تغذیه مناسب برای کیسه صفرا

تغذیه مناسب برای کسانی که کیسه صفرا ندارند,غذاهای صفرا بر,دفع سنگ صفرا,مواد غذایی مفید برای مزاج صفراوی,مواد غذایی ضد صفراصفرا بر قوی,میوه های صفرابر

موادغذایی برای تسکین حملات درد کیسه صفرا
کیسه صفرا مسئول ذخیره ی آنزیم های صفرا بوده، به طوریکه صفرا برای جذب و هضم چربی ها مورد نیاز است. سنگ کیسه صفرا از نمک های کلسیم، کلسترول و رنگدانه های صفرا ساخته شده که می تواند در مجاری صفراوی یا کیسه صفرا رشد کرده و در هضم غذاهای چرب مشکل ایجاد کند. چندین ماده غذایی می تواند به تسکین حملات کیسه صفرا کمک کند. همچنین مصرف موادغذایی سالم می تواند باعث کاهش دردهای شدید مرتبط با سنگ های کیسه صفرا یا سایر بیماری های کیسه صفرا شود.

مواد غذایی سرشار از فیبر
دریافت فیبر کافی برای تسکین حملات درد کیسه صفرا حیاتی است. همچنین بهتر است میزان فیبر دریافتی از طریق رژیم غذایی به جای استفاده از مکمل ها باشد. فیبر با اتصال به چربی به انتقال مواد زائد از میان دستگاه گوارش کمک می کند. میوه های سرشار از فیبر شامل انجیر خشک، توت فرنگی، بلوبری، رزبری، پرتغال، موز و کشمش است. همچنین از غلات حاوی فیبر می توان به ذرت بوداده تحت فشار هوا، غلات غنی شده، برنج قهوه ای گندم کامل و سبوس جودوسر اشاره کرد. فیبر همچنین در سبزیجاتی مانند برگ چغندر، آرتیشو، نخودفرنگی، بروکلی، هویج خام، سیب زمینی پخته و سیب زمینی پخته با پوست قابل دریافت است. بادام، گردو امریکایی، لوبیا لیما، پسته، لوبیا پخته شده و عدس نیز میزان بالایی فیبر دارند.

موادغذایی کم چربی
صفرا برای جذب و هضم چربی ها در بدن کاربرد دارد، بنابراین مصرف غذاهای چرب با حملات درد کیسه صفرا در ارتباط است. تلاش کیسه صفرا برای آزاد کردن صفرا می تواند منجر به دردهای مرتبط با سنگ های کیسه صفرا به مدت یک ساعت شود. مصرف موادغذایی کم چرب به جای موادغذایی پرچرب توصیه می شود، به طوریکه می توانید به جای شیر کامل از شیر خامه گرفته شده استفاده کنید. نان های حاوی تخم مرغ و پنیر نیز می تواند با نان ها و غلات کامل جایگزین شود. سایر موادغذایی با میزان چربی کم نیز شامل سبزیجات خام یا بخارپز شده، میوه ها، آب میوه ها و سوپ های بدون چربی است.

کربوهیدرات ها
براساس دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی، پیروی از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات با افزایش خطر پیشرفت سنگ های کیسه صفرا در ارتباط است. همچنین برای تسکین حملات درد کیسه صفرا از رژیم غذایی غنی از میوه ها و کربوهیدرات ها استفاده کنید. کربوهیدرات های پیچیده شامل سبزیجات، برنج قهوه ای، نان ها و غلات کامل است. همچنین میوه های سرشار از موادمغذی با میزان کمی از چربی شامل موز، گریپ فروت، سیب، گلابی، کرنبری، لیمو ترش زرد، انگور، آلو، آناناس، پرتغال و ملون ها می باشد.

موادغذایی و نوشیدنی های مضر در بیماری کیسه صفرا
مشکلات کیسه صفرا با عدم توانایی بدن در جذب و هضم درست چربی ها همراه است. بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی کم چربی مورد نیاز می باشد. براساس کتاب تغذیه و رژیم درمانی کراوس، افراد مبتلا به بیماری کیسه صفرا بهتر است میزان چربی مصرفی را به ۴۰ گرم در روز محدود کنند. مصرف میزان متنوعی از موادغذایی اهمیت دارد، اما باید مصرف موادغذایی با میزان بالایی از چربی، فرآورده های لبنی پرچرب و گوشت محدود شود. موادغذایی غنی از ویتامین C از جمله مرکبات و فلفل ها به تجزیه ی کلسترول کمک می کنند. بنابراین ممکن است به دلیل سوء جذب، مکمل ویتامین C و ویتامین محلول در چربی مورد نیاز باشد.

فرآورده های لبنی پرچرب
شیر و سایر فرآورده های لبنی حاوی ویتامین D، کلسیم و پروتئین است. برخی این موادغذایی از جمله شیرکامل، خامه، کره، پنیر تهیه شده از شیرکامل و بستنی میزان بالایی چربی اشباع شده دارند. بنابراین بهتر است از این موادغذایی اجتناب کنید زیرا باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا یا تشدید حملات درد در بیماری کیسه صفرا می شود. همچنین می توانید از شیر خامه گرفته شده یا شیر یک درصد چربی، ماست تهیه شده از شیر بدون چربی، پنیر بدون چربی و پنیر کوتاژ کم چرب استفاده کنید.

گوشت چرب
برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کیسه صفرا یا حملات درد این بیماری مصرف گوشت های سرشار از چربی اشباع شده و کلسترول را محدود کنید. بنابراین برای تامین نیاز بدن به پروتئین، جایگزین کردن این نوع گوشت های پرچرب با گوشت بدون چربی، گوشت مرغ بدون پوست، ماهی آب سرد، توفو و لوبیا می تواند مفید باشد.

تخم مرغ
مصرف تخم مرغ در رژیم غذایی کیسه صفرا بهتر است در حد تعادل باشد، به طوریکه نباید بیش از ۳ تخم مرغ در هفته مصرف شود. تخم مرغ سرشار از کالری، چربی و کلسترول است، اما منبعی خوبی از پروتئین و کولین محسوب می شود.

موادغذایی سرخ شده
یکی از بدترین روش های پخت و پز در رژیم غذایی کیسه صفرا روش سرخ کردن است. بنابراین از سرخ کردن موادغذایی اجتناب کنید، زیرا این روش طبخ، مقدار بالایی کالری، چربی اشباع شده، چربی ترانس و کلسترول دارد. زمانی که بدن توانایی تجزیه چربی را ندارد، این چربی ها باعث تشکیل سنگ های کیسه صفرا می شوند.

شیرینی ها و دسرها
شیرینی ها و دسرهای فرآوری شده و به صورت آماده سرشار از قند تصفیه شده بوده که باعث افزایش خطر پیشرفت سنگ های کیسه صفرا و بیماری کیسه صفرا می شوند. قند اضافی به تولید انسولین بیشتر در بدن نیاز دارد، همچنین به صورت چربی ذخیره می شود. بنابراین توصیه می شود از مصرف کیک، شیرینی، شکلات، بستنی، دونات، کلوچه، پودینگ و هر نوع ماده غذایی تهیه شده از شیرکامل و چربی ترانس و اشباع شده خودداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *