میزان شیر مادر برای تأمین نیازهای نوزاد

این یک سوال رایج در میان مادران جوان است. گذشته از این، مادران جوان همواره نگران هستند که آیا همۀ مواد مغذی مورد نیاز به بدن نوزادشان می رسد؟ مسئله دیگری که وجود دارد این است که شما متوجه نمی شوید نوزادتان در زمان شیر خوردن دقیقاً چه مقدار شیر می نوشد.

اگر چه بیشتر مادران شیر مورد نیاز نوزادان خود را تأمین می کنند، در موارد نادری دیده می شود نوزادان مقدار شیر مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

وقتی نوزاد شیر مورد نیاز خود را دریافت نمی کند، دچار کم آبی و اختلال رشد می شود (دو وضعیتی که ناشایع و در عین حال مهم هستند).

نشانه های کفایت تغذیه ای در نوزادان شیر مادرخوار

سینه های مادر بعد از شیردهی و تخلیۀ شیر نرم تر خواهد شد.
نوزاد شما بعد از شیر خوردن آرام و راضی خواهد بود.
بعد از تولد، نوزاد شما یک کاهش وزن اولیه داشته و سپس شروع به افزایش وزن خواهد کرد (بیشتر نوزادان 5 تا 9 درصد وزن خود را به فاصلۀ کوتاهی بعد از تولد از دست داده و سپس در فاصله دو هفتگی بعد از تولد به وزن اولیه خود باز می گردند .

یک دستورالعمل: در ماه اول، نوزاد شما باید 150 تا 240 گرم در هفته و در طول 3 تا 6 ماهگی بین 75 تا 135 گرم و در طول 6 تا 12 ماهگی 30 تا 90 گرم در هفته وزن بگیرد.

در روزهای اول بعد از تولد، وقتی شیر ابتدایی با ارزش غذایی بالا (کلستروم) در پستان مادر ساخته می شود، نوزاد ممکن است در کل روز تنها یک یا دو پوشک خیس کند ولی بعد از جریان کامل شیر، نوزاد شما ممکن است در یک روز 6 تا 8 پوشک معمولی (5 تا 6 پوشک با جذب بالا) خیس کند (پوشک های با جذب بالا نسبت به پوشک های معمولی مایع بیشتری را به خود جذب می کنند).

در ماه اول، نوزاد شما حداقل 3 بار در روز مدفوع با رنگ زرد روشن دفع می کند. اجابت مزاج نوزاد در ماه اول بعد از تولد کم است. در واقع، در نوزادان این سنی که با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر از یک بار اجابت مزاج در روز طبیعی است.

از 6 ماهگی که نوزاد غذای جامد خواهد خورد، اجابت مزاج او منظم شده و حداقل یکبار در روز خواهد بود.

آیا علایمی وجود دارد که نشان دهد شیر مادر برای نوزاد کافی نیست؟

در صورتی که نگران شیر دریافتی نوزاد خود هستید، به دنبال این علایم باشید:
اگر نوزاد شما کاهش وزن پیشرونده دارد: اگر نوزاد شما وزن تولد خود را تا روز 5 بعد از تولد به دست نیاورد و یا اینکه بعد از آن به جای افزایش، کاهش وزن پیدا کرد، با پزشک خود صحبت کنید.
اگر نوزاد شما کمتر از 8 پوشک نخی در روز و 6 پوشک با جذب بالا بعد از 5 روز از زمان تولدش خیس کند.
اگر بعد از 5 روز از زمان تولد مدفوع نوزاد شما کم و تیره باشد.
ادرار نوزاد شما مانند آب سیب تیره باشد (اگر ادرار او بی رنگ و یا شفاف است، یعنی به میزان کافی مایعات دریافت می کند؛ اگر غلیظ تر از این میزان باشد، می تواند نشانۀ دریافت کم مایعات باشد).
اگر نوزاد شما در بیشتر مواقع بی قرار و یا بی حال باشد. ممکن است در زمان شیر خوردن کاملاً آرام بوده ولی به محض جدا شدن از سینه مادر بی قراری کند.
اگر شیردهی به صورت مداوم بیشتر از یک ساعت طول بکشد ولی با این حال کودک شما آرام نگیرد.
اگر سینه های شما بعد از شیردهی نرم تر نشود.
اگر به ندرت صدای قورت دادن شیر توسط نوزادتان را بشوید (بعضی از نوزادان به آرامی شیر می نوشند، بنابراین اگر سایر نشانه ها مثبت است، در مورد این علامت نگران نباشید).
اگر نگرانید که کودک شما به میزان کافی شیر نمی نوشد، موضوع را با پزشک یا پرستار کودکتان در میان بگذارید. با این کار می توانید گام های موفقیت آمیزی در جهت تغذیۀ نوزاد خود بردارید.

هر چند وقت یکبار نوزاد باید با شیر مادر تغذیه شود؟

گسترۀ وسیعی برای میزان نرمال شیردهی وجود دارد. بعضی از نوزادان تمایل دارند همیشه تحت تغذیه با شیر مادر باشند. این نوزادان برخلاف سایر نوزادان نه فقط برای تغذیه کردن از مادر بلکه برای اطمینان از وجود مادر، در کنار آن ها تغذیه می کنند.
از روز دوم به بعد نوزاد شما بیشتر می خوابد و نمی تواند خیلی شیر بخورد. در این زمان می توانید دستورالعمل های زیر را به کار ببرید: در ماه اول تولد ممکن است کودک شما تمایل داشته باشد که هر دو تا سه ساعت (8 تا 12 بار در 24 ساعت) یکبار شیر بخورد.

این مقدار شیر خوردن ممکن است زیاد به نظر برسد و ممکن است فکر کنید که چطور ممکن است کودک شما با این مقدار شیر سیر شود، ولی به خاطر بسپارید که نوزاد شما معدۀ کوچکی داشته و نیاز به تغذیۀ مداوم دارد. نوزاد شما 8 تا 9 بار در روز در ماه دوم و 7 تا 8 بار در ماه سوم شیر می نوشد و بعد از آن در ماه چهارم بیشتر از قبل شیر خواهد خورد.

بعد از 4 ماهگی، دفعات شیر خوردن دوباره افزایش می یابد. در 6 ماهگی، او احتمالاً در حدود 5 تا 6 بار در روز شیر می نوشد و شیر خوردن خود را تا وقتی که شما به او شیر بدهید، ادامه خواهد داد.

در صورتی که شیر مادر دوشیده شود، نوزاد چه میزان از آن را نیاز خواهد داشت؟

اگر شما شیر خود را برای تغذیۀ نوزادتان می دوشید، می توانید از این دستورالعمل برای برآورد میزان شیردهی به نوزادتان استفاده کنید:

تا 1 ماهگی، بیشتر نوزادان به 8 بار تغذیه در روز و هر بار 75 تا 90 میلی لیتر شیر و به طور کلی 600 تا 720 میلی لیتر شیر در شبانه روز نیاز دارند. بعد از آن، میزان متوسط شیر مادر تا 6 ماهگی در حدود 780 تا 840 میلی لیتر در روز خواهد بود که به 6 تا 8 وعده تقسیم می شود.
اگر غذای کمکی قبل از 6 ماهگی شروع شود، میزان شیر دریافتی نوزاد کاهش خواهد یافت که البته شروع غذای جامد قبل از پایان 6 ماهگی توصیه نمی شود.

منبع:

http://www.babycenter.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.