میوه،غذا،خوراکی و رژیم ضد پوکی استخوان

برای پوکی استخوان چه بخوریم,غذا برای پوکی استخوان,پوکی استخوان درمان گیاهی,تقویت مغز استخوان,غذاهای مضر برای پوکی استخوان,برای پوکی استخوان چه باید کرد,دارو برای پوکی استخوان,آمپول پوکی استخوان,درمان گیاهی پوکی استخوان در زنان,پوکی استخوان و تغذیه,پوکی استخوان در جوانی,علائم پوکی استخوان در خانمها,عوامل پوکی استخوان,عکس پوکی استخوان,پیشگیری از پوکی استخوان,داروهای پوکی استخوان شدید,درمان پوکی استخوان با تغذیه,درمان پوکی استخوان در زنان,داروی پوکی استخوان چیست,تغذیه پوکی استخوان,درمان پوکی استخوان با ورزش

کلسیم مهم‌ترین ماده غذایی است که مصرف آن در جلوگیری از پوکی استخوان موثر است. از مواد غذایی سرشار از کلسیم استفاده کنید. این مواد شامل لبنیات، سبزیجات برگ سبز مثل کلم پیچ، اسفناج، کرفس، جعفری و نیز شلغم، هویج، زیتون، پرتقال، انگور، توت فرنگی، خرمالو، کشمش، بادام، پسته، بادام زمینی، گردو و حبوبات است.

لبنیات کم چرب مصرف کنید. هر چه درصد چربی شیر و لبنیات بیشتر باشد، کلسیم آن کمتر است.
به بدن خود ویتامین دی برسانید تا کلسیم مصرف شده جذب بدنتان شود. نور خورشید یکی از مهم‌ترین منابع ویتامین دی است پس سعی کنید در طول روز حتما در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
مصرف کم شیر یکی از علل دریافت کمبود کلسیم در برنامه غذایی روزانه ایرانی‌هاست، روزی دولیوان شیر و یک پیاله ماست مصرف کنید تا کلسیم کافی دریافت کنید.
ماهی آزاد منبع خوبی برای کلسیم و ویتامین دی است که جذب کلسیم را در بدن بالا می‌برد. همچنین دارای اسیدهای چرب امگا ۳ فراوان است.
مصرف زیاد فسفر جذب کلسیم در روده را کم می‌کند. نوشابه‌های گازدار حاوی اسید فسفریک هستند و در عمل مانع جذب بخش عمده‌ای از کلسیم مصرفی می‌شوند.
مصرف زیاد نمک احتمال ابتلا به پوکی استخوان را بیشتر می‌کند. به ازای مصرف هر۲۳۰۰ میلی گرم نمک، ۴۰ میلی‌گرم کلسیم بدن از دست می‌رود.

آیا تاثیر تمام میوه ها و سبزی ها در پیشگیری از پوکی استخوان یکسان است یا بعضی از انواع نسبت به سایرین موثرتر هستند؟
تمام انواع میوه و سبزی ها کم و بیش در قلیایی کردن محیط بدن موثرند اما بعضی از میوه ها و سبزی ها به علت دارا بودن مواد شیمی گیاهی خاص، تاثیر بیشتری از بقیه دارند که تعدادی از آنها به ترتیب قدرت اثر عبارتند از: سیر، رزماری، جعفری ایتالیایی، مریم گلی، آویشن، جعفری معمولی، شوید، پیاز، آلو، رازیانه، پرتقال، تره فرنگی، سیر وحشی، کلم قرمز، کاهو، براکلی، گوجه فرنگی، کلم چینی و خیار.

چه میزان مصرف میوه و سبزی در روز می تواند در پیشگیری از پوکی استخوان موثر باشد؟
در صورت دریافت کافی کلسیم، مصرف روزانه ۸ واحد از میوه و سبزی ها برای کاهش تخریب استخوان کافی است اما در صورت دریافت ناکافی کلسیم احتمالاً به دریافت بیشتری برای تاثیرگذاری نیاز خواهد بود.
برای اطمینان از دریافت کافی کلسیم می توان انواع غنی از کلسیم را مانند کلم، براکلی، کرفس، زردآلو، آلو، پرتقال و انجیر حتماً در برنامه غذایی قرار داد. در ضمن هر واحد سبزی معادل یک لیوان سبزی خام یا نصف لیوان سبزی پخته، و هر واحد میوه شامل یک عدد میوه متوسط مثلاً یک پرتقال متوسط یا چهار عدد آلو یا زردآلو و یا دو عدد انجیر است.

 آیا مصرف میوه و سبزی ها به تنهایی برای پیشگیری از این بیماری کافی است؟
در رژیم درمانی و توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از بیماری ها، هیچ گاه مصرف یک یا چند ماده غذایی خاص به تنهایی توصیه نمی شود. بلکه در چارچوب یک رژیم غذایی متعادل و متنوع، مصرف بعضی مواد غذایی بیشتر توصیه می شود. در مورد مصرف میوه ها و سبزی ها برای پوکی استخوان نیز همین مسئله صادق است.
یعنی برای پیشگیری از این بیماری فرد باید در تمام سنین از یک برنامه غذایی متعادل و متنوع شامل تمام گروه های غذایی استفاده کند. کلسیم دریافتی فرد حتماً باید به میزان توصیه شده متناسب با جنس و سن او باشد زیرا ترکیبات کلسیم ماده اصلی سازنده استخوان را تشکیل می دهند. پروتئین دریافتی فرد باید در حد اعتدال باشد، دریافت کم یا زیاد پروتئین می تواند تاثیر نامناسبی روی استخوان ها بگذارد. و همچنین مصرف انواع میوه ها و سبزی ها به خصوص انواع موثر، باید در رژیم غذایی گنجانده شود. علاوه بر رعایت موارد تغذیه ای ورزش منظم برای حفظ سلامت استخوان ها بسیار موثر است.

‌آلو ، دشمن پوکی استخوان

آلو حاوی فیبرو قند طبیعی است  و به همین دلیل است که بعد از مصرف آن احساس می کنید انرژی شما افزایش یافته است.
آب‌آلو حاوی پتاسیم و همچنین مواد معدنی دیگر ازجمله ویتامین‌های B و C است.
آب‌آلوچه تازه وچه خشک، برای موهای شما بسیار مفید است و مانع از آسیب دیدگی موها می شود و تقویت ‌کننده فولیکول‌ها ست. مصرف منظم آب‌ آلو پوست صورت را بهتر می‌کند و مانع از بروز آکنه، چین‌ وچروک می شود. اما در ادامه مطلب به خواص دیگر آن به نقل از سایت ام اس ان اشاره می شود:
عضلات و استخوان‌ها نیاز به  عنصر بر دارد که در آلو موجود است . به همین دلیل آب آن می‌تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.
مطالعات نشان می دهد که آب ‌آلو به‌طور مؤثر از بواسیر پیشگیری می کند.
فیبر موجود در آن با تقویت سیستم گوارشی مانع از بروز یبوست می‌شود.
آب‌آلو عروق را باز و از بروز حملات قلبی پیشگیری می‌کند. همچنین، پتاسیم  موجود در آن فشارخون را تنظیم می کند.
همه می‌دانیم که کم‌خونی به فقر آهن مرتبط است. آب‌آلو حاوی آهن است و درنتیجه در پیشگیری از بروز کم‌خونی بسیار موثر است.
آب‌آلو حاوی ترکیبی است که میزان کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
برخی بر این باورند که آب‌آلو مهارکننده اشتهاست و علاوه بر انرژی‌زا بودن باعث کاهش وزن نیز می‌شود.

نظرات بسته شده است.