گیاه شانس ( بامبو)

گیاه شانس ( بامبو)

IMG_6266

اين گياه در سراسر دنيا به گياه شانس شهرت يافته است و در هيچ يك از كتب علمي دليلي براي اين موضوع ذكر نشده است. به‌علت كم توقع بودن و مقاومت آن در برابر شرايط جوي مختلف به‌جز سرما و رشد كردن در آب، خاك، سنگ قلوه، پوكه صنعتي و در نور نسبتا كم و نور غير مستقيم محبوبيت زيادي دارد. حلقوي بودن انتهاي ساقه آن نيز بر زيبايي اين گياه افزوده است.

جنگل بامبو در ژاپن

192803_599

طريقه نگهداري و پرورش آن در آپارتمان:
يكي از عواملي كه سبب شده است تا نگهداري لاكي بامبو در خانه‌ طرفداران بسياري داشته باشد، سهولت پرورش و نگهداري آن است. ساقه‌هاي آن را در گلداني با آب بدون كلر قرار دهيد و اطراف ساقه‌ها را با دانه‌هاي ليكا (پوكه صنعتي) بپوشانيد تا در درون گلدان به‌طور شكيل بايستد. خاصيت دانه‌هاي ليكا اين است كه به‌دليل پخته شدن در دماي 1200 درجه سانتيگراد، عاري از هر گونه آفت و بيماري است و به علت متخلل بودن، رطوبت را نيز در خود نگه مي‌دارد.
براي بالا و پايين نگهداشتن ساقه‌ها از دانه‌هاي ليكا به عنوان سطح اتكا و حايل استفاده كنيد. چنانچه به مسافرت مي‌رويد ‌يا اصولا فراموشكار هستيد، ‌دانه ليكا به خاطر داشتن خلل و فرج،‌ آب را به اندازه كافي در خود ذخيره كرده و رطوبت لازم را به گياه مي‌رساند. چنانچه از اين گياه مراقبت‌هاي ويژه‌اي كه در زير به آنها اشاره خواهد شد، به عمل آيد، ارتفاعش تا حدود يك متر خواهد رسيد و چندين سال عمر خواهد كرد.

مراقبت از گياه:

نور: نور مورد نياز اين گياه نور غير مستقيم، ‌يعني نوري است كه از پرده توري عبور كرده و ف3تر شده باشد، نور مستقيم آفتاب براي اين گياه زيان آور است.

درجه حرارت: بهترين درجه حرارت براي اين گياه دماي بين 18 تا 22 درجه سانتيگراد است. ناگفته نماند كه اين گياه دماي متغير را نيز تحمل مي‌كند.

آبياري: آبي را كه براي آبياري اين گياه استفاده مي‌كنيد بايد به مدت 24 ساعت در ظرفي در گوشه‌اي قرار دهيد تا كلر و فلورايد آن خارج شود. براي تهيه آن ظرفي را از آب پر كنيد و به مدت 24 ساعت در گوشه‌اي قرار دهيد تا مواد مذكور از آن خارج شوند و دماي آب نيز با دماي اتاق يكسان شود. براي جلوگيري از بو گرفتن آب و گندزدايي مي‌توانيد يك تكه ذغال را شسته و در آن بيندازيد. توصيه مي‌شود براي رسيدن سريع و راحت آب و مواد غذايي به ساقه و برگ‌ها از گلدان‌هاي استوانه شكل(لوله‌اي) كه گياه را مستقيم در داخل گلدان نگاه مي‌دارد استفاده كنيد. بهتر است شيشه گلدان رنگي باشد تا نور به ريشه‌ گياه اصابت نكند.
در هنگام تعويض آب گلدان، دانه‌هاي ليكا و ساقه گياه نيز به خوبي شست‌وشو داده شوند. اين كار بايستي در محيطي سربسته كه هوا در آن جريان ندارد، انجام شود. اگر گياه را در خاك كاشته‌ايد خاك بايد در فاصله دو آبياري مرطوب بماند. معمولا آب شور و آبي كه كلسيم و منيزيم اضافي دارد، ‌ممكن است در روند رشد اين گياه اختلالاتي به وجود بياورد. اين اختلالات به صورت بروز رنگ‌هاي زرد يا قهوه‌اي در لبه برگ‌ها نمايان مي‌شوند.

كود: تنها زماني به اين گياه كود بدهيد كه برگ‌هاي گياه شروع به زرد شدن كرده باشد زيرا كودهاي تركيبي حاوي مقدار زيادي نمك و فسفر هستند كه مي‌توانند منجر به سوختن برگ‌ها شود.

بنابراين بهتر است از كودهاي ارگانيك يا كود مخصوص اين گياه (bamboo food) استفاده كنيد، به بياني ديگر مضرات كود دادن زياد بيشتر از كود ندادن است. چنانچه ساقه گياه بيش از حد به زردي گراييد نشان آن است كه به گياه بيش از اندازه كود داده شده است. در اين صورت فورا آب آن را عوض كنيد و تا يك ماه به آن غذا ندهيد.

خاك: اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.

روش تكثير: براي تكثير اين گياه از روش قلمه‌زني ساقه‌اي استفاده كنيد. به اين صورت كه از زير بند گياه (برآمدگي روي ساقه) با وسيله‌اي تيز يك قلمه را به اندازه دلخواه (كه حداقل سه بند يا گره روي قلمه باشد) ببريد. محل بريدگي را در ساقه اصلي با گرد زغال يا خاكستر سيگار بپوشانيد تا شيره گياه نتواند از آن خارج شود. بهترين فصل براي تكثير اين گياه بهار يا تابستان و دماي مناسب حدود 20 درجه سانتيگراد است. چنانچه نكات فوق رعايت شوند قلمه‌هاي اين گياه در آب، درون دانه‌هاي ليكا و آب ريشه‌دار مي‌شوند، ولي ريشه‌دار شدن قلمه در درون دانه‌هاي ليكا و آب مطمئن‌تر است.

روشهای پیچ دادن:

اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است
.
تئوری اول:
گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند
.
تئوری دوم:
گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند.

تئوری سوم:
گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند.

تئوری چهارم:
منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند.

تئوری پنجم:
گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.

بیماریها:

قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.
قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد.
در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟
در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود(.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.