کمردرد بارداری (دلیل و درمان خانگی و دارویی،راهکارهایی برای جلوگیری)

کمردرد بارداری بسیار شایع بوده و یک دوم تا دو سوم زنان باردار، در دوره هایی از بارداری این عارضه را تجربه می کنند. با این حال راه کار های زیادی برای کاهش شدت کمر درد و جلوگیری از بدتر شدن آن وجود دارد.

علت کمردرد بارداری چیست؟

استخوان ها و مفاصل شما با بافت سختی به نام رباط به هم متصل هستند. در طول بارداری هورمونی به نام ریلاکسین باعث شل شدن این رباط ها می شود. این کمردرد ها از اوایل بارداری، زمانی که ریلاکسین به حداکثر میزان خود در خون می رسد (هفته های 10 تا 14 بارداری)، شروع خواهد شد.

اگر شما در سه ماهۀ اول بارداری دچار کمر درد شده اید، به احتمال زیاد علت آن ریلاکسین است. این نوع کمر درد در پائین کمر بوده و در سه ماهۀ اول بارداری شروع می شود.
هر چه به سمت پایان بارداری نزدیک می شوید، رحم و جنین در حال رشد، فشار مضاعفی به رباط ها و ماهیچه ها وارد کرده و باعث تشدید کمر درد می شود. عضلات شکم کشیده شده و نمی تواند مثل قبل به حفظ وضعیت صحیح بدنی شما کمک کند و این فشار بیشتری به قسمت پائینی کمر وارد می کند.

همچنین در صورتی که اضافه وزن داشته باشید، با احتمال بیشتری درد پائین کمر را در بارداری تجربه خواهید کرد.
ورزش منظم، از شما در مقابل کمردرد محافظت می کند، ولی اگر یک فرزند دیگر هم دارید، ممکن است وقت کافی برای فعالیت ورزشی منظم نداشته باشید. کار شدید و سابقۀ درد پائین کمر هم احتمال کمر درد در بارداری را افزایش می دهند.

علایم کمردرد بارداری چیست؟

با احتمال زیاد درد در محل اتصال مهره های پائینی کمر به لگن ایجاد می شود. این درد به آسانی با درد لگن اشتباه می شود، به همین دلیل کمر درد در بارداری به دو دسته تقسیم می شود:

درد پائین کمر. اگر سابقۀ این نوع کمر درد را نداشته و در بارداری برای اولین بار تجربه می کنید، کمر درد شما خفیف بوده و در زمان هایی که به سمت جلو خم می شوید، احساس خواهد شد.

این کمر درد حرکت مهره های کمری و قسمت پائینی ستون فقرات را محدود می کند. عضلات به خصوصی در این ناحیه وقتی تحت فشار قرار می گیرند، آسیب خواهند دید.

درد کمربند لگنی. این درد در نتیجۀ شل شدن مفاصل لگنی ایجاد شده و در محل اتصال مهره های پائینی ستون فقرات به لگن (مفصل ساکرو ایلیاک) ایجاد می شود. این درد ممکن است تیر کشنده، خفیف و یا سوزشی باشد و یا ممکن است به صورت رفت و برگشتی باشد.

همچنین ممکن به پشت ران ها امتداد پیدا کند. به همین دلیل گاهی پزشکان و پرستاران این درد را با درد ناشی از آسیب عصب سیاتیک اشتباه می گیرند.

فیزیوتراپیست شما در صورتی که کمر درد یا درد لگنی و یا ترکیبی از این دو را داشته باشید، می تواند به شما کمک کند. فیزیوتراپیست، درمان را بر اساس محل درد انجام داده و به شما تعدادی تمرین ورزشی تقویتی برای کار در منزل خواهد داد.

در صورتی که در قسمت جلویی لگن خود درد دارید، احتمالاً به علت شل شدن رباط های این ناحیه از لگن بوده و اختلال سمفیز پوبیس نامیده می شود.

کمر درد انجام این کارها را برایتان مشکل خواهد کرد:

بلند شدن از حالت نشسته
تغییر وضعیت بدن در زمان خواب
پوشیدن و در آوردن لباس
پیاده روی طولانی مدت
بلند کردن و حمل وزنه های کوچک

ممکن است شب ها یا وقتی به مدت طولانی می ایستید، کمردرد داشته باشید. هر چه به انتهای روز نزدیک می شوید، ماهیچه های شما خسته تر شده و رباط ها به علت وزن شما و جنینتان به تدریج کشیده تر خواهند شد.

چگونه می توان از کمردرد بارداری جلوگیری کرد؟

شما می توانید با رسیدن به وزن مناسب (قبل از بارداری) و درست نشستن و ایستادن، از کمر درد در بارداری پیشگیری کنید. ورزش منظم بسیار کمک کننده است. اگر تاکنون ورزش نکرده اید، از حرکات ورزشی سبک شروع کنید.

