درمان عفونت قارچی واژنی

جلوگیری از عفونت قارچی واژن

اگر باردار هستید، در صورت مشاهدۀ هرگونه علایم واژینال به پزشک مراجعه کنید. چرا که بعضی از عفونت های واژینال مثل واژینوز باکتریال، گنوره و کلامیدیا، خطر عوارض بارداری را افزایش می دهند.

داروهای موضعی مثل کرم های ضد قارچ نسبت به داروهای خوراکی عوارض کمتری دارند چراکه این کرم ها به جریان خون جذب نشده و به صورت موضعی اثر می کنند. تهوع، سردرد و معده درد از جملۀ عوارض ناشی از داروهای ضدقارچ خوراکی هستند. از طرف دیگر استفاده از قرص نسبت به کرم آسان تر و تمیزتر است.

اگر شما همزمان با مصرف داروهای ضدقارچ از داروی ضدانعقاد خون وارفارین مصرف می کنید، ممکن است کبودی ها و خونریزی های غیرطبیعی مشاهده کنید. در صورتی که وارفارین مصرف می کنید، برای درمان مناسب عفونت قارچی با پزشک خود مشورت کنید.

این فعالیت ها می تواند از عفونت قارچی واژن جلوگیری کند

از یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید. بعضی از خانم ها تصور می کنند مصرف محصولات لبنی پروبیوتیک احتمال عفونت های قارچی واژن را کاهش می دهد در صورتی که هیچگونه شواهدی برای این ارتباط وجود ندارد. با این حال، خوردن این غذاها بخشی از یک رژیم غذایی سالم است.

کنترل دیابت و سطوح گلوکز خون می تواند عفونت های قارچی واژن را کاهش دهد.

از مصرف سرخود و بی رویۀ آنتی بیوتیک خودداری کنید. آنتی بیوتیک ها فلور میکروبی طبیعی واژن را تغییر داده و به قارچ ها اجازۀ رشد بیش از اندازه را می دهند.

توصیه های بهداشتی

ناحیۀ تناسلی خود را تمیز نگه دارید. از آب و یک صابون ملایم (بدون بو) برای شستشو استفاده کرده (ترجیحاً فقط آب) و به خوبی آبکشی کنید.

برای جلوگیری از انتقال عفونت از مقعد به دستگاه تناسلی و ادراری بعد از هر بار دستشویی، بدن خود را از جلو به عقب خشک کنید.

از لباس زیر مناسب استفاده کنید. لباس زیرهای نخی، ناحیۀ تناسلی را خشک نگه داشته و از گرم و مرطوب شدن این ناحیه پیشگیری می کنند.

لباس های تنگ و چسبان مثل شلوارهای جین تنگ نپوشید.

پوشیدن لباس شنا به مدت طولانی می تواند احتمال عفونت قارچی را افزایش دهد.

در زمان قاعدگی، نوار بهداشتی یا تامپون بهداشتی خود را در فاصله های زمانی کوتاه عوض کنید.

استفاده از دوش های واژینال، انواع تامپون ها، خوشبوکننده ها، عطرها و پودرها در ناحیۀ تناسلی باعث به هم خوردن فلور میکروبی طبیعی واژن شده و احتمال عفونت های قارچی را افزایش می دهد.

همچنین درباره درمان گیاهی عفونت قارچی نیز بخوانید

در شرایط زیر توصیه می شود از خود درمانی عفونت های قارچی واژن خودداری کنید:

بارداری

وقتی مطمئن نیستید علایم شما به علت عفونت قارچی واژن است. اگر برای اولین بار با این عارضه مواجه شده اید، قبل از استفاده از کرم ضد قارچ بدون نسخه، به پزشک خود مراجعه کنید. در برخی مواقع خانم ها عفونت های منتقله از راه ارتباط جنسی را با قارچ تناسلی اشتباه می گیرند.

مواجهه با عفونت های منتقله از راه ارتباط جنسی که نیازمند بررسی های پزشکی است.

مواجه مکرر با عفونت قارچی واژن

راه کار های درمانی غیر دارویی

در طول درمان دارویی موضعی، به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنید؛ چراکه تامپون، دارو را جذب کرده و از اثر آن جلوگیری می کند.

از صابون برای تمیز کردن ناحیۀ تناسلی استفاده نکنید و تنها از آب ساده استفاده کنید.

در صورتی که رابطۀ جنسی برای شما دردناک است، تا بهبودی از انجام آن خودداری کنید. از طرف دیگر ژل های نرم کننده با پایۀ آب و کرم های ضد قارچ، حاوی روغن هایی هستند که می تواند باعث پاره شدن کاندوم شود؛ بنابراین در این صورت از انتقال بیماری های منتقله از طریق رابطۀ جنسی جلوگیری نخواهد شد. همچنین لازم است در این صورت برای پیشگیری از بارداری از روش دیگری استفاده کنید.

اگر ناحیۀ تناسلی شما ورم کرده است، توصیه می شود در لگن آب ولرم بنشینید یا می توانید از یک تکه پارچۀ نم دار و خنک استفاده کنید. در صورت وجود خارش، ناحیۀ تناسلی را نخارانید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.