بعد از بارداری از چه زمانی می‌توان سونوگرافی کرد

امروزه سونوگرافی به‌طور وسیعی در طب کاربرد دارد و به ما کمک می‌کند تا بیماری‌های جنین را از همان ابتدای بارداری تشخیص بدهیم اما لازم نیست این کار هر ماه انجام شود. خانم‌هایی که بارداری طبیعی و خوبی دارند، باید یک سونوگرافی در 3 ماهه اول بارداری و ترجیحا در هفته 11 تا 14 بارداری انجام بدهند.
این اولین سونوگرافی غربالگری جنین از نظر اختلالات کروموزومی است. در این زمان غیر از بررسی وضعیت رشد جنین، محل جفت، میزان مایع اطراف جنین و ضربان قلب، ضخامت پشت گردن جنین هم اندازه‌گیری می‌شود که به‌طور اختصاصی به آن اندازه‌گیری NT گفته می‌شود.

اندازه‌گیری NT و میزان آن از نظر بررسی اختلالات کروموزومی برای ما بسیار حایزاهمیت است و دیده شده کودکانی که اختلالات کروموزومی به‌خصوص نشانگان داون دارند ضخامت پشت گردنشان در دوران جنینی زیاد بوده است.
البته در کنار این سونوگرافی، خانم باردار باید یک آزمایش خون هم بدهد تا میزان 2 هورمون خاص در خونش اندازه‌گیری شود. بعد از این کار آزمایشگاه میزان خطر اختلالات کروموزومی در جنین را به ما می‌دهد.

اگر سونوگرافی نوبت اول خوب باشد و پاسخ غربالگری از نظر اختلالات کروموزومی منفی گزارش شود، سونوگرافی بعدی که انجام آن به همه خانم‌های باردار توصیه می‌شود بین هفته 18 تا 22 بارداری خواهد بود. این سونوگرافی که با عنوان «آنومالی اسکن» معروف است، یک سونوگرافی دوبعدی است که با دقت بالا تمام اجزای جنین را از سر تا پاها به‌صورت دقیق بررسی می‌کند، به این شکل که پزشک حتی بندبند انگشتان، استخوان‌های دست و پا، محتویات شکم، قفسه‌سینه، جمجمه و… را با دقت در سونوگرافی می‌بیند.

حال ممکن است در هر قسمت موارد غیرطبیعی هم وجود داشته باشد که برخی از آنها از نظر شک به نشانگان داون خیلی مهم هستند. اگر پزشک هر یک از علامت‌های افزایش ضخامت پشت گردن جنین و کوچک بودن یا تشکیل نشدن استخوان بینی و… را ببیند، مادر باید برای انجام بررسی‌های کروموزومی جنین اقدام کند.
غیر از این 2 سونوگرافی مهم که همه خانم‌ها باید آنها را انجام بدهند، تعداد سونوگرافی‌های بعدی با نظر پزشک معالج در خانم‌ها متفاوت خواهد بود.

نظرات بسته شده است.