هورمون‌درمانی برای جلوگیری از علایم یائسگی

در گذشته  اعتقاد بر این بود که افزایش میزان استروژن در خلال هورمون‌تراپی پس از یائسگی، باعث محافظت زنان از بیماری قلبی و پوکی استخوان می‌‌شود و کیفیت زندگی آنها را بالا می‌برد اما در سال 2002 نتایج تحقیقات انجام‌شده، نشان داد هورمون‌درمانی ممکن است در برخی از زنان بیش از آنکه سودمند باشد،‌ خطرناک باشد.

امروزه مشخص شده در حقیقت برخلاف اعتقاد قبلی، هورمون‌درمانی یک درمان جادویی برای پیری نیست، اما هنوز درمان موثری برای علائم ناخوشایند یائسگی در اغلب زنان با شرایط خاص است اما این شرایط خاص چیست؟ در کل، زنانی که دچار علائم آزاردهنده یائسگی نیستند، نباید فقط برای پیشگیری از نقصان حافظه یا سکته مغزی از هورمون‌درمانی استفاده کنند.

زنان مبتلا به سرطان پستان یا کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، داوطلب مناسبی برای این کار نیستند. افرادی که بیماری قلبی یا تاریخچه گرفتگی عروق به علت لخته‌ شدن خون را دارند، نیز نباید برای تسکین علائم یائسگی از هورمون‌درمانی استفاده کنند.

خونریزی غیرطبیعی رحم نیز از مواردی است که پزشکان هورمون‌تراپی را برای آن توصیه نمی‌کنند. برخی تحقیقات نشان داده در صورت استفاده از هورمون استروژن به تنهایی، خطر مشکلات کبد و کیسه صفرا، بالارفتن فشار خون و احتمال بروز سکته قلبی افزایش می‌یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.