چند توصیه به دانشجویان شاغل

در سراسر دنیا دانشجویان بسیاری برای گذران زندگی و تامین مخارج تحصیلشان باید همزمان با تحصیل کار کنند. به این دسته از مشاغل شغل‌های دانشجویی گفته می‌شود که دو نوع‌اند:
۱- شغل‌های مرتبط با رشته تحصیلی که نه‌تنها لطمه‌ای به تحصیل وارد نمی‌کند بلکه مفید هم می‌تواند باشد.
۲- شغل‌های غیرمرتبط با رشته تحصیلی که اگر دانشجو علاقه و انگیزه درونی لازم برای تحصیل و برنامه‌ریزی صحیح را نداشته باشد ممکن است در روند ادامه تحصیل مشکلاتی ایجاد کند.

 مزایا و معایب شغل‌های دانشجویی
شغل‌های دانشجویی هم مانند هر چیز دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. کار کردن حین تحصیل دانشجو را زودتر با فرازونشیب‌های جامعه و محیط کار آشنا می‌کند، به‌خصوص شغل‌هایی که مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو است، مانند تحقیق و پژوهش و دستیاری اساتید همان رشته تحصیلی.
داشتن شبکه‌های ارتباطی قوی در کاریابی و انجام شغل‌های تخصصی اهمیت زیادی دارد. گرچه معمولا شغل‌های دانشجویی درآمد پایینی دارند، اما ارتباطات کاری را افزایش می‌دهند از این رو پیشنهاد می‌شود اگر امکان پرداختن به چنین مشاغلی برای دانشجویان وجود دارد حتما آن را بپذیرند و انجام دهند. چنین شغل‌هایی برای آینده شغلی دانشجویان بسیار مفید است و بعد از فارغ‌التحصیلی زودتر می‌توانند جذب بازار کار شوند و از تخصصشان استفاده کنند.
با وجود این مزایا، می‌توان گفت کمبود وقت مهم‌ترین مشکل کار کردن حین تحصیل است. اگر بین ساعاتی که به تحصیل و ساعاتی که به کار اختصاص دارد توازن و تعادل برقرار نشود و دانشجو نتواند این مسئله را به‌خوبی مدیریت کند، لطمه زیادی به دانشجو وارد می‌شود. دانشجویان شاغل معمولا مجبورند قسمتی از زمانی را که برای درس خواندن در اختیار دارند به کار اختصاص دهند، از این رو باید روی زمانشان مدیریت بیشتری داشته باشند و با برنامه‌ریزی صحیح و دقیق مراقب باشند به علت کمبود وقت به درسشان آسیبی وارد نشود.
گذشته از این، گاهی هدف اصلی دانشجویانی که در دوران تحصیل به مشاغل غیرمرتبط با رشته تحصیلی‌شان می‌پردازند تغییر می‌کند و درآمد و پول جای هدف اصلی آن‌ها را می‌گیرد. این مسئله گاهی باعث می‌شود دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی برای یافتن شغل تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی‌شان تلاش کافی نکنند و برای درآمدزایی بیشتر همان شغل غیرمرتبط را ادامه دهند و درنتیجه هم خود و هم جامعه از تخصصشان بی‌بهره بمانند. اما اگر هدف اصلی آن‌ها در زندگی کار کردن در رشته تخصصی‌شان باشد، شغل‌های دانشجویی غیرمرتبط نه‌تنها لطمه‌ای به تحصیل آن‌ها وارد نمی‌کند بلکه ابزاری است برای رسیدن هرچه زودتر آن‌ها به هدف اصلی‌شان.

 راهکارهایی برای مدیریت بهتر شغل‌های دانشجویی
همه دانشجویان باید در طول ‌ترم تحصیلی تمرکز کافی بر درس داشته باشند و قبل از شروع سال تحصیلی هم با برنامه‌ریزی بین کار و تحصیلشان توازن برقرار کنند.
دانشجویان بهتر است در تعطیلات بین دو ترم و اوایل سال تحصیلی درآمدزایی بیشتری داشته باشند تا اگر در فصل امتحانات قادر به کار کردن نبودند پس‌اندازی داشته باشند و از نظر مالی به زندگی‌شان لطمه‌ای وارد نشود. به این ترتیب می‌توانند در فصل امتحانات کارشان را سبک‌تر کنند و تمرکز و انرژی بیشتری بر درس و تحصیلشان بگذارند. اگر شما هم دانشجو و شاغل هستید، می‌توانید از وظایف شغلی‌تان فهرستی تهیه کنید و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. کارهای مهم و ضروری را در راس کارهایتان قرار دهید و سعی کنید اول از همه آن‌ها را انجام دهید. به این ترتیب استرستان کم می‌شود و با آرامش بیشتری می‌توانید در زمان‌های باقی‌مانده به مطالعه و درس خواندن بپردازید.
درست است که کار و تحصیل همزمان، بیشتر زمانی را که در طول روز در اختیار دارید به خود اختصاص می‌دهد اما سعی کنید به‌گونه‌ای کار، تحصیل و زندگی‌تان را مدیریت کنید که بین هرسه آن‌ها تعادلی نسبی برقرار شود و به سلامت شما لطمه‌ای وارد نشود. بنابراین خواب و استراحت کافی داشته باشید، غذای سالم بخورید، ورزش را فراموش نکنید و فعالیت‌های تفریحی و فرح‌بخش را هرچند کم و محدود در برنامه‌هایتان بگنجانید.

نظرات بسته شده است.