه مبتلا به آبله مرغان یا سرخک بوده اید فورا به پزشک خود اطلاع دهید تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد. ابتلا به این عفونت ها در کسی که پردنیزولون مصرف میکند ممکن است کشنده باشد

از واکسن حاوی ویروس زنده ضعیف شده استفاده نکنید

هیچ گاه به ناگهان داروی پردنیزولون خود را قطع نکنید. قطع ناگهانی این دارو میتواند موجب بروز عوارض شدیدی شود. علامت هشداری همیشه همراه شما باشد تا در صورت مصدومیت شدید و بیهوش شدن، پزشک معالج بداند شما از پردنیزولون استفاده میکنید. در این موارد نیاز بدن شما به پردنیزولون بیشتر شده و پزشک معالج باید به شما پردنیزولون اضافی بدهد.

قبل از مصرف پردنیزولون چه نکاتی را باید به پزشک خود بگویم
اگر هر کدام از مشکلات زیر را دارید قبل از شروع به مصرف پردنیزولون باید آن را به پزشک خود اطلاع دهید
بیماری کبدی مانند سیروز یا نارسایی کبد
بیماری کلیوی
بیماری تیرویید
دیابت یا بیمای قند
سابقه ابتلا به مالاریا
ابتلا به سل
پوکی استخوان
بیماری عضلانی مانند میاستنی گراو
ابتلا به آب سیاه یا آب مروارید
عفونت هرپس یا تبخال در چشم
زخم معده یا دستگاه گوارش
افسردگی یا دیگر بیماری های خلقی یا تشنج
نارسایی قلبی یا حمله قلبی
بالا بودن فشار خون

در صورتی که باردار هستید یا شیر میدهید باید قبل از شروع به مصرف پردنیزولون آن را به پزشک معالج اطلاع دهید.