رژیم غذایی مناسب در پره اکلامپسی

هیچ شواهد روشنی مبنی بر اثر رژیم غذایی (افزایش انرژی مصرفی، مصرف مکمل های انرژی یا پروتئین، پیروی از رژیم غذایی کم کالری در خانم های چاق یا مبتلا به اضافه وزن) بر کاهش احتمال ابتلا به پره اکلامپسی وجود ندارد؛ با این حال نقش مواد غذایی مختلف در پیشگیری از پره اکلامپسی مطرح است.

مطالعاتی که در زمینه فشارخون بارداری انجام شده است، اثر کلسیم، مکمل های روغن ماهی، مکمل های ویتامین های C و E و همچنین آسپیرین را در جلوگیری از پره اکلامپسی نشان داده اند، ولی قبل از توصیۀ موارد ذکر شده، لازم است مطالعات بیشتری اثرگذاری آن ها را مورد بررسی قرار دهند.

در دوران بارداری توجه به وضعیت تغذیه از اهمیت به خصوصی برخوردار است. استفاده از رژیم غذایی مناسب، علاوه بر تأمین مواد مغذی لازم، وزن گیری مناسب مادر در این دوران را نیز به دنبال خواهد داشت. یک کارشناس تغذیه در این دوران می تواند غذاهای با ارزش غذایی بالا که همزمان وزن گیری را تضمین می کند، به شما معرفی کند.

مطالعات، ارتباط بین تغذیه نامناسب و پره اکلامپسی را نشان می دهند. خانم های باردار می توانند با رعایت رژیم غذایی مناسب در این دوران از پیشرفت پره اکلامپسی پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به این عارضه، علایم بیماری را کاهش دهند.

علاوه بر این، برای پیشگیری از پره اکلامپسی لازم است که وزن قبل از بارداری مادر و همچنین وزنگیری او در دوران بارداری به میزان مناسب باشد. خلاصۀ توصیه های رژیمی برای پیشگیری از این عارضه به این شرح هستند:

مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.

مصرف غذاهای با ارزش غذایی پائین، غذاهای چرب و شکر تصفیه شده را کاهش دهید.

از مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و شکلات یا نوشابه های کولادار و همچنین الکل اجتناب کنید.

تا جایی که می توانید نمک مصرفی خود را کاهش دهید (به خصوص اگر در گروه پرخطر برای ابتلا به پره اکلامپسی قرار دارید)؛ با این حال هنوز شواهد دقیقی از اثر نمک وجود ندارد.

به میزان مناسب آب بنوشد و هرگز آب مصرفی خود را کاهش ندهید (چای و سایر نوشیدنی های کافئینه به عنوان آب محسوب نشده و برخلاف تصور، بی آبی بدن را تشدید می کنند).

مقدار کافی از غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین D مصرف کنید. منابع غذایی سرشار از کلسیم شامل پنیر، شیر، دوغ، کلم، کلم چینی، بروکلی هستند. مصرف مکمل های غذایی که حاوی حداقل 1 گرم کلسیم است، احتمال ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش می دهد؛ با این حال مصرف روزانه این مکمل ها هیچ اثر مشخصی بر جلوگیری از مرگ داخل رحمی جنین یا مرگ زودرس نوزاد (قبل از ترخیص از بیمارستان) ندارد.

به نظر می رسد اثر پیشگیری کنندۀ کلسیم در خانم هایی که خطر بالاتری از ابتلا به پره اکلامپسی دارند یا آن هایی که میزان کلسیم رژیم غذایی آن ها کمتر است، بیشتر است.

سازمان بهداشت جهانی اخیراً در یک مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل کلسیم در مقایسه با دارونما احتمال ابتلا به پره اکلامپسی را به طور متوسط کاهش می دهد.

این مطالعه نشان داد که مکمل کلسیم همچنین می تواند احتمال ابتلا به فشارخون بالای بارداری و اکلامپسی (پره اکلامپسی همراه با تشنج) و زایمان پیش از هفته 32 بارداری را نیز کاهش دهد.

در رژیم غذایی روزانه خود غذاهای حاوی ویتامین های C، E و سرشار از آنتی اکسیدان که می توانند از بروز پره اکلامپسی پیشگیری کنند، مصرف کنید.

شما می توانید برای تأمین این مواد مغذی، از فلفل های قرمز و سبز، سیب زمینی، گوجه فرنگی، بروکلی، روغن های گیاهی، دانه آفتابگردان، بادام درختی و جوانه گندم، طالبی، کیوی، غلات کامل، کلم، زردۀ تخم مرغ، دانه های روغنی، گوجه فرنگی و مرکبات استفاده کنید.

مصرف سیر در بارداری می تواند فشارخون بالا را کاهش دهد.

یکی از اولین علایم پره اکلامپسی، دفع مقدار زیادی پروتئین در ادرار است. درک این مفهوم ممکن است این تصور را ایجاد کند که مصرف مقدار زیاد پروتئین در رژیم غذایی، ممکن است این مشکل را به وجود آورده باشد، در حالی که این ادعا صحت نداشته و در مقابل، این افراد در رژیم غذایی خود به میزان مناسب پروتئین مصرف نمی کنند.

در این شرایط، بدن شروع به شکستن پروتئین های موجود در بافت ها می کند تا میزان مناسب پروتئین را در اختیار جنین قرار دهد. توصیه می شود زنان باردار روزانه80 تا 100 گرم پروتئین دریافت کنند. در صورتی که این مقدار پروتئین به بدن نرسد، بافت های بدن برای تأمین این مقدار پروتئین شکسته خواهند شد. منابع غذایی سرشار از پروتئین شامل حبوبات، آجیل، شیر، تخم مرغ، ماهی، پنیر، مرغ، گوشت قرمز هستند.

همچنین لازم است تا مکمل ها و ویتامین های دوران بارداری را به صورت روزانه مصرف کنید. مکمل منیزیم هم در کنار کلسیم می تواند در افرادی که کمبود این ماده مغذی را دارند، از پره اکلامپسی جلوگیری کند. این دو ماده معدنی، در کنار دریافت میزان کافی پروتئین به عملکرد کبد نیز کمک می کند.

منبع:ابر سلامت