تغذیه مناسب درمان گاستریت

سوء هاضمه همراه با احساس سوزش در معده، درد و حالت تهوع از علایم ابتلا به گاستریت (التهاب معده) است.
گاستریت بیماری دستگاه گوارش است که در پی التهاب جداره معده ایجاد می‌شود. در صورتی که جداره معده از بین برود، اسید معده در بخش میانی معده و قفسه سینه احساس سوزش ایجاد می‌کند.

پیامدهای درمان نشدن گاستریت
عدم درمان التهاب معده به بروز زخم، درد مداوم، التهاب پیوسته و خونریزی منجر می‌شود که می‌تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. التهاب مزمن معده همچنین می‌تواند فرد را با خطر ابتلا به سرطان معده روبه ‌رو کند.

هلیکوباکتر علت شایع گاستریت
علت شایع گاستریت باکتری هلیکوباکتر پیلوری است که معده را آلوده می‌کند. علایم این بیماری علاوه بر احساس سوزش، درد معده، حالت تهوع و باد گلو است. تغییر در سبک زندگی می‌تواند گام مهمی برای بهبود بافت جداره معده، پیشگیری از بازگشت التهاب و مقابله با باکتری‌ هلیکوباکتر پیلوری باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریبا حدود ۵۰ درصد مردم جهان به این باکتری آلوده هستند. این باکتری موجب التهاب معده و افزایش خطر بروز زخم در دستگاه گوارش و سرطان معده می‌شود. این باکتری بزرگ ترین عامل خطر در ابتلا به سرطان معده است که دومین سرطان کشنده در جهان به حساب می‌آید.

رژیم غذایی نامناسب
در حالی که رژیم غذایی مشخصی برای درمان گاستریت وجود ندارد، تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که مصرف برخی از خوراکی‌های خاص ممکن است بدن را مستعد ابتلا به این بیماری کند.
نتایج مطالعات حاکی از آن است که غذاهای شور و چرب
می تواند جداره معده را تغییر دهد. رژیم‌های غذایی شور می‌تواند سلول‌های معده را تغییر دهد و شرایط را برای آلوده شدن به باکتری هلیکوباکتر پیلوری فراهم کند.
همچنین مطالعات انجام گرفته روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می‌دهد رژیم غذایی با میزان چربی بالا التهاب معده را افزایش می‌دهد و در صورت مصرف زیاد نمک این وضعیت تشدید می‌شود.

موادغذایی مناسب
به گزارش ایرنا ، متخصصان سلامت معتقدند کلم بروکلی و ماست از خواصی برخورداراست که می‌تواند علایم گاستریت و زخم معده را با از بین بردن باکتری هلیکوباکتر پیلوری برطرف کند. به گفته متخصصان کلم بروکلی حاوی ترکیب “سولفورافن” است که تاثیر آنتی باکتریال دارد. همچنین این خوراکی به دلیل دارا بودن برخی ترکیبات، خاصیت ضد سرطانی دارد.
علاوه بر این مصرف روزانه یک فنجان ماست حاوی پروبیوتیک در کنار داروهای آنتی بیوتیک در از بین بردن این باکتری موثر است.دیگر مواد غذایی که از رشد این باکتری جلوگیری می کند و احتمال شکل‌گیری زخم معده را کاهش می‌دهد شامل سیب، کرفس، روغن زیتون، عسل و چای گیاهی است.
پزشکان توصیه می‌کنند افراد وعده‌های غذایی خود را افزایش دهند و در هر وعده حجم کمتری خوراکی مصرف کنند. همچنین ترک سیگار التهاب معده را کاهش می‌دهد.
علاوه بر این، مصرف برخی مکمل‌های غذایی همچون اسید چرب امگا ۳ و پروبیوتیک‌ها شروع خوبی در درمان گاستریت به حساب می‌آید.به گزارش مدیکال نیوز تودی، در عین حال کاهش استرس با تقویت سیستم ایمنی روند درمان را تسریع می‌کند.