جلوگیری از پوکی استخوان

برای جلوگیری از پوکی استخوان چه بخوریم,راههای درمان پوکی استخوان,قرص جلوگیری از پوکی استخوان,جلوگیری از پوکی استخوان با ورزش,جلوگیری از پوکی استخوان در یائسگی,غذا برای پوکی استخوان,تغذیه مناسب برای جلوگیری از پوکی استخوان,علل پوکی استخوان

راههای جلوگیری از پوکی استخوان

روزتان را با شیر شروع کنید

صبحتان را با نوشیدن شیر شروع و شبتان را با خوردن ماست تمام کنید. خودتان هم خوب می‌دانید که مصرف خوراکی‌های حاوی کلسیم می‌تواند جان شما را نجات دهد و جلوی پوک شدن استخوان‌هایتان را بگیرد. اگر در دوران بعد از یائسگی به سر می‌برید، هرروز باید ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم مصرف کنید. علاوه بر مصرف لبنیات، با خوردن انواع کلم و تخم‌مرغ هم می‌توانید این ماده را به بدنتان برسانید. البته برخی از متخصصان معتقدند کلسیم موجود در هیچ‌یک از سبزیجات را نمی‌توانید جایگزین کلسیم موجود در لبنیات کنید.

 حمام ویتامین D بگیرید

سالم نگه ‌داشتن استخوان‌ها با کمک کلسیم و ویتامین D راهی است که کمتر کسی از آن بی‌خبر است. اما با وجود آگاه بودن از این واقعیت، اغلب افراد به اندازه کافی این ویتامین را دریافت نمی‌کنند. یکی از بهترین راه‌های تامین این ویتامین، قرار گرفتن پوست در معرض تابش مستقیم نور خورشید (البته پس از استفاده از کرم ضدآفتاب) است. اما با خوردن مواد غذایی مثل کنسرو ماهی تن و زرده تخم‌مرغ هم می‌توانید این ویتامین را به بدنتان برسانید.

 نوشابه سیاه نخورید

نوشیدنی‌های کافئین‌دار بلای جان استخوان‌ها هستند. اگر نمی‌خواهید پوکی زودرس استخوان زندگی‌تان را تباه کند، دور نوشابه سیاه را خط بکشید، سراغ نوشیدنی‌های انرژی‌زا نروید و زیاد هم چای و قهوه ننوشید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها نوشیدن ۳ لیوان قهوه در روز می‌تواند استخوان‌های شما را در معرض پوکی قرار دهد.

 کلاس یوگا بروید

ورزش‌های کششی آرامش‌بخش مثل یوگا، به حفظ سلامت اسکلت شما کمک زیادی می‌کنند. از نظر محققان اگر هرروز حتی ۱۰ دقیقه یوگا کار کنید، احتمال پوک شدن استخوان‌هایتان پایین می‌آید. گذشته از این، کسانی که یوگا کار می‌کنند، در حفظ تعادلشان تواناترند و به همین دلیل کمتر زمین می‌خورند و در معرض شکستگی استخوان قرار نمی‌گیرند. اگر امکان یوگا کار کردن ندارید، ورزش دیگری را انتخاب کنید، چراکه به گفته محققان ورزش کردن به‌طور کلی به بالا رفتن تراکم استخوان‌ها کمک می‌کند و نمی‌گذارد به‌سادگی دچار آسیب‌های استخوانی شوید. تنها ۳ وعده ۱۰ دقیقه‌ای در روز ورزش کردن، می‌تواند وضعیت استخوان‌های شما را به شکل قابل‌توجهی بهبود دهد.

 مراقب تاثیر داروها باشید

برخی داروها زمینه را برای پوک شدن استخوان‌ها فراهم می‌کنند و در صورتی که چاره‌ای جز خوردنشان ندارید، باید با جدیت بیشتری راه‌هایی را که پیش از این گفتیم به کار ببندید. برخی از داروهایی که برای درمان آرتروز، آسم، مشکلات گوارش و حتی افسردگی تجویز می‌شوند، احتمال پوک شدن استخوان‌ها را بالا می‌برند و در صورتی که آن‌ها را مصرف می‌کنید، باید تلاش بیشتری برای بالا بردن ذخیره کلسیم و ویتامین D بدنتان کنید.

 یک پرده گوشت داشته باشید

لاغری بیش‌ازاندازه یکی از دلایل ضعیف شدن استخوان‌هاست. اگر بیش‌ازاندازه برای لاغر ماندن تلاش می‌کنید، باید بدانید که استخوان‌هایتان را در معرض آسیب قرار می‌دهید. افرادی که بیش‌ازحد لاغر هستند و مواد غذایی کافی برای سالم ماندن استخوان‌هایشان را مصرف نمی‌کنند، بیشتر با این مشکلات روبه‌رو می‌شوند.

 ماهی‌خوار شوید

اگر بیشتر سراغ خوراکی‌های حاوی امگا۳ و چربی‌های غیراشباع بروید، صاحب استخوان‌های سالم‌تری می‌شوید. پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای که در آن میزان زیادی ماهی، روغن‌زیتون و سبزیجات گنجانده شده، به سالم ماندن استخوان‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل محققان توصیه می‌کنند هر هفته تنها یک وعده گوشت قرمز مصرف کنید و بیشتر از خوراکی‌های گفته‌شده تغذیه کنید.

 سیگار نکشید

اگر سیگار می‌کشید، باید بدانید که پوکی استخوان زودتر از دیگران سراغ شما می‌آید. نیکوتین یکی از موادی است که با وارد شدن به بدن، استخوان‌ها را در معرض پوکی و شکستگی قرار می‌دهد. سال‌ها سیگاری بودن را بهانه نکنید و فکر نکنید که کار از کار گذشته. هر زمانی که این اعتیاد را ترک کنید، به بدنتان لطف بزرگی کرده‌اید. محققان می‌گویند سیگار کشیدن به‌ویژه در سال‌های پس از یائسگی، صدمه زیادی به استخوان‌ها می‌زند.