آیا خانم باردار می‌تواند از مایکروفر و تلفن‌ همراه استفاده کند؟

استفاده از اینترنت موبایل در بارداری,تاثیر امواج وای فای بر جنین,تاثیر امواج وایرلس بر جنین,مضرات اینترنت برای جنین,مضرات موبایل برای زنان باردار,خطر امواج موبایل برای جنین,امواج موبایل در دوران بارداری

آیا خانم باردار می‌تواند از مایکروفر و تلفن‌همراه استفاده کند؟ قرار گرفتن در معرض امواج این وسایل چه ضررهایی برای جنین دارد؟
قطعا آلودگی‌های محیطی و امواج الکترونیکی که در فرکانس‌های خاصی کار می‌کنند و استفاده از تلفن‌همراه و مایکروفر در دوران بارداری بالقوه می‌توانند مضر باشند،اما نمی‌توانیم بگوییم مشکلات نوزادان در بدو تولد قطعا به دلیل وجود این آلودگی‌هاست زیرا شواهد مستند و تاییدشده علمی در این رابطه وجود ندارد.
توصیه می‌کنم به جای اینکه بپرسید آیا استفاده از تلفن‌همراه یا مایکروفر برای جنین مضر است یا نه، بپرسید در حد امکان چه مراقبت‌هایی انجام دهیم تا فرزند سالمی به دنیا بیاوریم؟ زیرا عوامل محیطی مضر زیادی در اطراف خانم‌های باردار وجود دارند که فقط یکی از آنها اشعه است.

سلامت نوزادان تحت‌تاثیر عوامل مختلفی است که برخی از آنها حتی قبل از تشکیل تخم و باروری بر مادر یا پدر تاثیر می‌گذارند و همه افرادی که قصد بارداری دارند باید این موضوع را بدانند.

بد نیست بدانید سلامت جنین و نوزاد صرفا به سلامت مادر وابسته نیست و سلامت پدر هم نقش مهمی در داشتن فرزند سالم در آینده ایفا می‌کند، در حالی که در فرهنگ ما بیشتر مراقب سلامت و تندرستی مادر هستند.

اخیرا مقاله‌ای به چاپ رسیده که در آن اثبات شده بود فست‌فودهایی که مردان مصرف می‌کنند می‌تواند در سلامت نسل بعدی آنها تاثیر داشته باشد. حتی صوتی که در محیط پیرامون خانم باردار وجود دارد، می‌تواند در سلامت جنین موثر باشد، بنابراین جنینی که در رحم مادر زندگی می‌کند، هم تحت‌تاثیر عوامل درونی رحم قرار دارد و هم از عوامل بیرونی متاثر می‌شود.

از این‌رو، سلامت جسمی و روانی زن و شوهر و سایر اعضای خانواده، تغذیه مناسب، کنترل و درمان بیماری‌های سیستمیک و عفونی مادر و… در سلامت جنین و نوزاد نقش دارند.

بیشتر مردم فکر می‌کنند معلولیت نوزاد فقط به دلیل بیماری‌های ژنتیکی است، در حالی که علاوه بر بیماری‌های ژنتیکی علل غیرژنتیکی مانند بیماری‌های مادر، مشکلات تغذیه‌ای، عوامل عفونی، عوامل محیطی، آلودگی‌ها و… هم در بروز این معلولیت‌ها دخالت دارند، بنابراین فقط نگران‌ استفاده از تلفن‌همراه و مایکروفر نباشید و سایر عوامل مضر را هم در نظر بگیرید.

مثلا مادری که دچار دیابت کنترل‌نشده است یا به بیماری‌های عفونی مبتلا شده، از غذاهای ناسالم استفاده می‌کند و… خطر معلولیت را در جنینش افزایش خواهد داد. فراموش نکنید اگر والدین سالم باشند و شیوه زندگی‌شان هم سالم باشد، فرزندانشان هم سالم خواهند بود.

 

منبع:هفته نامه سلامت

نظرات بسته شده است.