psa

  • آیا میدانید سرطان پروستات یکی از مهمترین بیماری هایی است که در مردان پس از سرطان ریه می تواند عامل مرگ ایشان شود؟
  • آیا با بررسی های غربالگری آزمایشگاهی برای پیشگیری و تشخیص به موقع سرطان پروستات آشنا هستید؟
  • چه نکاتی را برای اخذ بهتر نتیجه آزمایشات غربالگری سرطان پروستات باید رعایت نمایید؟

 

تست های غربالگری سرطان پروستات از مهمترین ابزارهای تشخیص سلامتی و نیز پیشگیری از پیشرفت این بیماری هستند. آزمایش PSA (Prostate Specific Antigen) یا آنتی ژن اختصاصی پروستات بهترین، دقیق ترین و مفیدترین تست برای غربالگری این بیماری است که افزایش آن می تواند نشانگر وجود سرطان پروستات باشد!

طبق توصیه های متخصصین، غربالگری سالانه PSA در مردان بالای ۵۰ سال ضروری است که در صورت وجود سابقه فامیلی سرطان پروستات، این غربالگری بایستی از ۴۰ سالگی شروع شود. لذا با توجه به اهمیت وجود غربالگری سرطان پروستات از طریق آزمایش PSA و وجود عوامل مداخله گر در نتیجه این آزمایش، که هیچ گونه ارتباطی با سرطان پروستات نخواهند داشت، نکاتی که قبل از انجام این آزمایش باید توسط خود فرد رعایت شود تا ضمن درستی انجام آزمایش توسط آزمایشگاه، نتیجه نهایی با شرایط واقعی فرد مطابقت داشته باشد به قرار ذیل می باشد:

  • PSA همانطور که در اکثر مردان دارای سرطان پروستات افزایش می یابد، گاها در حالات خوش خیم نیز افزایش یافته و برعکس می تواند در برخی موارد سرطان پیشرفته در محدوده طبیعی باشد.
  • معاینه رکتال، ماساژ پروستات و بیوپسی سوزنی می توانند تا ۴ هفته باعث افزایش PSA گردند.
  • انزال می تواند سبب افزایش موقت و جزئی PSA گردد.
  • سوند گذاری، احتباس ادراری و هر فعالیتی که با تحریک غده پروستات همراه باشد (دوچرخه سواری و …) می توانند باعث افزایش PSA گردند.
  • استفاده از PSA به تنهایی جهت غربالگری کافی نبوده و فاقد حساسیت و ویژگی مطلوب خواهد بود، لذا هنوز هم معاینات و بررسی های بالینی در کنار انجام تست PSA کمک کننده خواهند بود.

 

با انجام آزمایشات دوره ای از سلامت خود و نزدیکان خود مطلع شده و در صورت وجود یک نتیجه غیر طبیعی، قبل از وقوع مشکلات جدی، اقدام به بررسی و رفع آن خواهید نمود.

افزایش سن، نیاز به بررسی را در شما بیشتر خواهد نمود.

وجود سوابق فامیلی از یک بیماری، نیاز به برسی های اولیه و حتی دوره ای را مطرح میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *