کاهش استرس و اضطراب با این ویتامین ها

اگرچه تنش و استرس مقوله تازه‌ای برای نوع بشرنیست؛ اما گویی در عصرحاضر این ثروت تلخ از ملزومات زندگی انسان‌ها شده است؛ به گونه‌ای که با هر خواب و بیداری، استرسی نو گریبان آدم را می‌گیرد. کارشناسان بهداشتی و متخصصان بهداشت و روان معتقدند»حالا که استرس پدیده‌ای گریز ناپذیر شده، باید از راهکار موثربرای کاهش آن استفاده شود.

« به گفته آن‌ها، از انواع کلاس‌های مدیتیشن و ورزش‌های هوازی، آبزی و غیره گرفته تا مصرف فلان مواد غذایی و دارویی می‌تواند درنوع خود تأثیر گذار باشد.

برخی دیگر از روانشناسان نیز بر این نکته اعتقاد راسخ دارند که« قرارگرفتن در فضاهای شاد و نشاط آفرین، به راحتی می‌تواند تا حد زیادی از ابتلا به عوارض انواع استرس‌هایی که جز لاینفک زندگی‌های روزمره است، جلوگیری کند.»

دراین میان شاید مصرف موادخوراکی موثرآن هم مثلا دو عدد قرص در طول شبانه روز، راهی آسان‌تر برای رهایی از اضطراب‌ها باشد.
دکتر جهانگیرالیاسی بختیاری، داروساز، درهمین رابطه ضمن تاکید بر پرهیز از مصرف خود سرانه انواع داروهای درمانی و تقویتی به معرفی داروهای تاثیرگذار در کاهش استرس می‌پردازد.

ویتامین D

افرادی که کمبود ویتامین D دارند، اغلب متوجه می‌شوند که از اضطراب و افسردگی فصلی رنج می‌برند. این ویتامین ضروری همچنین برای سیستم ایمنی، سلامت استخوان و سلامت قلب مهم است و این باور وجود دارد که از بدن در مقابل سرطان محافظت می‌کند. این ویتامین محلول در چربی را می‌توان در غذاهایی مانند تخم‌مرغ، روغن‌ها و ماهی‌های چرب مانند سالمون یافت.

ویتامین B

ویتامین B های مختلف زمانی‌که با ب کمپلکس ترکیب شوند تبدیل به یک نیروگاه واقعی برای تسکین استرس می‌شوند. یافته‌های یک پژوهش در ارتباط با افراد مبتلا به اختلالات هراسی، وسواس یا افسردگی حاکی از این است» زمانی که شرکت‌کننده‌ها مقدار مشخصی از اینوزیتول که یک جزء از ویتامین B کمپلکس است را دریافت کردند دوز ویتامین مؤثر بود و اثرات جانبی کم‌تری نسبت به داروهای ضداضطراب قبلی داشت.»

از آنجا که ویتامین B1، B3، B5، B12 و فولیک اسید بر قند خون، ترکیب سروتونین، افسردگی و سلامت غدد فوق‌کلیوی ما تأثیر می‌گذارند به عنوان کلیدی برای سرکوب کردن اضطراب در نظر گرفته شده‌اند.

اگر دنبال منابع غذایی با مقدار زیادی از ویتامین B هستید توصیه می‌شود گوشت بیشتر، ماهی (مخصوصا سالمون)، غلات سبوس‌دار، سیب‌زمینی، موز، سبزیجات با برگ تیره و لوبیا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

اکثر ما با فواید روغن‌ماهی آشنا هستیم، اگرچه ممکن است ندانید که عناصر خاصی از امگا ۳، مانند EPA – ایکوزاپنتانوئیک اسید: اسید چرب موجود در روغن‌ماهی که می‌تواند کلسترول خون را کاهش دهد – و DHA – دوکوزاهگزانوییک اسید – در واقع به عنوان عواملی در جهت کاهش افسردگی و خشم شناخته می‌شوند.

مطالعات نشان داده افرادی که ماهی و روغن‌ماهی را به طور منظم مصرف نمی‌کنند، اغلب از اضطراب رنج می‌برند. زمانی که این افراد به مدت سه ماه مکمل روغن‌ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه کردند، متوجه شدند که خشم و اضطرابشان تا حد زیادی کاهش می‌یابد. بهترین راه برای ادامه دادن مصرف امگا ۳ مصرف کردن سالمون، ماهی خال‌مخالی (اِسْقُمْری)، ساردین، تخم کتان، گردو و حتی گل‌کلم است.

منیزیم

منیزیم برای سلامت روح و جسم ما ضروری است. منیزیم به تقویت سیستم عصبی ما کمک می‌کند همچنین می‌تواند نقش بزرگی در سرکوب اضطراب، ترس، عصبانیت، بی‌قراری و زودرنجی ایفا کند.

همین‌طور در محافظت از قلب و عروق خونی نیز تأثیر شایانی دارد. اگر تشخیص داده شده که فردی دچار کمبود منیزیم است، اضافه کردن یک مکمل روزانه به رژیم غذایی او ضروری است.

اگر چه میزان مصرف روزانه توصیه شده در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم برای هر روز است؛ اما میزان جذب متوسط منیزیم حدود ۱۷۵ میلی‌گرم در روز است. چنانچه با صلاحدید پزشک مشاور می‌خواهید منیزیم بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، توصیه می‌شود» خوردن سبزیجات با برگ تیره، آجیل، ماهی، لوبیا، غلات سبوس‌دار، آووکادو، ماست، موز، میوه خشک شده و شکلات تلخ (در حد اعتدال!) فراموش نکنید.

به طور کلی توصیه می‌شود هنگام مواجهه با انواع تنش‌ها و زمانی که اضطراب همه وجودتان را می‌گیرد، دروهله اول چند ثانیه نفس عمیق کشیده و این عبارت در ذهن مرور شود که «ما تنها نیستیم که با چنین مشکلاتی مواجهیم پس می‌توان راه چاره‌ای برای آن یافت». سپس دست‌ها را محکم مشت کرده و سپس رها کنید.

روی تنفستان تمرکز کرده به آرامی و از شکم نفس عمیق بکشید؛ ضمن اینکه داشتن خواب کافی، مصرف مواد غذایی متنوع همچنین مرور خاطرات خوب نیز از جمله روش‌های تقویت انسان دربرابرموقعیت های استرس زاست.