انقباضات کاذب در بارداری

انقباضات رحم در بارداری چگونه است,علایم انقباضات رحمی در بارداری,انقباضات براکستون هیکس,انقباضات رحم در اوایل بارداری,سفت شدن شکم در اوایل بارداری,انقباض شکم در بارداری,انقباضات رحم در سه ماهه اول بارداری,درمان انقباضات رحمی در بارداری

اسپاسم ها و انقباضات عضلات رحمی حاکی از کسب آمادگی بدن شما برای آغاز روند زایمان است. این انقباضات نامنظم تمرینی که به انقباضات براکستون هیکس موسومند برای نخستین بار از نیمه دوم بارداری آغاز شده و شدت و دفعات آن به مرور و با پیشرفت بارداری افزایش می یابد.

انقباضات کاذب براکستون هیکس چیست؟
انقباضات کاذب تمرین عضلات رحم به منظور کسب آمادگی برای روز زایمان است. در واقع با این کار عضلات رحم شما در حال آماده شدن برای به ثمر رساندن وظیفه ای بزرگ هستند که در آینده ای نزدیک برعهده دارند. علاوه بر آن بهتر است بدانید علی رغم آنکه تشخیص تفاوت انقباضات کاذب از انقباضات واقعی زایمان دشوار است، ولی معمولا این انقباضات از قدرت کافی و موثر برای بیرون راندن جنین از رحم مادر برخوردار نیستند.

علت بروز این انقباضات چیست؟
علت بروز این انقباضات ناشی از ترشح هورمون های بارداری است که در این دوران سخت در فعالیتند. این هورمون ها با ارسال پیام هایی سبب تحریک انقباضات رحمی شده و از این طریق بدن را به آهستگی برای آغاز فرایند زایمان آماده می کنند.

دوره ی پیش از زایمان، زایمان کاذب خوانده می شود که همان مرحله ی اول زایمان است. زمانی که زن باردار به تاریخ وضع حمل نزدیک می شود، انقباض های بدون درد و نامنظم براکستون هیکس که باید در اواسط دوره ی بارداری احساس شوند، به صورت منظم، دردناک و نزدیک به هم بروز می کنند و زن باردار متوجه می شود که زایمان نزدیک است. در این مرحله، سرویکس نازک، نرم و باز می شود. انقباض های زایمان کاذب یا انقباض های براکستون هیکس معمولا” نامنظم اند و به تدریج به هم نزدیک نمی شوند. این انقباض ها در هنگامی استراحت بهبود یافته و شدیدتر نمی شوند.

زایمان واقعی یا زایمان کاذب؟

زایمان کاذب درست مانند زایمان واقعی است. البته تمایز بین زایمان کاذب از مرحله ی اول زایمان واقعی بسیار دشوار است. بنابراین، زن بارداراز هفته ۳۷ به بعد باید بسیار مراقب باشد.

انقباض های زایمان کاذب بافاصله ی نامنظم است، طول انقباض و شدت آن قابل پیش بینی نیست. انقباض ها در زایمان واقعی همابتدا نامنظم است اما به تدریج منظم خواهد شد و شدت بیشتر و فاصله ی کمتر خواهد داشت.
درد ناشی از انقباض های زایمان کاذب بیشتر در ناحیه تحتانی شکم و ران ها متمرکز است در حالی که درد ناشی از زایمان واقعی از ناحیه تحتانی کمر شروع شده و به سمت شکم منتشر می شود.
در زایمان کاذب، انقباض ها با تغییر وضعیت بدن یاتوقف فعالیت یا ازسر گرفتن فعالیت یا نوشیدن مایعات برطرف می شوند در حالی که انقباض های زایمان واقعی از بین نمی روند.

