درمان پسوریازیس

نکاتی در مورد بهتر درمان کردن پسوریازیس

پسوريازيس از بیماری های مرتبط با سيستم ايمني بدن است که در آن سيستم ايمني با ارسال سيگنال‌هاي معيوب موجب تسريع رشد سلول‌هاي پوست مي‌شود. سلول‌هاي پوست سالم به طور دائم از لايه‌هاي زيرين به طرف سطح حركت كرده، در آنجا هسته‌هاي خود را از دست داده و به صورت پوسته‌هاي مرده از بدن دفع مي‌شوند.

اين روند به طور معمول يك ماه به طول مي‌انجامد، اما در جريان پسوريازيس، چرخه حيات سلول‌هاي پوست سرعت يافته، در نتيجه چندين لايه سلول مرده در سطح پوست تجمع پيدا مي‌كنند كه همان پوسته‌هاي پسوريازيس را تشكيل مي‌دهند.

پسوریازیس يك بيماري شايع پوستي است كه لزوماً خارش دار نبوده با پلاك هاي قرمز رنگ همراه با پوسته ريزي مشخص مي شود. انواع مختلفی از بیماری پسوریازیس وجود دارد که هیچ کدام مسري نیستند.

در مورد پسوریازیس در کنار دارو درمانی اقدامات محافظتی دیگری نیز می توانید انجام دهید

پوست را مرطوب نگاه دارید

یک لایه لوسیون یا کرم بمالید و روی آن از یک لایه محافظ نظیر وازلین و روغن زیتون استفاده کنید که در بهبود خارش و التهاب موثر است. در روزهای گرم از چرب کردن زیاد بپرهیزید زیرا تعریق باعث بدتر شدن پسوریازیس می شود. قبل از خواب ناحیه پوسته دار را مرطوب کنید و در بانداژ یا پلاستیک بپوشانید و صبح به آرامی بشویید. به مرور زمان این کار پوسته ها را کاهش خواهد داد.

با دقت حمام کنید

با آب ولرم حمام کنید و هرگز از آب داغ استفاده نکنید. برای جلوگیری از خشکی پوست، روغن و آرد جو دوسر استفاده کنید. در حمام کردن زیاده روی نکنید. چون می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد.

با برنامه پیش بروید

اگر دکترتان کرم و پمادهایی را نسخه کرده است، آن ها را مرتب مصرف کنید.

از آفتاب به درستی استفاده کنید

آفتاب می تواند باعث بهبود پسوریازیس شود اما آفتاب سوختگی پسوریازیس را تشدید می کند. ضدآفتابی با “فاکتور حفاظتی 30 و بیشتر” حاوی اکسید دو زنگ، بر روی مناطق غیردرگیر استفاده کنید. استفاده از آفتاب را محدود کنید. سه روز در هفته، هر بار به مدت بیست دقیقه شروع خوبی است. از آنجا که برخی داروهای پسوریازیس در مجاورت آفتاب خطرآفرین هستند، قبل از آفتاب گرفتن با دکترتان مشورت کنید.

سیگار را ترک کنید

پسوریازیس با مصرف سیگار بدتر می شود و هر چه مصرف سیگار بیشتر باشد، شانس ابتلا به موارد جدی بیشتر می شود. به خصوص در زنانی که به پسوریازیس مبتلا هستند، مصرف سیگار نتیجه بدتری دارد.

الکل مصرف نکنید

پسوریازیس در کسانی که مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند، بیشتر دیده می شود. الکل تاثیر بیشتری در پسوریازیس مردان دارد.

رژیم غذایی تان را تغییر دهید

مدرک قاطعی وجود ندارد که ثابت کند غذاهای خاصی باعث بدتر شدن بیماری می شوند. بسیاری افراد گزارش کرده اند که زخم هایشان با قطع مصرف موادی نظیر شکر، آرد سفید، گلوتن و کافئین بهتر شده است. به هر حال حذف کردن غذاهای غیر سالم ایدۀ خوبی است.

به سلامت روان خود توجه کنید

اجازه ندهید مشکلتان باعث کاهش اعتماد به نفس و افسردگی تان شود. از یک روان شناس یا مددکار اجتماعی کمک بگیرید. می توانید در یک گروه حمایتی مخصوص پسوریازیس عضو شوید تا زمانی را با افرادی که شرایط شما را درک می کنند، سپری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.