مواد غذایی مفید در شیردهی

تغذیه مادران شیرده برای افزایش شیر,میوه های نفاخ در دوران شیردهی,غذاهای ممنوعه برای مادران شیرده,میوه های مفید در دوران شیردهی,مصرف شیر در دوران شیردهی,غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی,غذاهایی که مادر شیرده نباید بخورد,خوردن انار در دوران شیردهی

مواد غذایی مفید برای شیردهی
قرار نیست همه مسیر شیر دهی موفق را، آسان و راحت طی کنید، ولی شما می توانید این کار را با موفقیت انجام دهید. برای برخی از مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند چند هفته اول شیر دهی، جزء سخت ترین روزهای زندگی آنها است زیرا نوزاد در حال یاد گیری شیوه صحیح شیر خوردن است، شیری که در پستان مادر جمع شده آن را دردناک کرده و او احساس ناراحتی می کند، همچنین بدن مادر پس از زایمان ضعیف شده است. سخت ترین قسمت شیر دهی برای من، داشتن برنامه غذایی درست و خوردن مواد مغذی بود. من در حال گذراندن دوران نقاهت پس از عمل سزارین بودم و باید خود را با زندگی جدید و ورود نوزاد تازه به دنیا آمده وفق می دادم و از کم خوابی رنج می بردم. برنامه ریزی برای رژیم غذایی آخرین چیزی بود که به آن فکر می کردم. وضعیت جسمی من پس از گذشت چند هفته بهتر شده بود پس برای حفظ و افزایش ذخیره شیر باید به رژیم غذایی خود توجه بیشتری می کردم.

پروتئین
من به مواد غذایی حاوی کربوهیدرات علاقه زیادی دارم پس باید پروتئین بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه می کردم. پروتئین نقش بسیار مهمی در ساخت، بازسازی و حفظ بافت های بدن دارد، بنابراین پروتئین ها نقش بسیار مهمی، در یک رژیم غذایی سالم دارند. بخصوص برای مادری که به نوزاد خود شیر می دهد. می توانید برای تامین پروتئین مورد نیاز خود گوشت قرمز کم چرب، مرغ، ماهی (بدون جیوه)، حبوبات و تخم مرغ را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. علاوه بر این به طور کلی میزان آلرژی زا بودن این غذاها کم بوده و به همین دلیل نوزاد دل درد کمتری دارد.

کلسیم
آیا می دانستید ممکن است مادری که به نوزاد خود شیر می دهد سه تا پنج درصد توده استخوانی خود را از دست  بدهد؟ بنابراین کلسیمی که شما با شیردهی از دست داده اید باید جایگزین شود. بسته به سن، شما باید بین هزار تا هزار و سیصد میلیگرم کلسیم در روز مصرف کنید که این مقدار کلسیم با مصرف ۲۲۶ گرم شیر در روز تامین می شود. اگر شیر دوست ندارید، مواد غذایی دیگر حاوی کلسیم مانند پنیر، ماست، نوشیدنی غنی شده با کلسیم، توفو، برگ های سبز تیره مثل اسفناج، کلم پیچ، بروکلی و حبوبات را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. شش ماه پس از قطع شیردهی بدن کلسیم از دست رفته خود را تامین و جایگزین می کند.

نظرات بسته شده است.