تشخیص و درمان سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی (علت و علائم،پیشگیری و درمان)

سندرم پیش از قا عدگی (پی ام اس) یا تنش پیش از قا عدگی،گروهی از نشانگا ن جسمی، روانی و احساسا ت وابسته به چرخه ی قاعدگی در زنان است. این در حالی است که بیشتر زنان ( 85درصد) در سن بچه زایی، نشانه ها ی فیزیکی وابسته با کارایی هنجار تخمک گذاری شامل: نفخ کردن یا نرمی پستان (حساسیت به لمس پستان) را تجربه کرده اند.

تعاریف پزشکی از PMS به الگویی مداوم از نشانه ها ی فیزیکی و عا طفی (روانی) محدود میشود، که تنها در زمان فاز لوتئال از چرخه ی قا عدگی روی می دهد، که در برخی از جنبه ها ی زندگی نمود پیدا می کند.

علائم

بیش از ۲۰۰نشانه گونه گون با PMS همراه است، اما سه تا از برجسته ترین نشانه ها عبارتند از: تحریک پذیری، تنش و بی قراری (ناخشنودی.)

نشانه های عاطفی و غیر اختصاصی مشترک

عبارت از: استرس، اضطراب، مشکل در بخواب رفتن (بی خوابی،) سردرد، خستگی، نوسانات خلقی، افزایش حساسیت عاطفی و تغییر در میل جنسی. وجود نشانه های عاطفی به عنوان شکایت اصلی و شاخص تشخیصی PMS است.

نشانه های فیزیکی وابسته با چرخه ی قاعدگی عبارتند از: نفخ، دلپیچه، یبوست، تورم یا حساسیت به لمس پستان، آکنه مربوط به چرخه قاعدگی و دردهای مفصلی یا عضلانی.

نشانه های دقیق و شدت آنها از زنی به زن دیگر و حتی از چرخه ای به چرخه دیگر متفاوت است. بسیاری از زنان مبتلا به نشانگان پیش از قاعدگی، شاید تنها شمار اندکی از نشانه ها را بروز دهندکه به طور نسبی قابل انتظار است.

بر اساس تعاریف مشخص، علائم باید در زمانی طی ده روز پیش از شروع قاعدگی دیده شود و نباید حداقل یک هفته بین شروع قاعدگی و تخمک گذاری وجود داشته باشد.

هرچند که شدت نشانه ها ممکن است تا حدودی متفاوت باشد، بیشتر تعاریف نیازمند این است که گروه منحصربه فرد نشانه های یک زن در چرخه های متعدد و پی در پی، وجود داشته باشد.

عوامل زمینه ساز

مصرف کافئین بالا
استرس ممکن است شرایط را تسریع کند.
افزایش سن
سابقه ی افسردگی
سابقه ی خانوادگی
عوامل رژیم غذایی (سطح پایینی از ویتامین و مواد معدنی به خصوص منزیم، منگز و ویتامین E و همچنین ویتامین D،سابقه ی خانوادگی، می تواند پیش بینی کننده خوبی برای احتمال سندروم پیش از قاعدگی است.

اگر چه وجود سندرم پیش از قاعدگی در زنان مبتلا به اختلالات خلقی مانند افسردگی و اختلال دوقطبی بالا است، با اینحال رابطه ی آن هنوز ثابت نشده است. همچنین، ویتامین ،Bبه ویژه ویتامین B6 میتواند به PMS کمک کند.

تشخیص

هیچ تست آزمایشگاهی یا یافته بالینی خاصی برای تأیید تشخیص PMS وجود ندارد. سه تظاهر اصلی عبارتند از:
شکایت اصلی: وجود یکی ازنشانه های عاطفی و یا بیشتر وابسته با ( PMSبیشتر تحریک پذیری، تنش، و یا ناخشنودی.)

نشانه های قابل پیش بینی در زمان فاز لوتئال (پیش از قاعدگی) پدیدارمی شوند و در فاز فولیکولار (پیش از تخمک گذاری) کاهش مییابند، یا از بین میروند.

