افزایش خلاقیت با این راهکار ها (راهکارهایی برای نوآوری و خلاق تر شدن)

اساسا افراد خلاق و نوآور همواره یک قدم جلوتر از افراد معمولی گام برمی دارند و اصلا همین خلاقیت یکی از مهمترین دلایل موفقیت ها و پیش رفتن کارهایشان است.باید قبول کنید که برای همه‌ی ما لحظاتی وجود دارد که سرچشمه‌ی خلاقیت‌مان خشک‌تر از کویر می‌شود و با ناامیدی خود را سرزنش می‌کنیم.

در اینجا راه هایی را برای افزایش خلاقیت معرفی می کنیم، حداقل یکی از این راه ها را همین امروز تجربه کنید تا خلاقیتتان به تدریج جرقه بزند!

• به موسیقی گوش بدهید

نواختن موسیقی و گوش دادن به آن می تواند بخشی از مغز ما را که مسئول کنترل حرکت، احساسات و خلاقیت است، تحریک کند. طبق تحقیقات، موسیقی کلاسیک می تواند خلاقیت، تمرکز و سایر عملکردهای شناختی را تقویت کند.

• با دست خود بنویسید

محققان توصیه می کنند گاهی از تایپ با کیبورد دست بردارید و با یک خودکار بر روی کاغذ بنویسید. گاهی نوشتن با دست، رنگی شدن انگشتان و یا بوی دفترچه نو می تواند افزایش خلاقیت ما را به جوشش وا دارد.

• مدیتیشن کنید

هنگامی که دچار هراس و اضطراب می شوید، مدیتیشن کنید. مدیتیشن تفکر واگرا را تقویت می کند. تفکر واگرا به معنای ارائه راه حل های جدید در حل مسأله است، این نوع تفکر حالتی ذهنی است که در آن ایده های جدید تولید می شود.

• نظر شخص دیگری را بپرسید

نترسید و از دیگران کمک بخواهد. دوستان شما ممکن است چیزی بگویند که دریچه ای کاملاً جدید در اندیشه شما باز کنند. هر چه در معرض ایده ها و دیدگاه های بیشتری قرار بگیرید، بهتر است.

• تداعی آزاد داشته باشید

این بازی را امتحان کنید: واژه نامه را باز کنید، تصادفاً یک کلمه را انتخاب کنید و هر چه آن کلمه به ذهن شما متبادر می کند را یادداشت کنید. گاهی تمرکز بر روی یک واژه به جای میلیون ها واژه می تواند شما را به ایده های جدیدتری برساند.

• در مورد چیزی در دوردست فکر کنید.

تحقیقات نشان می دهد هنگامی که به رویدادهایی در گذشته و یا آینده در مکانی دیگر فکر می کنید، توانایی شما برای حل مشکلات بهبود می یابد. پس خود را تصور کنید که در کافه های پاریس نشسته اید و یا عید نوروز را در سال 1400 مجسم کنید!

• رویاپردازی کنید

وقتی که به ذهن خود اجازه می دهیم، رها باشد و خیالپردازی کند، می توانیم خلاقانه تر به مشکلات فکر کنیم. بنابراین اگر چند دقیقه حواستان به رویاهایتان پرت شد، نگران نباشید.

• به چیزی آبی رنگ یا سبز رنگ نگاه کنید

رنگها می توانند عملکرد شما را در کارهای شناختی افزایش دهند. محققان می گویند علت این است که ما رنگ آبی را با اقیانوس، آسمان و به طور کلی آزادی و رهایی و رنگ سبز را با رشد مرتبط می کنیم.

• آزادانه بنویسید

10 دقیقه به خود اجازه دهید هر چیزی را که به ذهنتان می رسد را بدون قضاوت، بنویسید. این تکنیک را ” نوشتن آزاد” می نامند. سپس یادداشت های خود را مرور کنید تا دریابید کدام ایده های ارزش نگه داشتن را دارند.

• از هر دو دست خود استفاده کنید

یک تحقیق نشان داد، استفاده از دو دست برای توضیح یک مطلب ذهن را وا می دارد که مسائل را از دیدگاه های مختلف بررسی کند. همچنین استفاده از دست چپ تفکر خلاق را تقویت می کند؛ به همین دلیل است که افراد چپ دست به طور کلی خلاق تر هستند.

• بیرون بروید.

تحقیقات نشان می دهد بیرون رفتن از چهاردیواری خانه، تفکر شما را نیز رهاتر می کند و خلاقیت را افزایش می دهد. حتی اگر نمی توانید از منزل خارج شوید، در حیاط قدمی بزنید.

• دراز بکشید.

طبق یک پژوهش، زمانی که داوطلبانی که دراز کشیده بودند میتوانستند معماها را بهتر از زمانی که ایستاده اند، حل کنند.

 

روشهای دیگر افزایش خلاقیت

• تقسیم کنید

یک شی را انتخاب کنید و آن را در ذهن خود به اجزایش تقسیم کنید. برای مثال گل به ساقه، برگ و گلبرگ تقسیم می شود. افرادی که این تکنیک را آموزش دیده باشند، از طریق بینشی خلاقانه بهتر می توانند مسائل را حل کنند.

• کمی بخندید

روحیه مثبت می تواند خلاقیت را تقویت کند؛ زیرا فعالیت قشر کمربندی قدامی و قشر پیش پیشانی (ناحیه ای از مغز که با شناخت پیچیده، تصمیم گیری و احساسات در ارتباط است) را تقویت می کند.

حتی اگر واقعاً احساس شادی نمی کنید، سر دادن یک خنده بلند می تواند خلق و خوی شما را بهبود دهد؛ بنابراین برای خلاق تر شدن بی دلیل بخندید.

• چشم های خود را ورزش دهید

حرکت چشم به راست و چپ تعامل میان نیمکره چپ و راست مغز را تسهیل می کند و می تواند تفکر خلاق افزایش دهد.

• با دست هایتان چیزی بسازید

ساختن چیزی با دست ها می تواند خلاقیت شما را بسیار تقویت کند. با این کار همزمان از چند حس خود استفاده می کنید که می تواند تفکر خلاق را تحریک کند. پخت و پز، بافتن و دیگر کارهای تزئینی و هنری را امتحان کنید.

• زمانی را خارج از منزل صرف کنید

به یاد می آورید زمان بچگی بیرون از خانه و در پارک ها و فضای سبز می دویدید، ماجراجویی می کردید و بازی های مختلف را ابداع می کردید. با رفتن به طبیعت خلاقیت دوران کورکی را دوباره بازگردانید. رفتن به فضای سبز و طبیعت می تواند هر پنج حس شما را به کار بگیرد، انرژی شما را بالا ببرد و مهمتر از همه تخیل شما به کار بیندازد

• اجتماعی باشید

هنگامی که زمان خود را با افرادی که به آن ها اعتماد داریم سپری می کنیم، گفتگوهای عمیق تری به وجود می آید. محققان اذعان می کنند این صحبت ها اغلب به تفکر خلاق می انجامند؛ زیرا در این مواقع می توانیم به راحتی خود را بروز دهیم و در مورد احساسات و علایق خود صحبت کنیم.

• ورزش کنید

زمانی که از لحاظ بدنی فعال هستید، بدن شل شده و ذهن کمی آزادتر می شود، بنابراین می توانید راه حل های بهتری برای مشکلات پیدا کنید و ایده های جدیدی به ذهنتان خطور می کند.

به علاوه به تازگی یک تحقیق نشان داد افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، خلاق تر از افرادی هستند که فعالیت جسمی کمی دارند.

• کارهای جدید را امتحان کنید

انجام کارها بر اساس عادت می تواند تفکر خلاق را تضعیف کند. از سوی دیگر کسانی که به دنبال تجربه های جدید هستند، خلاق ترند. حتی کاری مثل انتخاب یک مسیر جدید برای رفتن به محل کار و یا تهیه یک غذای جدید می تواند تجربه ای تازه محسوب شود.

• یوگا انجام دهید

انجام حرکات یوگا می تواند خلاقیت را افزایش دهد. کشش و رهاسازی بدن می تواند ذهن شما را نیز ورزش دهد.

• بازی های ویدئویی انجام دهید

بازی های ویدئویی که به فرد انرژی می بخشند و روحیه او را تقویت می کنند (مثلا بازی های ورزشی مثل فوتبال و تنیس یا بازی های استراتژیک و نه بازی های خشن) می توانند خلاقیت را تقویت کرده و مهارت های حل مسئله را بهبود دهند.

• به اندازه کافی بخوابید

اگر در تلاش برای حل یک مشکل هستید و از پس آن برنمی آیید، کمی بخوابید. شاید فردا صبح، راه حل بهتری پیدا کردید. خواب تصویرهای حافظه را بازسازی کند، بدین معنی که به ما اجازه می دهد از دیدگاه هایی جدید به تجربیاتمان نگاه کنیم. یک چرت کوتاه می تواند فعالیت سمت راست مغز را افزایش دهد. (بخشی از مغز که مسئول خلاقیت است.)

