آزمایش غربالگری چهار گانه (شرایط و تفسیر)

آزمایش چهارگانه,تفسیر آزمایش کواد مارکر,آزمایش چهارگانه دوران بارداری,هزینه آزمایش کواد مارکر چقدر است,جواب آزمایش غربالگری سه ماهه اول,آزمایش غربالگری مرحله دوم,تفسیر آزمایش غربالگری سه ماهه دوم,آزمایش غربالگری چهار گانه Quadruple Test
این آزمایش را از آن جهت که در آن چهار تست آزمایشگاهی Inhibin A, uE3,
کAFP , Beta HCG Titer, را به همراه یافته های سونوگرافی جهت تعیین ریسک فاکتور ، مورد سنجش و بررسی قرار می دهند”Quadruple Test ” می نامند.

همانند آزمایش غربالی Triple Test این تست غربالی طی هفته های ۱۴ تا ۲۲ بارداری قابل انجام بوده ( چنانچه بررسی جنین از نظر NTD s نیز مد نظر باشد طی هفته های ۱۵ تا ۲۲ بارداری )و مناسب ترین زمان برای انجام آن هفته ۱۶ بارداری است.

علاوه بر سه فاکتور Beta HCG Titer, uE3, AFP که در تست تریپل نیز مورد سنجش قرار می گیرند .در این آزمایش غربالی فاکتور Inhibin A نیز اندازه گیری می گردد

هورمون Inhibin A یک پروتئین هترو دایمر است ، که به وسیلهسلولهای گرانولوزای تخمدان و همچنین سلولهای سرتولی بیضه ترشح شده و به طور انتخابی ترشح هورمون FSH را مهار می نماید.
از آنجائیکه پارامتر Inhibin A به تازگی جهت غربالگری سندروم داون مختلف بارداری در دسترس نبوده و تنها می توان گفت که مقدار آن در طی سه ماه دوم بارداری و تا قبل از هفته ۱۷ ابتدا کاهش یافته و پس از آن افزایش می یابد.

همین امر بیانگر اهمیت تشخیص و گزارس دقیق سن جنین بر اساس یافته های سونوگرافی است.
چرا که تنها با وجود خطای ۱ تا ۲ هفته در گزارش سن جنین و به خصوص در حوالی هفته هفدهم مقداز رسسک گزارش شده توسط نرم افزار به میزان قابل توجهی تغییر می یابد .
هر گونه افزایش غیر طبیعی Inhibin A ( نسبت به الگوی طبیعی )و در نتیجه افزایش MoM مربوطه و ریسک بروز سندرم داون را نسبت به ریسک پیش زمینه افزایش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *