خواص و فواید کوئرستین (منابع غذایی)

کوئرستین pdf,خواص کوئرستین,داروی کوئرستین,کورستین چیست؟,کامفرول,فلاونول,فلاونوئید چیست
کوئرستین یک آنتی اکسیدان از خانواده فلاوونوئیدها می باشد که در مواد غذایی مانند سبزیجات ، گوجه فرنگی و کلم بروکلی به وفور یافت می شود.

با افزایش سن , کوئرستین در مبارزه با رادیکال های آزاد نقش موثری دارد .
بر اساس مطالعات بخش پاتولوژی و عیب یابی دانشگاه ورونا در ایتالیا کوئرستین و سایرفلاوونوئیدها جزو ترکیبات ضد ویروس ، ضد باکتری ، ضد التهاب و ضد حساسیت بسیار قوی به شمار می روند .

رادیکالهای آزاد به طور معمول روزانه در بدن تولید می شوند اما عواملی مانند تغذیه ضعیف ، استرس زیاد ، کمبود خواب و قرارگیری در معرض سموم محیطی تولید آنها را تشدید می کند . کوئرستین به عنوان یک آنتی اکسیدان پلی فنولیک با خنثی کردن رادیکالهای آزاد از اثرات مخرب آنها پیشگیری می کند.
التهاب به عنوان ریشه بسیاری از بیماریها شناخته شده است و کوئرستین با اثرات آنتی اکسیدانی بسیار قوی می تواند در موارد زیر موثر واقع شود :

آلرژی
کوئرستین به عنوان یک ضد حساسیت طبیعی نقش به سزایی در بهبود علائم آلرژی فصلی ،آسم و همچنین آلرژی غذایی دارد.

هیستامین به نوعی ماده شیمیایی اطلاق می شود که هنگام آلرژی و حساسیت از گروهی از سلولهای سیستم ایمنی به نام ماست سلها ترشح می شود و مسئول بروز علائم ناخوشایند آلرژی مانند سرفه ،عطسه ،آبریزش بینی وچشم ، تورم لب ها و زبان و غیره می باشد. کوئرستین باعث پایداری غشا ماست سلها و جلوگیری از آزادسازی هیستامین از این سلولها می شود و با این مکانیسم تاثیر به سزایی در بهبود آلرژی دارد.

ورزش و تمرین
کوئرستین به برخی از مکملهای ورزشی اضافه می شود زیرا محققان بر این باورند که این ماده می تواند کارایی و استقامت حین ورزش را افزایش دهد و این به دلیل اثرات مثبت آن بر روی جریان خون می باشد. کوئرستین با اثرات آنتی اکسیدانی خود به سلامت عروق کمک می کند و از این طریق باعث افزایش انتقال خون اکسیژن و مواد مغذی به ماهیچه ها مفاصل و بافتهای درگیر حین ورزش می شود.

پیشگیری از سرطان
امروزه کوئرستین به عنوان یکی از مواد طبیعی پیشگیری کننده از سرطان نیز مطرح می باشد و به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند بر روی جلوگیری از جهش سلولها, رشد و تکثیر سلولهای سرطانی و پیشگیری از عوارض درمانهای معمول سرطان مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی موثر باشد.

سلامت پوست
همانطور که در بالا اشاره شد کوئرستین با جلوگیری از آزادسازی هیستامین از ماست سلها به پیشگیری از بیماریهای پوستی نظیر التهاب شدید پوست(درماتیت) و حساسیت به نور کمک می کند.هم چنین با مهار سایتوکاین های التهابی سیستم ایمنی در درمان التهابات پوستی موثر می باشد . کوئرستین با خنثی کردن رادیکالهای آزاد ناشی از تابش نور آفتاب ، نقش به سزایی در سلامت پوست بازی می کند.

بهبود بیماری های خود ایمنی
مصرف کوئرستین به کاهش و بهبود درد همراه با بیماریهای خود ایمنی نظیر روماتیسم کمک می کند هم چنین در تخفیف علائم عفونت و التهاب پروستات و ریه نیز موثر می باشد.
شواهد حاضر نشان می دهد که وقتی افراد مبتلا به روماتیسم به رژیم های غنی از آنتی اکسیدانها نظیر میوه جات و سبزیهای پخته نشده روی می آورند درد و التهاب کمتری را تجربه می کنند.

سلامت قلب و عروق
فلاوونوئید ها نظیر کوئرستین می توانند به کاهش ریسک آترواسکلروزیس کمک کنند.آترواسکلروزیس یک شرایط التهابی خطرناک می باشد که با تشکیل پلاکهای چربی در عروق همراه می باشد در نتیجه مانع انتقال جریان خون می شود و بنابراین یکی از ریسک فاکتورهای اصلی حمله قلبی و سکته به شمار می رود.همچنین این آنتی اکسیدانها از افزایش کلسترول مضر (LDL)جلوگیری کرده و به تنظیم فشارخون کمک می کنند.

در زیر مهمترین مواد غذایی با منبع کوئرستین عنوان شده اند :
سیب
فلفل دلمه ای
گوجه فرنگی
مرکبات
کاکائو
کلم بروکلی
پیاز قرمز
سبزیجات
روغن زیتون
چای سبز و سیاه
گیاه جینکگو

منبع:داروکده