خواص و فواید دم کرده شقایق سرخ

خواص گل شقایق برای پوست,خواص شقایق وحشی,مضرات گل شقایق,دم کرده گل شقایق و دارچین,گل شقایق تریاک,انواع گل شقایق,گل شقایق نماد چیست؟,خواص عرق شقایق
به فارسی «شقایق» و «شقایق سرخ» و در کتب طب سنتی با نام «خشخاش منثور» که نوعی خشخاش بری است نام برده می شود. در کتب طب سنتی به طور کلی برای خشخاش مزروع معروف که از آن تریاک می گیرند دو نوع اصلی قایل هستند، یکی خشخاش بستانی که علاوه بر گل آن تخم آن نیز سفید است و دیگر خشخاش بری که تخم آن سیاه است و چون شقایق سرخ نیز دارای تخمهای سیاه رنگ می باشد، لذا آن را نوعی خشخاش بری

می دانند. به فرانسوی Coquelicot وPonceau وPavot rouge و به انگلیسی Corn poppy وRed poppy گفته می شود. گیاهی است از خانواده خشخاش (Papaveraceae) ، نام علمی آن Papaver rhaeas L . است که آن راP .rhoeas نیز می نویسند.

مشخصات
شقایق سرخ گیاهی است علفی یکساله که از آن یک عصاره شیرینی ترشح می شود. گلهای آن درشت در انتهای ساقه گل دهنده و به رنگ سرخ زنده که اغلب لکه سیاهی در ته جام آن دیده می شود. بلندی آن تا یک متر می رسد. برگها و ساقه آن پوشیده از کرک و تار می باشد. برگها با بریدگی های عمیق و دندانه دار، شکل کلی آنها مانند مثلث که قاعده آنها طرف ساقه و رأس آن به طرف خارج است. میوه آن شبیه خشخاش معمولی ولی کوچکتر از آن به ابعاد 2* 1 سانتی متر است. تخم آن که در

داخل میوه قرار دارد سیاه رنگ می باشد. شقایق از گیاهان آهک دوست است و هرکجا که به طور طبیعی می روید نشان دهنده آهکی بودن خاک آن است. این گیاه معمولا در مزارع غلات و در نقاط سایه دار و قسمتهای روشن و کم درخت جنگلها می روید.

شقایق سرخ در اروپا و آسیا و سایر مناطق معتدله نیمکره شمالی می روید. در هند و کشمیر، در ایران در مناطق سرحدی ایران و عراق در دره بازوفت و واریته هایی از آن در تبریز و کرمان می رویند. گزارشهایی از وجود این گیاه در خوزستان بین شوش و دهلران و بین هفت تپه و اهواز نیز حکایت می کند.

ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی و مواد عامله، در گیاه شقایق سرخ به طور کلی مواد روئدین ، مورفین، پارامورفین و نارکوتین وجود دارد. وجود یک گلوکوزید نیز در آن مشخص شده است. روئدین یک آلکالوئید غیر سمی است که در تمام قسمتهای اندام گیاه یافت می شود. از گل آن در حدود 031/ 0 درصد آلکالوئید روئدین به دست می آید. به علاوه در گل شقایق مواد دیگری از جمله لعاب، کمی قند، صمغ و …وجود دارد . در گزارش دیگری وجود روژنین نیز در آن تأیید شده است .

خواص شقایق

شیرابه ای که از کپسول گیاه شقایق سرخ گرفته می شود مخدر و کمی مسکن و آرامبخش است. برگها و تخم آن تونیک، مقوی و در تبهای ضعیف مؤثر است.

در چین گلها و ریشه گیاه برای یرقان تجویز می شود. در ژاپن و فیلیپین از دم کرده گلهای آن به صورت غرغره استفاده می شود و آن را برای تسکین سرفه می خورند . در فرانسه سابقاً از دم کرده گلهای آن برای نرم کردن سینه استفاده می کردند و در مخلوطی به نام گلهای سینه ای مورد مصرف قرار می دادند.

شقایق سرخ از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی خیلی سرد و خشک است و تخم آن سیاه رنگ و برگ و تخم آن از برگ و تخم خشخاش معمولی (خشخاش تریاک) قوی تر است و برای تسکین حرارت کبد و قطع سیلان رحم مفید است.

دم کرده ریشه آن که پس از دم کردن، مقدار آب به نصف برسد برای سیاتیک نافع است.

شقایق سرخ برای دماغ مضر است و از این نظر باید با رازیانه خورده شود. مقدار خوراک از تمام اعضای گیاه نصف مقداری است که در مورد خشخاش معمولی توصیه می شود بنابراین مقدار خوراک از جرم اعضای گیاه شقایق سرخ در حدود 4 گرم و به صورت دم کرده در حدود 6- 5 گرم و جوشانده آن 10- 8 گرم از کپسول یا از گل آن است که در صد گرم آب جوشیده شود.
مدت دم کردن آن 10- 6 ساعت می باشد. مقدار خوراک از تخم آن 5 گرم است.
در اکثر موارد از نظر خواص به جای شقایق سرخ می توان از کاهوی بری استفاده کرد.از جوشانده 8- 7 کپسول این گیاه در هزار گرم آب نیز برای خواب بچه ها استفاده می شود، 4- 1 قاشق کوچک بسته به سن بچه شبها داده می شود.ممکن است از شربت گل شقایق سرخ نیز استفاده شود.

برای این کار 100 گرم گل شقایق سرخ را در 1500 گرم آب جوش به مدت 6 ساعت دم می کنند و در حدود یک کیلوگرم شکر یا کمی بیشتر به آن اضافه می نمایند و برای اشخاصی که از نظر خوردن قند مسئله ای نداشته باشند، می توان تجویز نمود.

نظرات بسته شده است.