ادرار خونی در نوزادان

دلایل قرمز شدن رنگ ادرار در نوزادان

ممکن است حین تعویض پوشک شیرخوار، متوجه تغییر رنگ صورتی یا قرمز در ادرار او بشوید یا بعد از ادرار کردن کودکان بزرگ تر متوجه شوید که ادرار آنها قرمز رنگ است. بسیاری از مادران احساس نگرانی می کنند که دلیل این رنگ صورتی و قرمز چیست؟

این لکه ها لزوما خون نیستند، گاهی اوقات این لکه ها و رنگ صورتی ادرار، نشانۀ غلیظ بودن ادرار است. با تمام این توضیحات، اگر لکۀ صورتی رنگ در پوشک نوزادتان دیدید، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

اگر غلظت اوره در ادرار کودکان زیاد باشد، رسوب می کند و این موضوع موجب ایجاد لکه های صورتی در پوشک یا لباس زیر کودکان می شود که نگران کننده نیست، ولی باید برای اطمینان کامل از سلامت کودک، آزمایش ادرار گرفته شود.

هماچوری

هماچوری (hematuria) به معنای وجود خون به خصوص گلبول های قرمز در ادرار است. هماچوری دو نوع است؛ میکروسکوپی که با چشم دیده نمی شود و نوع قابل رویت با چشم.

وجود خون در ادرار و یا لکۀ خونی در پوشک، طبیعی نیست و باید این موضوع را با پزشک متخصص اطفال در میان گذاشت. این لکۀ خون ممکن است به علت زخم کوچک ناشی از پوشک در پوست باشد که مسئله مهمی نیست، اما گاهی ناشی از یک مشکل جدی برای نوزاد است. گاهی ویزیت پزشکی برای رد علل مربوط به سوء استفاده جنسی از اطفال کوچک یا کودکان بزرگ تر نیز باید انجام شود.

دفع کلسیم در ادرار که در30 درصد از کودکانی که به صورت ایزوله خون در ادرار دارند، نیز مشاهده می شود. البته وجود شن یا سنگ در ادرار نیز ممکن است علت آن باشد.

یکی از شایع ترین علل وجود خون آشکار در ادرار کودکان، گلومرولونفریت (التهاب کلیه) به دنبال عفونت های ویروسی و باکتریایی است و کودک عمدتاً یک سابقه ای از عفونت پوستی یا عفونت گلو در یک الی دو هفتۀ قبل دارد.

نفروپاتی

نفروپاتی IgA (بیماری برگر) نیز شایع ترین علت مشکلات مزمن کلیوی در جهان است که به وسیله رسوب ایمونوگلوبولین ها در بیوپسی کلیوی مشخص می شود.

پورپورای هنوخ شوئن لاین (پورپورای آنافیلاکتوئید) در کودکان بزرگتر و حدود 4 تا 5 ساله رخ می دهد.

سندرم همولیتیک اورمیک

سندرم همولیتیک اورمیک نیز یک علت شایع از کار افتادن کلیه در کودکان است. این بیماری به طور معمول در کودکانی دیده می شود که افت پلاکت های خون و کم خونی و از کار افتادن کلیه ها را به دنبال یک اسهال خونی و عفونت روده دارند.

لوپوس در اطفال که یک بیماری خود ایمنی است و همچنین سندرم نات کرکر (یا فندق شکن) که در اثر فشار روی ورید کلیوی چپ دیده می شود، نیز از علل خون در ادرار اطفال است. خون در ادرار می تواند علل خانوادگی و ژنتیک نیز داشته باشد.

گاهی اوقات برخی از افراد، بدون هیچ دلیلی، مبتلا به فرم میکروسکوپی هماچوری هستند که این امر طبیعی است. در هماچوری قابل رویت با چشم، ادرار به رنگ صورتی، قرمز یا قهوه ای روشن در می آید و گاهی ممکن است حاوی لخته های کوچک خون باشد. مقدار خونی که در ادرار می باشد، با شدت علت آن رابطه ای ندارد.

رنگ قرمز ادراری که به علت وجود خون در آن نباشد، منجر به بروز حالت هماچوری کاذب می شود. بعضی داروها، رنگ های خوراکی و سبزی ها منجر به بروز چنین حالتی می شود.

اگر در بدن کودک انگل باشد؛ خون مخفی وارد ادرار کودک می کند که در نمونۀ صحیح آزمایش مشخص می شود.

سنگ و شن در کلیه

وجود سنگ و شن در کلیه، داروها (کینین، ریفامپین، فنی تویین)، ضربه ها، سرطان های سیستم ادراری، انسداد در مجاری ادراری، اختلال های کلیوی، خونی و کمبودهای ویتامینی نیز از مهمترین دلایل مثبت نشان دادن آزمایش و مشاهدۀ خون در ادرار کودکان است.

جهت تشخیص حتماً باید از فرد آزمایش ادرار به عمل آید. با آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار وجود عفونت در کودکان مشخص می شود؛ برای دقیق بودن آزمایش بهتر است قبل از گرفتن نمونه، ناحیه تناسلی کودک را با دست پر کف تمیز و کاملاً آب کشی کنید تا نمونه در اثر باکتری های پوست آلوده نشود. ممکن است وجود مقدار کم صابون هم باعث از بین رفتن میکروب در نمونه شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.