اگر انقباض ها بروز کنند چه کارهایی باید انجام شود؟

اگر بارداری کمتر از هفته ی ۳۷ باشد، در هنگام بروز انقباض ها زمان را نباید از دست داد تا از زایمان پیش از موعد جلوگیری شود. پس از هفته ی ۳۷ با خیال راحت تری تصمیم می گیریم، در منزل می مانیم و پیشرفت انقباض ها را بررسی می کنیم. بروز انقباض های کاذب درمواردی زن باردار را بیخواب، خسته و بی حوصله می کند. همچنین ممکنست در زمان شروع مراحل زایمان، او را مضطرب و متحیر سازد. ثبت و پی گیری فواصل بین انقباض ها روند پیشرفت زایمان را مشخص می نماید.

تشخیص و درمان

تشخیص زایمان کاذب با بررسی تاریخچه ی بالینی و معاینه ی سرویکس صورت می گیرد. معاینه ی سرویکس نشان می دهد که آیا نازک و باز شده است. اگر زایمان کاذب باشد سرویکس نازک و باز نمی شود.

باید به زن باردار اطمینان داد که زایمان کاذب روندی عادی و کاملا” طبیعی است که طی می شود. در مواردی که زن باردار خیلی خسته و درماند شود مصرف ضد درد که تنها راه استراحت دادن به رحم است، توصیه می شود. در مواردی داروی خواب آور یا مسکن تجویز می شود. به طور معمول کم ترین مقدار توصیه شده تجویز می شود تا از بروز عوارض جلوگیری شود. در بیشتر موارد انقبا ض ها پس از استراحت کردن و خوابیدن برطرف خواهند شد اما شروع زایمان واقعی هم امری ناممکن نیست.

بروزنشانه های کاذب در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری با وجود بی تجربگی زن باردار تشخیص داده می شود. خطر اصلی این است که نباید زایمان واقعی با زایمان کاذب اشتباه گرفته شود و به ناچار به وضع حمل در منزل بیانجامد.

راهکار

برخی از خانم های باردار در تمام دوران بارداری دچار دردها و انقباضات کاذب رحمی هستند. آیا شما هم جزء این دسته افرادید ؟ در این صورت با انجام این چند توصیه می توانید درد خود را کاهش داده و از لحظات خوب زندگی لذت ببرید.

۱٫ از فعالیت های شدید بپرهیزید
به یاد داشته باشید که شما در حال به ثمر رساندن رسالتی عظیم هستید ؛ تولد یک نوزاد. پس بدون کم ترین احساس گناهی از شتاب کارهای تان کم کنید. بین کارها و فعالیت هایتان کمی وقفه ایجاد کرده و ساعات خواب و استراحت خود را بیش تر کنید. به طور خلاصه : به ندای درونی بدن تان که شما را دعوت به استراحت می کند گوش کنید.

۲٫ آب کافی بنوشید
آیا می دانستید که کم آبی منجر به تحریک و انقباضات رحمی می شود ؟ پس نوشیدن مایعات فراوان در طول روز را فراموش نکنید. بله ، درست است ، حتی اگر مجبور شوید بیش تر وققتان را در دست شویی بگذرانید !

۳٫ دوش آب گرم بگیرید
اگر بیش تر اوقات دچار درد و انقباضات براکستون هیکس می شوید ، آب درمانی به خصوص برای عضلات مفید بوده و دارای اثرات آرام بخش بسیاری است. پس دوش آب گرم بگیرید.

در صورت عدم اطمینان از ماهیت انقباضاتی که احساس می کنید ؛ اگر این انقباضات با دوش آب گرم کاهش یافته و به تدریج برطرف شدند در واقع همان انقباضات کاذبند. ولی در صورتی که در طول استحمام مدت و شدت انقباضات بیش تر شد ، می توانند نشانه های شروع زایمان باشند.

۴٫ از ایستادن های طولانی مدت پرهیز کنید
هر چند که پیاده روی برای دوران بارداری بسیار مفید است ، ولی سعی کنید از ایستادن های طولانی مدت پرهیز کنید.

