رنگ مو و چشم نوزادان ثابت نمی‌ماند

رنگ موی کودکان مساله‌ای کاملا ژنتیکی است. البته بوری در کودکان بدون پیش‌زمینه ژنتیکی می‌تواند نشانه ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله فنیل‌کتونوری باشد.
در این گروه از اطفال بدون اینکه مادر یا پدر موی بور یا چشمان آبی داشته باشند، فرزندشان بور متولد می‌شود. در سایر شرایط معمولا بعد از ۳ ماهگی رنگ موی کودک مشخص می‌شود.
تا قبل از این سن به هیچ عنوان رنگ مو و چشم نوزاد ثابت نیست و میزان تولید ترکیب‌های ملاتونین تغییر می‌کند. بعد از ۳ ماهگی است که می‌توان در مورد روشن یا تیره بودن موی نوزاد نظر داد. غیر از مساله ژنتیک، آفتاب و محل زندگی هم می‌تواند سبب تیره شدن نسبی رنگ مو شود.
موهای کودکانی که در محیط‌های پرنور و آفتابی زندگی می‌کنند نسبت به کودکانی که در محل‌های ابری‌اند، تیره‌تر است.

 

تغییر رنگ مو از منظر طب سنتی

رنگ موی افراد از نظر طب سنتی ایران، با طبیعت یا مزاج هر فرد ارتباط دارد. طبیعی است که با تغییر مزاج، رنگ مو، حالت و جنس آن هم تغییر خواهد کرد. مزاج نوزادان هنگام تولد و تا چند سال بعد از آن معمولا  تر و به همین دلیل رنگ موهایشان روشن است اما هر چه افراد به سمت جوانی پیش می‌روند، معمولا مزاجشان گرم و خشک می‌شود و این گرمی باعث تیره شدن رنگ موهایشان خواهد شد.
در مورد سوال این خانم که پرسیده‌اند آیا می‌توان رنگ موی دوران کودکی را مجدد برگرداند باید عرض کنم اگر مزاج تغییر کند، تا زمانی که تغییرات ناشی از آن در بدن ثابت نشده باشد، با اصلاح مزاج می‌توان به شرایط قبل برگشت اما اصلاح مزاج زمانی که تغییرات در بدن تثبیت شد، کار اشتباهی است و خودش می‌تواند باعث بروز بیماری شود.
از ۳۵ سالگی به بعد مزاج افراد به سمت سردی پیش می‌رود و دلیل سفید‌شدن موها هم همین سردی است بنابراین هر چه بتوانید مزاج را گرم‌تر نگه دارید، موها نیز زمان بیشتری تیره می‌مانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.