۵ مورد از مهمترین نکات در نگهداری ازلاک پشت های آبزی

مورد از مهمترین نکات در نگهداری ازلاک پشت های آبزی

tt3157164

دستانتان را بشویید!

 [size=16px]هر چند بار هم که بر اهمیت شستن و نظافت دستان در تماس با لاک پشت ها تاکید شده و مکررات سابق، که درجهت سلامت و ایمنی است مجددا تکرار شود باز هم کم است. این مورد فقط برای زمان پس ازلمس کردن لاک پشت نیست بلکه باید پیش از لمس کردن لاک پشت نیز دستان خود را به خوب یبشویید. سالمونلا مهمترین و معروفترین بیماری مشترک بین انسان و لاک پشت ها، سایر خزندگان و طیور صعنتی است و میتواند به وسیله این حیوانات، به انسان منتقل شود. اما مطالعاتنشان داده است که این بیماری به شکل عمودی یعنی از والدین و از طریق تخم به نوزاد،منتقل نمیشود بنابراین نوزادان لاک پشت ها با عامل سالمونلا پای به جهان خارج نمیگذارند.این بدان معنی است که آنها عامل این بیماری را از یک منبع خارجی دریافت میکنند و بازهم این بدان معناست که شما لاک پشتتان را معمولا به حالت آلوده تهیه میکنید! از آنجایی که عامل سالمونلا عموما در لاک پشت ها ایجاد مشکل و بیماری نمیکند با انتقال به بدن شما، شروع به تکثیر خواهد کرد و حالت های بیماری را در فرد مذبور نشان خواهد داد و بدین شکل لاک پشت های خانگی را بدنام میکند. بنابراین، دستان خود را بشویید!
 لاک پشت خود را به جز در مواقع ضرورت لمس نکنید.
بله، بچه لاک پشتها و گاهی همه لاک پشت ها در سنین و اندازه های مختلف بسیار جذاب و دوست داشتنی هستند.اما نباید آنها را با توله سگ ها و بچه گربه های کوچک اشتباه بگیرید و به جز مواقع ضرورت، هرگز نباید آنها را در دست بگیرید. با هر معنی که در ذهن داشته باشید لاک پشتها حیوانات اهلی نیستند و نمیتوان آنها را دقیقا با پستانداران یا حتی پرندگان از این حیث مقایسه کرد. حتی مغز لاک پشت ها به طور کامل قابلیت تجزیه و تحلیل مواردی مانند محبت را ندارد بنابراین حتی اگر حالت هایی مانند شادی در هنگام دیدن شما یا در دست بودن توسط شما نشان میدهند این حرکات، فقط به انگیزه غذا انجام میشود. در دست گرفتن لاک پشت علاوه بر اینکه استرس زیادی را به حیوان تحمیل میکند، میتواند منجر به بروز بیماری های عفونی در خود شما و یا لاک پشت شود. دست زدن به لاک پشت را به مواردی همچون بررسی دوره ای سلامت حیوان، زمان تمیز کردن محفظه محل زندگی و یا موقعیت های واقعا اضطراری محدود کنید. بهتر است که در برخورد با لاک پشت ها مشابه با ماهیان گرم آبی عمل کنید و اجازه دهید به حال خود باشند و از دست بردن به داخل آب و ضربه زدن به آب یا شیشه خودداری کنید.
آب محفظه را تمیز نگاه دارید.
شما لباس های خودرا تمیز نگاه داشته، پارچه های استفاده شده در منزل را تمیز میکنید و در کل، نظافت خانه تان را رعایت میکنید. کوچکترین خدمتی که میتوانید به لاک پشت خود بکنید این است که محل زندگی او را پاک و تمیز نگاه دارید که میتوانید این کار را به وسیله استفاده از فیلتر و تعویض منظم آب تانک انجام دهید. انواع مختلفی از فیلترها به صورت تجاری در دسترس هستند که میتوان به فیلترهای مکانیکی، فیلترهای بیولوژیک و فیلترهای شیمیایی اشاره کرد. البته انواعی از آنها وجود دارند که ترکیبی از موارد نام برده شده هستند.فیلترهای خوب معمولا قیمت های بالایی دارند اما در مقابل شما را از تعویض آب در فواصل زمانی کوتاه (معمولا هفتگی) بی نیاز خواهند کرد. بهداشت نقشی اساسی در سلامت لاک پشت(و خود شما) ایفا میکند.
