مراقبت های پائیزی زنان باردار

مراقبت های پاییزی زنان باردار
همراه با سرد شدن هوا و تغییر فصل و کاهش رطوبت هوا برخی بیماریها از سرما خوردگیهای ساده تا آنفولانزا و حتی بیماریهای ریوی در جامعه شیوع پیدا میکنند.
در این فصل در و پنجرهها و هواکشهای ساختمان بسته میشوند و انتقال بیماریهای ریوی در خانه، ادارهها و محلهای سربسته بدلیل نزدیک شدن تماس بین افراد افزایش مییابد.
بخصوص بانوانی که شاغل هستند و در مشاغلی مثل بانکها، مدارس ( بدلیل انتقال ویروس از دانش آموزان) و ادارات با تعداد مراجعین زیادی سروکار دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای ویروسی این فصل قرار دارند. بنابراین لازم است که در موارد غیر ضروری به محلهای شلوغ و سربسته ( سالن اجتماعات، نمایشها، تالارها) نروید. اگر به سرما خودگی ساده مبتلا شوید مثل تمام افراد دیگر استراحت و خوردن مایعات گرم بهترین درمان است، ولی اگر با این درمانها بهبودی بدست نیامد به پزشک مراجعه کنید. گلودرد، سرفه، سردرد، تهوع، تب و لرز از مواردی هستند که نیاز به ویزیت پزشک دارد. ولی در مورد آنفولانزا مسئله فرق میکند، آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که متاسفانه در بارداری عوارضی برای مادر و جنین ایجاد میکند. آنفولانزای نوع A ممکن است شدید باشد و گاهی در فصل سرد همه گیر میشود. این ویروس براحتی از طریق هوا و مواد آلوده منتقل میشود. برخی آمارها نشان میدهد که مواجهه جنین با آنفولانزای نوع A در اواسط بارداری خطر بیماری اسکیزوفرنی را در کودک افزایش میدهد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها و کالج متخصصان زنان و مامائی آمریکا توصیه کردهاند که به تمام زنانی که در جریان فصل آنفولانزا (اویل مهر تا اواخر اردیبهشت) حامله هستند ( بجز سه ماه اول بارداری) واکسن ضعیف شده آنفولانزا تزریق شود.
بررسیها نشان میدهند که واکسن ضعیف شده آنفولانزا در بارداری خطری ایجاد نمیکند. البته ابتلا به آنفولانزا می تواند موجب بروز بیماریهای شدید ریوی مثل عفونت ریه شود که در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک است. عفونت ریوی ( پنومونی ) در بارداری نیاز به درمان سریع و بستری شدن در بیمارستان دارد. در فصل پائیز میوههایی که آنتیاکسیدان و ویتامین C فراوانی دارند ( مثل انار، پرتقال، نارنگی و … ) به راحتی پیدا میشوند و مصرف این میوههای پر فیبر و سرشار از ویتامین هم موجب رفع یبوست شده و هم باعث افزایش ایمنی بدن در مقابل بیماریهای ویروسی میشود. بنابراین توصیه میشود همواره میوههای تازه و آبدار مصرف کنید.

توجه: مصرف مایعات فراوان، بخصوص آب را هرگز فراموش نکنید، نوشیدن روزانه ۱۲-۸  لیوان آب توصیه می شود.

با شروع فصل پائیز رطوبت هوا کاهش مییابد و پوست دست و صورت خشک میشود، گاهی نیز لازم است پوست خود را با کرمهائی که پوست را مرطوبت میرسانند نرم و مرطوب نگهدارید.
همزمان با شروع فصل سرما کمتر عرق میکنید، بنابراین میتوانید از گنهای بارداری و حمایت کنندههای لگن و شکم استفاده کنید، تا خاطره بهتری از بارداری خود داشته باشید. با شروع سرما و بسته شدن درها و پنجرهها در مکانهایی که سیگار میکشند احتمال آسیب به جنین و مادر از طریق دود سیگار وجود دارد، بنابراین بهتر است از دود سیگار دوری کنید، چرا که قرار گرفتن در معرض سیگار موجب افزایش احتمال عفو نتهای ویروسی فصلی، سقط جنین و حتی کاهش رشد جنین میشود.

به طور منظم  ایروبیک انجام دهید
ورزش های هوازی موجب افزایش ضربان قلب و پمپ مقدار بیشتر خون، تنفس سریع تر و تسهیل انتقال اکسیژن از ریه ها به خون می شود. میزان تعریق بدن افزایش یافته و دمای بدن بالا می رود و در نتیجه سلول های طبیعی از بین برنده ویروس افزایش می یابند.

نظرات بسته شده است.