۵٫ بار سنگین بلند نکنید
سعی کنید تا می توانید بار سنگین بلند نکنید. این مسئله حتی در مورد کودک تان نیز صدق می کند ؛ پس برای در آغوش گرفتن فرزندتان بهتر است ابتدا بنشینید و بعد آن ها را روی زانوی خود نشانده و نوازش کنید.

۶٫ از سفرهای طولانی با ماشین یا هواپیما خودداری کنید
مجله خبری لحظه نما:سعی کنید سفرهای طولانی با ماشین یا هواپیما را به زمان دیگری موکول کنید. چون تکان های وارد شده در طول سفر باعث ایجاد اسپاسم های رحمی می شوند. اگر مجبور به سفر هستید هر دو ساعت یک بار توقف کنید تا بتوانید کمی قدم زده ، مقداری آب بنوشید و قدری استراحت کنید.

۷٫ حرکات یوگا انجام دهید
انجام حرکات یوگا باعث هماهنگی ذهن و بدن می شود. به این ترتیب علاوه بر آرامش و استراحت ، با انجام این حرکات احساس هماهنگی و ارتباط بیشتری با بدن و نوزاد خود خواهید کرد.

۸٫ با یک متخصص طب سوزنی مشورت کنید
انجام طب سوزنی در دوران مختلف بارداری اغلب بسیار مفید بوده و در کاهش درد این انقباضات اثرات معجزه آسایی دارد.

۹٫ معاینات واژنی را محدودتر کنید
از پزشک مامای خود بخواهید معاینات واژنی را به حداقل برساند ، زیرا این معاینات منجر به القای زایمان می شوند.

۱۰٫ غذاهایی سرشار از منابع پیریدوکسین استفاده کنید
انقباضات مکرر یا بسیار شدید می توانند در اثر کمبود ویتامین B6 ایجاد شوند. پس سعی کنید مواد غذایی سرشار از پیریدوکسین نظیر سیب زمینی ، موز ، هویج ، لوبیا سبز ، عدس ، نخود ، گردو ، آواکادو ، گوشت قرمز ، ماهی ، جوانه گندم ، روغن ماهی ، غلات سبوس دار ، قارچ و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

۱۱٫ چای تمشک بنوشید
چای تمشک ( نه خود تمشک ! ) بیش تر در دوران بارداری مصرف می شود. این چای خواص بیشماری داشته و برای درمان بیماری های مربوط به زنان بسیار مفید است. مصرف آن باعث پیش گیری از سقط جنین ، از بین رفتن انقباضات کاذب و علاوه بر آن موجب تقویت رحم می شود. می توان مصرف آن را با شروع بارداری آغاز کرد ، ولی در افرادی که به دلیل وجود سابقه خانوادگی خطر سقط جنین در آن ها بالاست توصیه می شود تا پایان سه ماهه اول بارداری از مصرف آن پرهیز کنند.

برای تهیه این چای کافی است یک قاشق چای خوری برگ تمشک را در یک فنجان آب جوش حل کرده و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. می توانید بین ۲ تا ۴ فنجان از این چای را در طول روز بنوشید. اضافه کردن چند قطره آب لیمو یا یک برش لیموی تازه علاوه بر طعم دار کردن آن در رفع تشنگی بسیار موثر است.

می توانید به اندازه چهار فنجان از این چای تهیه کنید تا مابقی آن را در یخچال نگهداری کرده و در طی روز بنوشید.

۱۲٫ از گیاهان دارویی استفاده کنید
کسانی که آشنایی کمی با گیاهان دارویی دارند می دانند که ” بوداغ ” یا ” بداغ ” موثرترین گیاه برای کاهش در ناشی از اسپاسم رحم است. مصرف این گیاه که درد ناشی از انقباض و گرفتگی رحم را تسکین می دهد به مادران باردار توصیه می شود.

نظرات بسته شده است.