جلوگیری از اضطراب و استرس (درمان)

درمان اضطراب و استرس,درمان اضطراب شدید,درمان اضطراب عصبی,درمان اضطراب و افسردگی,درمان دارویی اضطراب,درمان دلشوره و اضطراب,استرس و اضطراب چیست,راه های درمان استرس شدید

نیازی به انفجار یک بمب، ثبت طلاق در شناسنامه‌تان یا از دست دادن یکی از عزیزانتان نیست. اتفاق‌های بسیار ساده‌تری که هر روز هزاربار تکرار می‌شوند، می‌توانند شما را مضطرب کنند و تپش قلبتان را به شکل آزاردهنده‌ای بالا ببرند. اگر این روزها اضطراب آزاردهنده‌ای را تجربه می‌کنید که شما را میان زمین و هوا معلق نگه می‌دارد، آنچه در ادامه می‌آوریم را یکبار مرور کنید. محققان می‌گویند عوامل زیر می‌توانند شما را هرروز و هر شب با اضطراب درگیر کنند.

زیاد چای می‌نوشید
چای، قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا، میزان زیادی کافئین در خود دارند و بد نیست بدانید که کافئین، گرچه شما را هوشیار می‌کند و خستگی‌تان را می‌پراند، اما باعث ایجاد اضطراب هم می‌شود. محققان می‌گویند کسانی که به خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار عادت دارند، همیشه مضطرب‌اند و زندگی ناآرامی دارند.

داروهایتان اضطراب‌آورند؟
داروهایی مثل استامینوفن، آنتی‌هیستامین‌ها و حتی برخی از داروهایی که برای آرام کردن سرفه‌هایتان مصرف می‌کنید، می‌توانند باعث مضطرب شدنتان شوند. اگر به‌تازگی مصرف داروی خاصی را شروع کرده‌اید و چند روز یا چند هفته بعد از شروع مصرفش دچار اضطراب مداوم شده‌اید، حتما در مورد عوارض احتمالی آن با پزشکتان مشورت کنید.

قند خونتان پایین است؟
احساس گرسنگی شدید و ناگهانی که با پایین بودن قند خونتان به شما هجوم می‌آورد، باعث مضطرب شدنتان می‌شود. اگر برای لاغری رژیم غیرعلمی گرفته‌اید یا به خاطر شرایطتان مجبور شده‌اید ساعت‌ها گرسنگی را تحمل کنید، طبیعی است که اضطراب سراغتان بیاید و در کنترل واکنش‌های روانی‌تان ناتوان شوید.

گوشت و سبزی نمی‌خورید؟
محققان ثابت کرده‌اند که رژیم‌های غذایی فاقد گوشت گاو، مرغ و سبزیجات برگ‌سبز، افراد را افسرده و مضطرب می‌کنند. چراکه در صورت حذف این خوراکی‌ها، احتمال اینکه به فرد به اندازه کافی ویتامین B برسد پایین می‌آید. از طرف دیگر کسانی که با میوه، آجیل و تخم‌مرغ میانه‌ای ندارند، معمولا دچار کمبود ویتامین B هستند و با اضطراب دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

تشنه هستید؟
کم‌آبی بدن، چه خفیف باشد و چه شدید، می‌تواند باعث اضطراب شود. اگر دهانتان خشک است و ساعت‌هاست آب ننوشیده‌اید، باید منتظر ایجاد تغییراتی در خلق‌وخویتان باشید. در صورتی که اضطراب به شما حمله کرده، فورا یک لیوان آب بنوشید و سعی کنید در طول روز لااقل یک وعده‌غذای آبدار میل کنید.

میز کارتان شلوغ است؟
مهم نیست وسواسی باشید یا به نظافت اهمیت زیادی ندهید. اتاق کثیف و میز کار شلوغ، آگاهانه یا ناخودآگاه، بر احساس شما تاثیر می‌گذارد و باعث مضطرب شدنتان می‌شود. برای اینکه بتوانید بر کارهایتان بیشتر تمرکز کنید و اضطرابتان را کاهش دهید، در ابتدای هرروز اتاقی که در آن هستید یا فضایی که در آن مشغول به کارید را مرتب کنید تا بتوانید باقی روز را با آرامش بیشتری بگذرانید.

مدام خبر می‌خوانید؟
اگر در طول روز مدام در کانال‌ها و سایت‌های خبری می‌چرخید، بعید نیست که خیلی زود به فردی مضطرب تبدیل شوید. شبکه‌های اجتماعی با تمام خدماتی که به شما می‌رسانند، باعث مضطرب شدنتان هم می‌شوند و حجم بالای اخبار ناگوار و ناخوشایندی که در آن‌ها ردوبدل می‌شود، اضطراب را در خوانندگانشان بالا می‌برد. پس اگر امروز ضربان قلبتان بالاتر از روزهای قبل است، تلفن همراه و لپ‌تاپ را کنار بگذارید و به جای روشن کردن شبکه خبر، یک موسیقی آرامش‌بخش برای خودتان پخش کنید.

می‌خواهید کامل باشید؟
کمال‌گرایی شاید گاهی باعث پیشرفتتان شود، اما در بلندمدت، روانی آسیب‌دیده را به شما هدیه می‌کند و اضطرابتان را هرروز بالاتر می‌برد. افراد کمال‌گرا انتظار بیش از اندازه‌ای از خود دارند. آن‌ها حاضر نیستند محدودیت‌ها، شرایط و توانایی‌هایشان را بپذیرند و هیچ‌وقت از خود و دستاوردهایشان راضی نیستند. در ذهن خود تصویری فرضی از انسان موفق دارند و اگر زمین و زمان به آن‌ها ثابت کند که رسیدن به آن تصویر ممکن نیست یا لااقل بسیار دشوار است، نمی‌توانند این واقعیت را بپذیرند. کمال‌گراها خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و با نارضایتی مداوم از خودشان، به فردی افسرده و مضطرب تبدیل می‌شوند که همیشه احساس جا ماندن می‌کنند.