فواید موز قرمز (مواد غذایی،ارزش غذایی)

موز قرمز و ارزش غذایی آن.براساس دانشگاه لوتران کالیفرنیا، موز یکی از میوه های رایج در ایالات متحده به حساب می آید. در صورت تمایل به مصرف انواع مختلفی از موز می توانید موز قرمز را امتحان کنید. گوشت میوه این نوع موز زرد بوده و طعم آن مخلوطی از مزه ی رزبری و موز است. موز قرمز فواید بسیاری برای سلامتی دارد و اضافه کردن این میوه به رژیم غذایی انتخاب خوبی می باشد.

کالری پایین
موز قرمز همانند سایر میوه ها حاوی کالری پایینی است. یک عدد موز قرمز متوسط تنها ۱۱۰ کالری دارد. افزودن این نوع موز به رژیم غذایی باعث افزایش حس سیری در افراد می شود. بنابراین مصرف این میوه برای حفظ وزن سالم می تواند موثر باشد.

منبع فیبر
مصرف موز قرمز به تامین فیبر دریافتی روزانه کمک می کند. یک عدد موز قرمز متوسط ۴ گرم فیبر دارد که معادل ۱۶ درصد ارزش روزانه است. فیبر نوعی کربوهیدرات می باشد که بدن قادر به هضم و گوارش آن نیست. بانوان روزانه به ۲۵ گرم فیبر و مردان به ۳۸ گرم فیبر نیاز دارند. فیبر باعث آهسته و کند شدن فرآیند گوارش می شود، زیرا بدن قادر به هضم آن نیست، بنابراین افزایش حس سیری و مدیریت وزن را به همراه دارد. همچنین اضافه کردن موادغذایی سرشار از فیبر مانند موز قرمز به رژیم غذایی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ می شود.

منبع پتاسیم
موز قرمز منبع خوبی از پتاسیم محسوب می شود. یک عدد موز قرمز متوسط ۴۰۰ میلی گرم پتاسیم داشته یا تامین کننده ۱۱ درصد از نیاز روزانه ی بدن به این ماده معدنی است. بدن برای حفظ تعادل الکترولیت و مایعات به دریافت میزان کافی از پتاسیم نیاز دارد. پتاسیم همچنین برای عملکرد قلب، انقباض ماهیچه ای و گوارش ضروری است. براساس توصیه ی انجمن قلب امریکا، پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از پتاسیم ممکن است به کاهش فشار خون در افراد کمک کند. اگرچه مصرف موادغذایی سرشار از پتاسیم برای برخی از افراد به ویژه بیماران کلیوی ایمن نیست و این افراد باید میزان پتاسیم دریافتی خود را محدود کنند. بنابراین پیش از افزایش میزان پتاسیم مصرفی با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین B6
ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آب بوده که برای ساخت هموگلوبین، متابولیسم پروتئین و سلول های قرمز خون مورد نیاز است. دریافت ناکافی ویتامین B6 می تواند منجر به کم خونی شود. اضافه کردن موز قرمز به رژیم غذایی می تواند به تامین نیاز روزانه بدن به این ویتامین کمک کند. همچنین یک عدد موز قرمز متوسط ۲۰ درصد از نیاز روزانه به ویتامین B6 را برای بدن فراهم می کند.

منبع ویتامین C
موز قرمز منبع خوبی از ویتامین C محسوب می شود، به طوریکه تامین کننده ۱۵ درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. ویتامین C یک ویتامین محلول در آب بوده که برای رشد، سلامت سیستم ایمنی و تولید کلاژن اهمیت دارد. ویتامین C همچنین آنتی اکسیدانی بوده که محافظ سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد است و به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و انواع خاصی از سرطان کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.