برای ترمیم شکستگی‌ها تغذیه پرکالری داشته باشید

علائم جوش خوردن استخوان,غذاهای مفید برای شکستگی استخوان,تغذیه مناسب برای ترمیم تاندون,پای مرغ برای شکستگی,داروهای گیاهی برای شکستگی استخوان,آناناس شکستگی استخوان,میوه های مفید برای شکستگی استخوان,ترمیم شکستگی استخوان

جراحی ارتوپدی از شایع‌ترین جراحی‌هایی است که عموماً اطلاع صحیح و چندان مراقبتی راجع به بعد از عمل ندارند. این درحالی‌است که به‌گفته جراحان و پزشکان، تغذیه مناسب پس‌از این جراحی‌ها در سرعت روند بهبود بسیار مؤثر است.

دکتر محمدحسین دهقان، متخصص ارتوپدی دراین‌باره نکات مهمی را یادآور می‌شود:

در شکستگی‌ استخوان‌های بلند افزایش نیازهای متابولیک می‌تواند به درخواست کالری بیشتر از سه وعده غذایی طبیعی منجر شود؛ درواقع برای تسریع فرایند ترمیم بدن باید ده تا بیست‌گرم در دریافت پروتئین بدن افزایش وجود داشته باشد؛

همچنین بیماران مسنی که دچار شکستگی‌های استخوان لگن می‌شوند اگر به‌اندازه کافی منابع پروتئینی دریافت نکنند مدت‌زمان بیشتری برای ترمیم نیاز خواهند داشت؛ درضمن عوارض بیشتری را تجربه می‌کنند و سریع‌تر دچار مرگ می‌شوند.

اگر به‌تازگی جراحی ارتوپدی انجام داده‌اید بهتر است برخی ویتامین‌ها و املاح معدنی موردنیاز را برای ترمیم بافت استخوانی‌تان مصرف کنید و به بدنتان فرصت دهید تا استخوان آسیب‌دیده را بازسازی کند. برای سرعت‌بخشیدن به بهبود استخوان‌هایتان ازلحاظ تغذیه‌ای به خودتان توجه کنید.

ترمیم شکستگی استخوان به انرژی زیاد نیاز دارد و برای افزایش سرعت ‌ترمیم شکستگی، بیمار باید از تغذیه پرکالری استفاده کند.

جالب است بدانید باآنکه یک فرد بالغ فعال در حالت عادی به ۲۵۰۰ کالری در روز احتیاج دارد، بیمار بستری با شکستگی‌های متعدد ممکن است تا ۶۰۰۰ کالری در روز نیز نیاز داشته باشد و اگر این مقدار کالری تأمین نشود ممکن است فرایند ترمیم دچار نقص شود.

استخوان شکسته، ویتامین و املاح می‌خواهد. آمینواسیدهای خاصی نظیر لیزین، آرژنین، پرولین، گلایسین، سیستن و گلوتامین به افزایش بازجذب کلسیم و افزایش جذب کلسیم در صفحات استخوانی منجر می‌شوند و در بازسازی بافت آن کمک می‌کنند. درواقع افزایش مواد مغذی آنتی‌اکسیدانی می‌تواند موجب ترمیم بهتر شکستگی شود.

آنتی‌اکسیدان‌ها شامل ویتامین E و C، لیکوپن و آلفالیپولیک اسید بوده و موجب افزایش سرعت‌ترمیم شکستگی می‌شوند؛ همچنین افزایش دریافت مواد معدنی شامل کلسیم، فسفر، منیزیم، سیلیکون و روی نیز می‌تواند به بهبود قابل‌توجه شکستگی‌ها بینجامد.

با درنظرگرفتن تک‌تک این عوامل بهترین روش برای افزایش سرعت ‌ترمیم شکستگی‌ها درمان چند تغذیه‌ای است که دربرگیرنده انواع مواد معدنی و ریزمغذی‌های نام‌برده شده است.

نگذارید استخوان آسیب‌دیده تشنه بماند. استخوان‌ شکسته برای ترمیم به آب زیادی نیاز دارد؛ البته در مطالعات گوناگون درباره میزان مصرف آب هنگام شکستگی‌ها به نکته‌ای اشاره نشده است؛ اما نیاز طبیعی بدن برای دو لیتر آب در روز است که هنگام شکستگی‌ها، به علت افزایش متابولیسم بدن و افزایش دریافت کالری برای دفع بیشتر املاح از بدن، مصرف آب بیشتر منطقی است.

مصرف آب‌های غنی‌شده با مواد معدنی نظیر منیزیم و فلوراید نیز در برخی مطالعات، موجب کاهش میزان شکستگی‌های ناشی از استئوپروز در افراد مسن شده؛هرچند بر میزان تراکم استخوان تأثیرگذار نبوده است.

فعالیت بدنی و تقویت عضلات موجب محافظت بدن از اثرات واقعی تروما بر بدن می‌شود. مطالعات مختلف نشان داده است، تقویت عضلات با استفاده از فعالیت بدنی می‌تواند موجب افزایش حجم عضلات بعد از عمل جراحی شود و علاوه‌بر کاهش ریسک شکستگی در استخوان‌های مختلف بدن به افزایش تسریع بهبود جوش‌خوردگی استخوان‌ها و تراکم استخوانی بالاتر بینجامد؛ پس فعالیت بدنی متوسط بعد از عمل توصیه می‌شود.

استفاده از مواد غذایی حاوی فسفریک اسید، کوکا، نوشابه، کافئین و مایعات حاوی کربوهیدرات بالا می‌تواند با توجه به کاهش تراکم استخوان در جلوگیری از ترمیم شکستگی‌ها نقش داشته باشد.

کاهش اشتها بعد از عمل جراحی طبیعی است و ممکن است چند هفته بعدازآن نیز وجود داشته باشد. مصرف غذاهای حاوی آهن و پروتئین‌‌ بعد از عمل می‌تواند اشتهای بیمار را بهبود بخشد؛ همچنین مصرف داروهای مولتی‌ویتامین و آهن به‌صورت روزانه برای مدت یک ماه بعد از عمل به بهبود اشتهای بیمار کمک می‌کند.

یبوست از عوارض شایع بعد از عمل جراحی ارتوپدی است که در اثر عدم کارکرد کولون برای مدتی ایجاد می‌شود. امروزه فرایندها و داروهای متعددی برای ازبین‌بردن این عارضه بعد از عمل مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این روش‌ها شامل جراحی‌های لاپاراسکوپی، استفاده از داروهای استروئیدی ضد‌التهابی، شروع سریع تغذیه و فعالیت بعد از عمل، استفاده از فراورده‌های طبیعی مسهل و داروهای مسهل و پروکینتیک‌ها است.

هرچند داروها یا موارد دیگر کمک‌کننده هستند، اما تسریع در فعالیت بیمار و همچنین شروع سریع تغذیه بعد از عمل می‌تواند این عارضه را به‌سرعت برطرف کند.

منبع:روزنامه نسل فردا