نشانه ها باید آن چنان سخت باشند که زندگی عادی زن را مختل کنند.برای دست یابی به یک الگو برای یک بیمار، باید دست کم در دو چرخه ی قاعدگی، نشانه ها را بر روی تقویم ثبت شود. این عمل به تشخیص اینکه آیا نشانه ها، به راستی وابسته به زمان پیش از قاعدگی و قابل پیش بینی در محدوده زمان معینی هستند، کمک خواهد کرد.

شماری از ناهنجاری های پزشکی می توانند در فرایندی به نام بزرگنمایی قاعدگی، وضع را تشدید میکنند. این شرایط ممکن است بیمار را به این باور برساند که دچار PMSشده است،این اختلال ممکن است با مشکلاتی چون کم خونی، کمکاری تیروئید، اختلالات خوردن و سوء مصرف مواد مخدر همراه باشد.

گاهی در خارج از فاز لوتئال نیز دیده می شوند. وضعیت هایی که ممکن است پیش از قاعدگی برجسته شوند، شامل افسردگی و سایر اختلالات خلقی، میگرن، اختلالات تشنجی، خستگی، سندرم روده تحریک پذیر، آسم و آلرژی است. همچنین مشکلات ناشی از سایر جنبه های دستگاه تناسلی ماده باید رد شود که این موارد شامل دیس منوره (درد هنگام قاعدگی، نه پیش از آن،) اندومتریوز،حالتهای مربوط به نزدیک شدن به یائسگی و عوارض جانبی ناشی از قرصهای خوراکی جلوگیری از بارداری است.

نشانگان سندرم پیش از قاعدگی

آکنه، کمر درد، شکم پف کرده، تغییر در اشتها، از جمله ولع برای غذاهای خاص، یبوست، گریه جوئی، افسردگی، بالا رفتن ضربان قلب، تحریک پذیر،پرتنش یا اضطراب، احساس خستگی، سردرد،گرگرفتگی، درد مفاصل، نوسان های خلقی، بی میلی به پیوند جنسی، حساسیت و تورم سینه، مشکل در تمرکز کردن، مشکلات خواب، تورم دست یا پا، گرایش به انزوا و تنها بودن و افزایش وزن.

نکاتی در مورد کنترل و بهبود PMS

خوردن کربوهیدراتهای منسجم (مثل غلات سبوس دار و نان های سبوسدار، ماکارونی و غلات،) فیبر و پروتئین.کنترل و کاهش مصرف قند و چربی

اجتناب از نمک برای چند روز آخر پیش از دوره خود برای کاهش نفخ و احتباس مایعات (پف کردن به دلیل تجمع مایعات زیر پوست)

قطع مصرف کافئین برای کمتر کردن احساس تنش و تحریک پذیری و برای کاهش درد پستان

قطع مصرف الکل، نوشیدن الکل پیش از دوره باعث احساس افسردگی بیشتر میشود

افزایش غذا خوردن تا 6 وعده غذایی کوچک در روز به جای ۳ وعده بزرگتر

ورزشهای هوازی، تا ۳۰ دقیقه،۴تا 6 بار در هفته

خواب کافی حدود ۸ ساعت در شب

نگه داشتن یک برنامه منظم از غذا، پیش از خواب و ورزش

دوری از حوادث استرس زا تا هفته بعد از دوره

ویتامینها و داروهای خانگی دیگر

ممکن است شما در جای دیگر درباره تأثیر برخی از ویتامینها و مکملهای دیگر خوانده باشید، از جمله ویتامین B6،ویتامین E،منیزیم،منگنز و تریپتوفان، میتواند کمک به رفع PMS کند. مطالعات زیادی در مورد این درمان وجود ندارد، و این امکان وجود دارد که این درمانها آسیب بیشتری برسانند.

برای نمونه، ویتامین B6 و ویتامین E میتواند عوارض جانبی را افزایش دهند.از سوی دیگر، مصرف قرصهای کلسیم ممکن است علائم احتباس آب (پف کردن به دلیل تجمع مایعات زیر پوست) انقباض عضلات و درد پشت را کاهش دهد. حدود ۱٬۰۰۰میلیگرم کلسیم در روز احتمالاً نمیتواند مضر باشد،به خصوص به دلیل اینکه کلسیم مزایای بسیاری دیگری از قبیل استحکام استخوان ها را دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.