آموزش صحیح شستن دستها

این روزها تب آنفلوآنزا حسابی بالا گرفته است؛ بیماری‌ای که اگر از پزشکان بخواهید تنها یک توصیه برای پیشگیری از آن به شما ارائه کنند، جوابی نخواهید شنید جز شستشوی مکرر و اصولی دست‌ها. در تصویرهای هفتگانه زیر با مراحل «بهترین شیوه برای شستشوی دست‌ها» آشنا خواهید شد.

بهترین شیوه شستن دستها

ابتدا دست‌های خود را خیس کنید.
مقداری صابون مایع کف دستتان بریزید.
حداقل ۲۰ ثانیه دست‌های خود را روی هم بمالید تا کف کافی ایجاد شود.
شستن لای انگشت‌ها، مچ دست‌ها و زیر ناخن‌ها با کف صابون را هم فراموش نکنید.
حداقل ۱۰ ثانیه دست‌های خود را آب بکشید.
دست‌های خود را با حوله تمیز خشک کنید.
شیر آب را با استفاده از دستمال ببندید.

 

رتبه بندی کشورها از نظر نظافت و شستن دستها

یکی از عوامل مهمی که علاوه بر نظافت می‌تواند در زیبایی و لطافت پوست هم نقش داشته باشد، شستشوی صحیح دست‌هاست. موسسه نظرسنجی گالوپ که هر سال آمارهای جدید و جالبی درباره موضع‌های مختلف منتشر می‌کند، امسال پاکیزه‌ترین کشورهای اروپایی را از نظر شستن دست‌ها با آب و صابون بعد از رفتن به سرویس بهداشتی رتبه‌بندی کرده است.

هر چند در این آمار صرفا به شستن دست‌ها بعد از توالت اکتفا شده اما این موسسه در گزارش خود تاکید کرده که برای معرفی پاکیزه‌ترین مردم جهان باید معیارهای دیگری مانند تعداد دفعات استحمام هم مد نظر قرار گیرد.
بوسنی؛ پاک‌ترین‌ها
در نقشه ارائه‌شده از سوی گالوپ، ۹۶درصد از مردم بوسنی و هرزه‌گوین اعلام کرده‌اند که حتما دستان خود را بعد از توالت رفتن با آب و صابون می‌شویند و به همین دلیل هم رتبه اول پاکیزه‌ترین‌های جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
مولداوی؛ رتبه دوم
مردمان کشور کوچک مولداوی با ارائه آمار ۹۴ درصدی از شستن دست‌های خود بعد از رفتن به توالت، رتبه دوم این نظرسنجی را باز هم به یک کشور اروپای شرقی اختصاص دادند.
پرتغال و ترکیه؛ رتبه مشترک
۸۵ درصد ترک‌ها و پرتغالی‌ها هم بعد از رفتن به توالت، دست‌های خود را با آب و صابون می‌شویند و به همین دلیل به‌طور مشترک رتبه سوم این جدول را از آن خود کرده‌اند.
هلند؛ رتبه آخر
شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها نیمی از هلندی‌ها بعد از رفتن به دستشویی، دست‌های خود را با آب و صابون می‌شویند و ۵۰ درصدشان ترجیح می‌دهند با دست‌های نشسته، توالت را ترک کنند. به‌همین ‌دلیل هم رتبه آلوده‌ترین مردمان اروپایی به ساکنان این کشور زیبا تعلق گرفته است.
وضعیت مردم در اروپای غربی‌
درمیان مردم کشور‌های اروپای غربی، اوضاع آلمان و انگلیس از فرانسه و ایتالیا بهتر است. در حالی که ۷۸ درصد از آلمانی‌ها و ۷۵ درصد از انگلیسی‌ها بعد از رفتن به دستشویی، دست‌های خود را با آب و صابون می‌شویند، تنها ۶۲ درصد از فرانسوی‌ها و ۵۷ درصد از ایتالیایی‌ها به این کار علاقه دارند. اوضاع اسپانیا هم به‌عنوان یک کشور پیشرفته چندان تعریفی نیست و حدود ۴۰ درصد مردم این کشور با دست‌های نشسته، دستشویی را ترک می‌کنند. ایرلندی‌ها نسبت به مردمان اروپای غربی، نسبتا تمیز هستند و ۷۴ درصدشان قبل از شستن دست‌ها از توالت خارج نمی‌شوند.
آمریکا؛ از حرف تا عمل
اوضاع آمریکایی‌ها از نظر تمایل به شستن دست‌های خود بعد از رفتن به دستشویی، جالب‌تر از کشورهای اروپایی است. هر چند حدود ۹۲ درصد از مردم این کشور اعلام کرده‌اند باید دست‌های خود را بعد از رفتن به توالت بشویند، اما تنها ۶۶ درصد آنها این کار را انجام می‌دهند. البته آمارها نشان می‌دهند آمریکایی‌ها، تنها در شستن دست‌های خود تنبلی می‌کنند اما از نظر نظافت بدنی، رتبه ۱ جهانی را دارند زیرا آنها روزی ۱ مرتبه و حتی گاهی ۲ مرتبه هم دوش می‌گیرند.
روس‌ها، شبیه آمریکایی‌ها
روس‌ها هم از نظر آمار شستن دست‌های خود وضعیت چندان مطلوبی ندارند و تنها ۶۳ درصد از آنها قبل از خروج از توالت، دست‌هایشان را می‌شویند. این در حالی است که مردم این سرزمین پهناور هم مانند آمریکایی‌ها، نظافت بدن خود را رعایت می‌کنند و از نظر رعایت نظافت بدنی، رتبه ۳ جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. ۳۵ درصد مردم این کشور، هر روز دوش می‌گیرند و فقط ۱۹ درصدشان بدن خود را هفته‌ای ۱ مرتبه می‌شویند.

منبع:هفته نامه سلامت