پیشگیری از بیماری های مفصلی

پیشگیری از بیماری های مفصلی
دکتربابک وحدت پور، متخصص طب فیزیکی درپاسخ به سوال مطرح شده پیرامون تکنیک های کمک به مفاصل و پیشگیری از بیماری های مفصلی می گوید : درجه حرارت پایین در فصل پاییز از دلایل افزایش درد در مفاصل و استخوان هاست؛ چرا که بدن،  گردش خون کمتری در مناطق محیطی دارد ،در نتیجه مفاصل، انعطاف ناپذیر شده و منجر به درد مفاصل می شود.با این حال می توان با رعایت این نکات به استقامت مفاصل و سلامت آنها کمک کنیم.
پیروی از یک رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی میوه ، سبزیجات، حبوبات، غلات و  محصولات لبنی بسیارمفیداست. بیماران مبتلا به  درد مفاصل و زانو باید  غذاهای غنی از ویتامین K، D و C،  بخورند که  نقش مهمی در تولید غضروف دارند و به جذب کلسیم برای استخوان های قوی تر کمک می‌کنند؛ بنابراین ضروری است پرتقال، اسفناج، کلم و گوجه‌فرنگی در رژیم غذایی گنجانده شود.

ورزش به حفظ وزن بدن و بهبود انعطاف پذیری و تقویت عضلات زانو کمک می‌کند. کاهش وزن  درد زانو را تسکین می دهد؛ زیرا در هنگام راه رفتن زانوها سه تا چهار برابر وزن بدن را تحمل می کنند. حمام گرم برای  گرم نگه داشتن مفاصل  و همچنین از بین بردن خشکی و درد ناشی از ورم مفاصل مفید است.

دریافت مصرف کافی کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان ها خوب است. الکل، چای، قهوه، نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار میزان جذب کلسیم را کاهش می دهند و در نتیجه  استخوان را ضعیف می کنند؛ بنابراین توصیه می شود نوشیدنی های کافئین دار حداقل با آب یا آبمیوه رقیق شود.

وی درپایان خاطرنشان می کند: انجام آزمایش تراکم استخوان برای زنان درسن بالاتر از ۴۰ سال هم ضروری است. همچنین زنان قبل و بعد از یائسگی باید مواد غذایی غنی از مواد مغذی و کلسیم مصرف کنند.

 

منبع:روزنامه نسل فردا

نظرات بسته شده است.