راه های رهایی از گرگرفتگی

درمان گرگرفتگی در زنان,قرص گرگرفتگی یائسگی,درمان قطعی گرگرفتگی,درمان گیاهی گرگرفتگی زنان,درمان گرگرفتگی در مردان,قرص گیاهی یائسگی,درمان دارویی یائسگی,قرص ضد گرگرفتگی
تقریباً غیر ممکن است خانمی یائسه شود ولی دچار گرگرفتگی نباشد. وقتی به یائسگی یا حوالی زمان یائسگی فکر می کنیم، احتمالاً نخستین نشانه های آن، یعنی گرگرفتگی به یادمان می آید. اگر قبلاً دچار گرگرفتگی شده اید یا در انتظار شروع این علامت هستید، در این مقاله 10 نکته را گردآوری کرده ایم که با استفاده از آنها می توانید از شدت گرگرفتگی خود بکاهید:

1- نتایج بعضی از پژوهش های انجام شده حاکی از آن است که مصرف سویا تا حدی سبب کاهش گرگرفتگی و سایر نشانه های یائسگی خواهد شد. اما توصیه می شود به جای استفاده از مکمل ها، سویا را در غذا مورد استفاده قرار داد. تفو tofu ، تمپه tempeh ، میزو miso ، شیر سویا، لوبیای سویا، پروتئین بافت سویا و پودر سویا از جمله غذاهای حاوی سویا هستند.

2- کوهوش سیاه black cohosh که در کتب طبی سنتی به نام قاتل البق موسوم است و نام لاتین آن cimicifuga racemosa می باشد یک گزینه عامیانه دیگر برای کاهش گرگرفتگی است ولی درمورد تاثیر این گیاه بر نشانه های یائسگی مثل گرگرفتگی و عرق شبانه، اسناد معتبر وجود ندارد. این گیاه به صورت مکمل دارویی به شکل های مختلف در بازار دارویی ایران وجود دارد. ممکن است شنیده باشید که کوهوش سیاه سبب تسکین گرگرفتگی و عرق شبانه و سایر نشانه های یائسگی از جمله سردرد، تپش قلب و اضطراب خواهد شد. در عین حال که چندین بررسی کوچک و با نتایج متناقض درمورد استفاده از بلاک کوهوش در رفع نشانه های یائسگی وجود دارد ولی نتایج به دست آمده از این بررسی ها متناقض است. طبق نظر انجمن یائسگی آمریکای شمالی، به رغم فقدان مدرک قاطع “به نظر می رسد کوهوش سیاه یک داروی مطمئن گیاهی باشد.”

3- مشخص شده است که استفاده از پروژسترون طبیعی برای تسکین گرگرفتگی و سایر نشانه های یائسگی در بسیاری از خانم ها سودمند باشد. این ماده به صورت کرم، بدون نسخه در بازار دارویی وجود دارد و گاهی با نسخه به صورت کرم یا کپسول هم تجویز می گردد و نیز به صورت نسخه سنتی (progestins )prometrium در دسترس است.

4- نتایج یک بررسی که در یکی از نشریات معتبر مامایی و زنان انتشار یافته، حاکی از آن است که استفاده از ویتامین E به کاهش وقوع و شدت گرگرفتگی و عرق شبانه یائسگی کمک می کند.

5- ونلافاکسین venlafaxine با نام تجارتی Effexor یک داروی ضد افسردگی است که سبب کاهش گرگرفتگی در خانم هایی می شود که به علت سرطان پستان تحت درمان هستند. از آنجا که این دارو در بیماران مبتلا به سرطان پستان موثر بوده است، پژوهشگران معتقدند که می توان از این دارو در خانم هایی استفاده کرد که نمی خواهند برای درمان نشانه های یائسگی از درمان جانشین هورمونی سود ببرند.

6- حداقل روزی 30 دقیقه نرمش کنید. به این منظور می توانید راه بروید، بدوید، دوچرخه سواری کنید یا فعالیت دیگری انجام دهید. این نکته را هم بدانید برای پرهیز از عرق شبانه نباید 3 ساعت پیش از رفتن به بستر ورزش کنید.

7- گاباپنتین gabapentinدارویی است که امروزه برای سردردهای میگرنی مورد استفاده است. اما بنابه مدارک روایتی، استفاده از این دارو به طور قابل توجه سبب کاهش تعداد موارد گرگرفتگی در گروه کوچکی از خانم ها شده است.

8- محرک های غذایی که ممکن است سبب بروز حمله های گرگرفتگی شوند عبارتند از الکل، کافئین (قهوه و چای)، فلفل سبز و سایر غذاهای دارای ادویه. اگر گرگرفتگی بعد از مصرف این مواد خوراکی شدت یابد، باید آن ماده یا مواد خوراکی را از غذا حذف کرد و منتظر بروز گرگرفتگی شد.

9- درمان جانشینی هورمونی سنتی که شامل استفاده از استروژن جانشین است سبب تسکین گرگرفتگی ناشی از یائسگی می شود. اما مصرف استروژن خطرات طبی به بار می آورد و باید زیر نظر خبره مصرف شود. پیش از انتخاب روش درمان جانشینی هورمونی، مطمئن شوید که هم مضار و هم منافع استفاده از این دارو را می دانید و نیز به اهمیت استفاده از این داروها در سابقه طبی خود آگاه هستید. در این مورد باید با ماما و پزشک خود مشورت کنید.

10- در هوای گرم، غالباً گرگرفتگی بدتر می شود. باید لباس های نخی بپوشید تا پوست تان نفس بکشد. در هوای گرم برای کاهش تعداد دفعات گرگرفتگی نزدیک یک بادبزن برقی بنشینید.

نظرات بسته شده است.