ورزش های تقویتی مثل پیلاتس و شنا با تقویت عضلات شکم، به جلوگیری از کمر درد کمک خواهند کرد.
تا جایی که می توانید اجسام سنگین بلند نکنید. اگر مجبور به بلند کردن اجسام سنگین شدید، ابتدا بنشینید و جسم را به بدن خود نزدیک کرده، آن را بلند کنید.

راه کار های کاهش کمردرد  بارداری کدامند؟

ورزش

ورزش های کششی، تمرین های کف لگن و حرکت های تعادلی کمک کننده هستند. روی دست ها و پاهای خود قرار بگیرید (چهار دست و پا) طوری که پشتتان صاف و مسطح باشد. دم انجام دهید و در هنگام بازدم، عضلات رکتوم (قسمت انتهایی رودۀ بزرگ در نزدیکی مقعد) را منقبض کنید.

این انقباض باید به گونه ای باشد که به تدریج به سمت عضلات ناحیۀ تناسلی کشیده شود. تصور کنید که عضلات خود را برای جلوگیری از خروج باد و یا ادرار منقبض می کنید.

این انقباض را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید ولی نفس خود را حبس نکرده و عضلات پشت خود را حرکت ندهید. سپس عضلات خود را شل کرده و برای چندین بار در روز این حرکت را انجام دهید.

وقتی در وضعیت چها دست و پا قرار می گیرید، سعی کنید وضعیت “سوپر من” را تمرین کنید. برای انجام این تمرین، دست راست و پای چپ خود را همزمان از زمین بلند کرده و در راستای بدن خود قرار دهید.

از ماهیچه های شکم برای حفظ تعادل خود کمک بگیرید. برای 5 ثانیه در این وضعیت بمانید، سپس همین کار را برای دست و پای دیگر انجام دهید. این تمرین را 10 بار برای هر دست و پا انجام دهید. ورزش در آب هم به شما کمک خواهد کرد.

ماساژ
ماساژ می تواند خستگی، دردهای عضلانی شما را کاهش داده و به آرام کردن دردهای دیگر شما کمک کند. برای ماساژ گرفتن برعکس روی صندلی بنشینید و یا به پهلو دراز بکشید.
همسر شما می تواند این کار را برای شما انجام بدهد. از او بخواهید تا همۀ پشت شما و به خصوص عضلات پائین کمر را برای شما ماساژ دهد. یک ماساژ درمان آموزش دیده، ماما و فیزیوتراپیست هم از جمله افرادی هستند که می توانند ماساژ انجام دهند.

مطلب خواندنی دیگر:جلوگیری از کمردرد در دوران بارداری

قرارگیری در وضعیت بدنی مناسب
موقع نشستن قوز نکرده یا خمیده راه نروید. سعی کنید برای مدت زمان طولانی در یک وضعیت بدنی قرار نگیرید. وقتی می نشینید، برای قسمت گودی کمر از یک کوسن و یا بالش کوچک استفاده کنید.

استفاده از بالش های بارداری
از بالش های مخصوص بارداری استفاده کنید و یا در زمان خواب از چندین بالش استفاده کنید. به پهلو دراز بکشید. شاید به پهلو خوابیدن برای شما مشکل باشد ولی استفاده از چند بالش در بین پاها، زیر پهلو و زیر گردن از ایجاد درد و ناراحتی جلوگیری می کند.

استفاده از گرما و سرما
یک حمام گرم و استفاده از کیسۀ آب داغ می تواند به کاهش درد های بدنی شما کمک کند. گاهی استفاده از کیسۀ آب سرد هم باعث ایجاد آرامش و کاهش درد می شود.

آیا کمردرد بر زایمان اثر خواهد داشت؟
در صورت استفاده از درمان های مناسب برای کمر درد در طول بارداری، احتمال سختی زایمان به علت کمردرد کاهش می یابد. حتی در صورتی که کمر درد شما شدید باشد هم باز قادر به انجام زایمان طبیعی خواهید بود.

کمر درد دلیل ناشایعی برای انجام سزارین است. همچنین بهبودی بعد از جراحی سزارین برای افرادی که کمردرد دارند، سخت تر از بهبودی از زایمان طبیعی است.
اگر برای مدت زمان طولانی به دلایلی مثل انحنای کمر یا آسیب قبلی و یا جراحی های قبلی مبتلا به کمر درد هستید، باید برای آن برنامه ریزی کنید.

اگر قرار است از بی حسی اپیدورال در طول زایمان استفاده کنید، با ماما یا پزشک خود مشورت کنید چرا که استفاده از این نوع از بی حسی در برخی از کمردرد ها غیر ایمن بوده و توصیه نمی شود. در برخی موارد لازم است از ضد دردهای طبیعی و یا مسکن های ایمن در این دوران استفاده کنید.

چه موقع لازم است از یک متخصص کمک بگیرید؟
در مواقعی که در کمر بند لگنی یا ناحیۀ پائین کمر احساس درد می کنید و با هیچ یک از درمان های توضیح داده شده در بالا برطرف نشود، به پزشک یا ماما مراجعه کرده تا در صورت لزوم شما را به یک فیزیوتراپیست متخصص در درمان کمردردهای دوران بارداری ارجاع دهد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.