چهار نشانۀ افسردگی پس از زایمان

تولد یک نوزاد می تواند هیجان ها و احساس های قدرتمندی را در مادران به وجود آورد، احساساتی نظیر لذت، ترس و حتی اضطراب. در عین حال این اتفاق می تواند منجر به شرایطی شود که شاید انتظار آن را نداشته باشید؛ نظیر افسردگی.

افسردگی پس از زایمان می تواند منجر به احساس غم و اضطراب شدید در یک خانم شده و توانایی او در مراقبت از خود و خانواده اش را کاهش دهد. در واقع، تولد نوزاد یک اتفاق در زندگی زنان است که به صورت معمول همراه شادی زیاد و احساسات خوب تجربه می شود؛ احساس وجد و شوق از به دنیا آوردن موجودی زیبا و پرارزش. این احساس وجد و شادی چه قبل از تولد نوزاد ایجاد شده باشد و چه بعد از آن معمولاً تأثیرطولانی مدتی در زندگی زنان می گذارد.

پیامدهای تولد نوزاد در یک خانواده تا حدودی مشخص است. این عوارض می توانند بسیار شیرین و دلچسب و یا به شدت سخت، مختل کننده و تخریب گر باشند. مادری که تازه زایمان کرده از همه بیشتر در معرض مواجهه با این شرایط قرار دارد به این صورت که سختی های بارداری و مشکلات پس از زایمان می تواند سلامت جسمانی و روانی مادر را تهدید کرده و سطح سلامت او را به شرایط ناسالمی بکشاند.

شاید تعداد کمی از مادران باردار از علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان آگاهی داشته باشند و بسیاری از آن ها ممکن است از دلیل فشار شرایط عذاب آور پس از زایمان آگاه نباشند.

به همین دلیل در این مطلب 4 نشانۀ اصلی از افسردگی پس از زایمان که توسط روان شناسان شناسایی شده است را معرفی می کنیم و به همراه آن برخی توصیه های درمانی را نیز ارائه می کنیم.

تفاوت بین افسردگی پس از زایمان (PPD) و گرفتگی خلق پس از زایمان (baby blues)

در ابتدا ضروری است که تفاوت بین دو شرایط بسیار مشابه را که پس از زایمان برای مادران ایجاد می شود را درک کنیم. گرفتگی خلق پس از زایمان که به (baby blues ) معروف است، تجربۀ دوره ای از احساس غمگینی، نگرانی و خستگی است که در بین بسیاری از خانم هایی که تازه زایمان کرده اند، معمولاً در دو هفتۀ اول پس از تولد نوزاد تجربه می شود. (تخمین زده شده که حدود80 درصد از خانم های که زایمان می کنند این دوره را تجربه می کنند، در حالی که حدود 15 درصد از زنان بعد از تولد فرزندشان به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند). بنابراین نوسانات و گرفتگی خلقی پس از زایمان شایع تر از افسردگی پس از زایمان است و به نوعی می توان گفت این شرایط نشانه هایی خفیف تر از افسردگی پس از زایمان می باشد. افسردگی پس از زایمان نیز احساس هایی شبیه گرفتگی خلق پس از زایمان است اما با این تفاوت که با شدت بسیار بیشتری تجربه می شود.

توجه به تغییرات جسمانی در این شرایط مهم است. یکی از دلایل مهم به وجود آورندۀ گرفتگی خلقی پس از زایمان تغییرات هورمونی است که در هنگام زایمان ایجاد می شود، اما بسیاری از زنان از این موضوع اطلاعی ندارند و معمولاً از اینکه بعد از شادی که هنگام تولد کودک خود داشته اند، احساس ناراحتی می کنند گیج و سردرگم شده و معمولاً در جمع های خانوادگی راجع به این احساس شان صحبت نمی کنند. اما صحبت در مورد این احساس ها یکی از بهترین راه ها برای مقابله با ناراحتی ها و گرفتگی های خلقی پس از زایمان است.

همچنین یادآوری این نکته ضروری است که بدانیم افسردگی پس از زایمان به عنوان یک موقعیت بالینی و روان پزشکی شناخته شده است. با اینکه کمتر از گرفتگی خلق پس از زایمان شایع است، اما بیشتر روی آن کار شده و نیاز به درمان دارد. گرفتگی خلق پس از زایمان معمولاً یک الی دو هفته بعد و با متعادل شدن هورمون های بدن، از بین می رود.

4 نشانۀ شایع افسردگی پس از زایمان به این شرح است:

ناتوانی یا عدم تمایل به تصمیم گیری

اضطراب یکی از نزدیک ترین نشانه های شناخته شده به افسردگی پس از زایمان است. برای مادرانی که اولین زایمان خود را تجربه می کنند، اضطراب می تواند تضعیف کننده بوده و باعث شود که تصمیم گیری برای آن ها بسیار سخت تر شود.

تصمیم گیری برای مادرانی که دچار افسردگی پس از زایمان شده اند به مراتب از مادرانی که فقط اضطراب دارند سخت تر است و این مادران اضطراب را همراه با ترس های عمیق تری تجربه می کنند. مادری که دچار افسردگی پس از زایمان است، شاید بتواند موضوعاتی را انتخاب کند، اما در تصمیم گیری دربارۀ موضوعاتی که به کودکش مربوط می شود، معمولاً دچار ترس زیادی می شود. ترس این مادران معمولاً از این است که مبادا کاری را در رابطه با فرزندشان انتخاب کرده و انجام دهند که به کودک شان آسیب بزند یا مبادا در انجام کارهایی که مربوط به مراقبت از فرزندشان است به مشکل برخورد کنند و باعث آسیب به فرزندشان شوند.

نظرات بسته شده است.