شرایط مناسبی برای زندگی لاک پشت خود در منزل فراهم کنید.
[size=16px]لاک پشت های جعبه ای (Box turtle)نیاز به یک تراریوم و یک ظرف آب برای حمام کردن دارند اما لاک پشت های کوتر و اسلایدرها(نظیر گوش قرمز) در چنین شرایطی، خواهند مرد. گرچه لاک پشت های زیادی هستند که محیط زندگی مشابهی را نیاز دارند اما تفاوت های زیادی بین محیط زندگی یک لاک پشت برکه ای و  یک لاک پشت گلی (Mud turtle)و همینطور لاک پشت جعبه ای وجود دارد. در این زمینه به وظایف خود به خوبی عمل کرده و تحقیق جامع و کاملی در خصوص شرایط و اصول نگهداری لاک پشت خود انجام دهید (ترجیحا پیش از آنکه لاک پشت را خریداری کنید) و بدین شکل از فراهم بودن شرایط ایده آل برای لاک پشت خود مطمئن شوید. در ابتدا تحقیق کنید که لاک پشت شما یک گونه کاملا آبزی، کاملا خشکی زی یا حالتی ما بین این دو است. آیا لاک پشت شما بیشتر مدت روز را به آفتاب گرفتن سپری میکند یا برعکس، تقریبا تمام روز در زیر سنگ ها از معرض نور آفتاب مخفی میشود؟آیا لاک پشت شما بیشتر تمایل دارد که در یک تانک عمیق به شکل آزادانه شنا کند یا ترجیح میدهد بر سطح آب به آهستگی قدم زده و فقط گاهی سر خود را برای نفس کشیدن از آب خارج کند؟ دانستن این موارد اهمیت فوق العاده ای دارد زیرا اطلاع داشتن از آنها میتواند به شما در ایجاد محیط مناسب برای لاک پشت کمک فراوانی کند.
 یک برنامه غذایی مناسب برای لاک پشت خود تدارک ببینید.
برخی از لاک پشتهای آبزی تا حد زیادی گوشتخوار هستند در حالی که تعدادی دیگر از آنها کاملا گیاهخوارند و البته گونه های زیادی نیز وجود دارند که از داشتن هر دو نوع برنامه غذایی در کنارهم، لذت میبرند. با اینکه برخی از غذاهای آماده لاک پشت ها منبعی مناسب به عنوان رژیم غذایی ثابت و پایه ای به شمار میروند اما تعدادی از لاک پشت ها، از خوردن پلت ها وغذاهای تجاری به کلی امتناع میکنند. همانطور که منابع مختلفی از پروتئین همانند ماهی،جیرجیرک، کرم خاکی و بچه موش صورتی وجود دارد انواع مختلفی از میوه ها و سبزیجات ازکلم پیچ تا کدو و کاسنی فرنگی نیز در دسترس است. تحقیق در این مورد که کدام نوع ازبرنامه غذایی بیشتر مورد علاقه لاک پشت شماست به شما کمک خواهد کرد که دامنه وسیعی از خوراکی های مناسب را در اختیار او قرار دهید. این به شما کمک خواهد کرد که از اینکه ارزش غذایی مناسب لاک پشت خود را تامین کرده اید مطمئن شوید. تقریبا در هر ارگانیزم زنده ای، سو،تغذیه نهایتا منجر به ضعف در برابر مشکلات سلامتی خواهد شد بنابراین اطمینان حاصل کنید تا زمانی که لاک پشت شما میتواند با خوردن ماهی، جشن کوچکی برای خود برپاکند، از ضعف ناشی از خوردن کاهو، دچار بی حالی و سستی نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.