•کمال گرا نباشید

اگر خود را تحت فشار قرار دهید تا کاری فوق العاده و عالی را انجام دهید، انجام آن کار بسیار سخت تر می شود. بیشتر مردم پیش خودشان فکر می کنند من خلاق نیستم، اما دیگران بیشتر از من خلاقیت دارند.

مهم اینست که منتها درجه تلاش خود را به کار ببندید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

• به یک کشور خارجی سفر کنید

در یک تحقیق، دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل کرده بودند در آزمایش تفکر خلاق بهتر از دیگران عمل کردند. روانشناسان می گویند تجربیات بینافرهنگی فرایندهای شناختی پیچیده ای را که مورد نیاز تفکر نوآورانه است، تسهیل می کند.

• مشکلات را لیست کنید

همواره یک دفترچه یادداشت با خود به همراه داشته باشید و هر چیز را که باعث نارضایتی شما می شود در آن بنویسید. با این شیوه ممکن است بتوانید برای بعضی از مشکلات خود راه حل هایی خلاقانه پیدا کنید.

• یک گنجینه بسازید

چیزهایی را که برای شما جالب و الهام بخش هستند در یک مجموعه جمع آوری کنید. (چیزهایی مثل عکس ها، خاطرات، گفته های دیگران و …) در آن صورت هر زمان که به سراغ مجموعه خود می روید با انبوهی از ایده های هیجان انگیز رو به رو می شوید.

• یک اتاق خلاقیت بسازید

در خانه خود مکانی را برای خلاقیت تعیین کنید؛ در آن محل اشیائی که به سرگرمی ها و رویاهایتان مربوطند، یادگاری ها و چیزهایی را که یادآور اهدافتان باشند، قرار دهید. حتی می توانید گوشه ای از یک اتاق را به این کار اختصاص دهید. به این ترتیب، هر گاه به آن مکان رفتید، مغز شما طبق عادت خلاق تر می شود.

• وقتی که خسته هستید، به کار بپردازید

گاهی اوقات خواب می تواند به ما کمک کند به چیزهای جدیدی فکر کنیم، اما کار کردن در زمان های غیر مطلوب روز نیز می تواند خلاقیت را افزایش دهد؛ زیرا ما در این ساعات کمتر خود را مهار می کنیم و افکارمان را باز می داریم (شاید به همین خاطر باشد که بعضی از نویسندگان تا نیمه های شب بیدار می مانند یا سپیده دم از خواب بر می خیزند و می نویسند) بنابراین اگر عادت به زود بیدار شدن دارید گاهی شب کمی بیشتر بیدار بمانید و اگر اغلب تا نیمه های شب بیدارید گاهی صبح زود از خواب بیدار شوید تا خلاقیتتان شکوفا شود.

• در یک کافی شاپ بنشینید

یک تحقیق نشان داد افراد وقتی در معرض سطح متوسطی ​​از سر و صدا قرار دارند، خلاق تر هستند. سر و صدایی که در اطراف ما وجود دارند، می توانند حواسمان را پرت کنند؛ بنابراین مجبور هستیم سخت تر و خلاقانه تر فکر کنیم.

• با افرادی که طعنه آمیز صحبت می کنند، مراوده کنید

شنیدن عبارات طعنه آمیز خشمگینانه بسیار بیشتر از سخنانی که تنها خشمگینانه هستند، می تواند افزایش خلاقیت ما را برای حل مسائل به کار بیندازد. شاید دلیلش این باشد که حرف های طعنه آمیز کمتر ترسناک به نظر می رسد.

• با رد شدن کنار بیایید

وقتی شما را نمی پذیرند، می بازید یا رد می شوید سعی می کنید دیدگاه های جدید و تجربه نشده را بیازمایید و خلاقیتتان افزایش می یابد.

• ایده ها را یادداشت کنید

اگر ایده های خود را در ذهن خود نگه دارید، ممکن است دستیابی به ایده های جدید برایتان دشوار شود. محققان توصیه می کنند با “آزادسازی مغز” می توانید خلاقیتتان را افزایش دهید، بدین معنی که هر ایده ای را که به ذهنتان می آید بدون نگرانی بنویسید تا از آن رها شوید.

• کمی تنها باشید

درست است که سپری کردن وقت با دوستان می تواند باعث افزایش خلاقیت شود؛ اما گاهی اوقات کمی آرامش نیز لازم است. می توانید یک موسیقی ملایم بگذارید و با افکارتان خلوت کنید و بر روی کارهایی که در دست دارید، تمرکز کنید و یا حتی می توانید با خودتان صحبت کنید.

http://greatist.com/happiness

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.