آیا واژن هم پیر میشود؟

اگر در زمره خانم­هایی نیستید که بطور مداوم قسمت خصوصی بدن خود را چک می ­کنند، احتمالأ متوجه این موضوع نشده اید که واژن شما درست مانند سایر قسمت­های بدنتان در حال مسن­ تر شدن است.
ناحیه تناسلی زنان بدون شک با گذشت زمان تغییر می ­کند و دانستن این تغییرات می­ تواند برای مدیریت حوادث ناگوار مفید باشد. البته ناحیه تناسلی هر خانم و کلأ مقاومت بدنی آن­ها در مراحل مختلف زندگی اعم از بارداری یا یائسگی بسیار متفاوت است.

تغییرات واژن در طول زندگی

?در دهه­ ۳۰ زندگی
با توجه به اینکه بعضی خانم­ها در این دهه از زندگی خود قرص های کنترل بارداری استفاده می ­کنند، کمی دچار خشکی واژن می­ شوند، چراکه این قرص ها، تخمک گذاری را متوقف می ­کنند. این مسئله موجب از بین رفتن لیزی طبیعی واژن که هرماه در روزهای تخمک گذاری ایجاد می ­گردد ، می­ شود.
دکتر Stephanie Faubion ، مدیر Office of Women΄s Health در کلینیک Mayo در آمریکا و نویسنده  Mayo Clinic—The Menopause Solution است. وی می­ گوید ما بر این باوریم که خشکی واژن برخی از زنان توسط قرص­های کنترل بارداری تشدید می­ شود زیرا این قرص­ها هورمون­های جنسی مردانه موسوم به آندروژن را مسدود می ­کنند و واژن دارای گیرنده هایی برای این هورمون است.
بدیهی است که زایمان تاثیر بسزایی بر فرج و واژن می­ گذارد اما برخی از این تغییرات متداول، اندکی شگفت انگیز هستند. بطور مثال، با توجه به وزن سنگین رحم در زمان بارداری، به گفته دکتر Dweck ، برخی از زنان دچار رگ­های واریسی می ­شوند. این رگ­های واریسی در اواخر بارداری و حتی پس از زایمان هم بسیار رایج هستند. همچنین هورمون­های زمان بارداری، گاهأ رنگ فرج را هم تغییر می­ دهند. خوشبختانه ماهیت الاستیسیته واژن و ذخیره خونی فراوان آن باعث برگشت تمام این عوامل در فاصله زمانی کوتاهی به حالت عادی می­ شود.
هرچند به گفته دکتر Faubian ، میزان فشار وارده به ماهیچه­ های کف لگن و درد زایمان می ­تواند موجب آسیب ماهیچه و عصب واژن گردد اما با برخی تمرینات ورزشی می­ توان به بازتوانی سلامت آن­ها کمک شایانی کرد. در برخی زنان، تمرینات کف لگن می ­تواند به جلوگیری از بی ­اختیاری ادراری و رابطه جنسی بهتر آن­ها کمک کند.

در دهه ۴۰ زندگی
در این دهه از زندگی زنان، تغییرات پوست و رنگدانه های این قسمت از بدن مشهود است مضاف بر اینکه، موهای زائد نیز شروع به نازک شدن می­ کنند که یا نتیجه طبیعی افزایش سن و یا به علت کاهش استروژن است. استروژن در این دهه از زندگی، سیگنال­هایی برای شروع مرحله پیش یائسگی ارسال می­ کند که در اغلب زنان باعث وقوع یائسگی در سنین بالاتر می ­شود. خانم­ها بایستی به شروع خشکی و یا تغییرات کشسانی واژن خود توجه کنند.

در دهه ۵۰ زندگی
یائسگی با تغییرات قابل توجهی در واژن و فرج رخ می­ دهد. کاهش ترشح استروژن بافت واژن و فرج را نازکتر و خشکتر کرده، از خاصیت الاستیسیته آن می­ کاهد که باعث احساس کشیدن سمباده کاغذی، سوزش و ادرار داشتن در حین رابطه جنسی می­شود.

به گفته دکتر Faubian ، در یاءسگی، با کم شدن استروژن، باکتری­ها در واژن لانه گزیده و سطح PH آن را تغییر می­ دهند. با افزایش اسیدیته واژن، قابلیت آلوده شدن آن بیشتر می­ شود. البته کاهش قدرت کشسانی واژن نیز تاثیرگذار بوده و به سادگی پارگی­های کوچکی با کاهش لیزی و انعطاف واژن رخ می­ دهد.

در دهه ۶۰ زندگی
گرگرفتگی و تعریق­ های شبانه در این دهه کمی کاهش یافته اما تغییرات واژن در طی یائسگی در این دهه شدیدتر می­ شود. حدود ۶۰-۵۰ درصد زنان مشکلاتی در خصوص خشکی واژن را گزارش می­ کنند. وقتی که رابطه جنسی به زنان آسیب می­ رساند، واکنشی بطور غیرارادی مبنی بر رد و اجتناب از این رابطه دردناک از آن­ها سر می­ زند که برای جلوگیری از پیشرفت آن نیاز به تمرینات ورزشی ویژه ­ای است.

چه کاری می­ بایست انجام داد؟
اگر این تغییرات در هر سنی شما را نگران کرد یا بطور فیزیکی احساس ناراحتی کردید، از صحبت با مامای خود خجالت نکشید. اگر احساس ناراحتی شما خفیف است، می­ توانید از کرم­های خوب و قدیمی در طی رابطه جنسی استفاده کنید. همچنین می­ توانید از مرطوب کننده­ های واژن نیز استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.