انواع ماسک تنفسی

ماسک تنفسی (نحوه خرید و بهترین نمونه)

خرید بهترین نوع ماسک تنفسی،انواع ماسک تنفسی،انواع ماسک های فیلتردار،ماسک تنفسی n95،قیمت ماسک فیلتر دار،ماسک فیلتردار آلودگی هوا،ماسک فیلتردار صنعتی،ماسک فیلتر دار n95،قیمت ماسک های فیلتردار،خرید ماسک فیلتردار،قیمت ماسک تنفسی

ماسک تنفسی سوپاپ‌دار اکتیوکربن مدل FAPA PAG2611 FFP2

نوع: تاشو
کارایی: مناسب برای استفاده در روزهای آلودگی هوا برای تصفیه گردوغبار، پیشگیری از تنفس هوای آلوده شهری، مناسب برای کارگران کارخانه‌های صنعتی مانند کارخانه سیمان، مناسب برای پیشگیری از استنشاق بوهای نامطبوع و تنفس آلاینده‌های موجود در هوا
جنس: پارچه‌ای
مزایا: این ماسک دارای سوپاپی برای فیلتر کردن ذرات گردوغبار و کربنی برای جذب مواد شیمیایی و بو است.
معایب: عدم پوشش کامل و چسبندگی کامل به صورت (به بینی و دهان)

ماسک تنفسی کربن اکتیو سوپاپ‌دار HY-8636 FFP3

نوع: کاسه‌ای یا فنجانی
کارایی: برای پیشگیری از تماس با ریزگردها در شهرهای آلوده، مناسب برای روزهای آلودگی هوا، مناسب برای کارگران کارخانه سیمان یا داروسازی
جنس: پارچه‌ای
مزایا: ایجاد بهترین پوشش روی صورت، بالاترین کیفیت برای فیلتر کردن ذرات آلودگی یا گردوغبار، دارای تسمه قابل‌تنظیم برای محکم شدن روی صورت مصرف‌کننده
معایب: غیرقابل‌استفاده در برابر گازها و بخارهای شیمیایی

ماسک سوپاپ‌دار تاشو سفید HY-8222 FFP2

نوع: تاشو
کارایی: برای استفاده در هوای غبارآلود و دارای ریزگردهای غیر‌شیمیایی
جنس: پارچه‌ای
مزایا: فیلتر کردن گردوغبار
معایب: این ماسک برای استفاده در برابر آلاینده‌های شیمیایی، گازها و بخارهای سمی، مناسب نیست.

ماسک کربن اکتیو سوپاپ‌دار HY8626 FFP2

نوع: کاسه‌ای یا فنجانی
کارایی: فیلتر کردن گردوغبار
جنس: پارچه‌ای
مزایا: کاسه‌ای بودن این ماسک و امکان قرار دادن ساده آن با کمک کش روی صورت، پوشش کامل همراه با استحکام مناسب را برای شخص فراهم می‌کند. این ماسک، گزینه مناسبی برای شهرهای دارای آلودگی هوا و ریزگرد غیر‌شیمیایی است.
معایب: قابل‌استفاده برای مکان‌های دارای گاز و بخارهای شیمیایی نیست.

ماسک تنفسی سوپاپ‌دار اکتیو کربن JSP 832 FFP3 NR D

نوع: کاسه‌ای یا فنجانی
کارایی: مناسب برای استفاده در هوای آلوده و محیط‌های دارای ریزگرد
جنس: پارچه‌ای
مزایا: قابل‌شستشو بودن این ماسک، برتری بزرگ آن نسبت به رقیبانش است. دارای تسمه‌های کشی قابل‌تنظیم برای پوشش کامل و محکم روی صورت است.
معایب: قابل‌استفاده برای مکان‌های دارای گاز و بخارهای شیمیایی نیست.

ماسک تنفسی FFP2-N95

نوع: کاسه‌ای یا فنجانی
کارایی: مناسب برای استفاده در هوای آلوده شهری، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی
جنس: پارچه‌ای
مزایا: پوشش مناسب دهان و بینی، نرم و سبک، دارای کش‌های منعطف برای محکم کردن ماسک روی صورت. مناسب برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی فصلی مانند آنفلوآنزا
معایب: این ماسک، سوپاپ ندارد، یعنی فقط جلوی ورود گردوغبار را به ریه‌ها می‌گیرد و نمی‌تواند آلاینده‌ها را تصفیه کند.

ماسک کربن اکتیو سوپاپ‌دار HY8236 FFP3

نوع: تاشو
کارایی: قابل‌استفاده در هوای آلوده، کارخانه‌های سیمان و کارخانه‌های صنعتی، قابل‌استفاده در محیط‌های شهری با ریزگردها و آلاینده‌های زیاد
جنس: پارچه‌ای
مزایا: فیلتر کردن گردوغبار، دارای تسمه کشی قابل‌تنظیم برای پوشش کامل و محکم روی صورت
معایب: قابل‌استفاده برای مکان‌های دارای گاز و بخارهای شیمیایی نیست.

۴ نکته‌ای که باید درباره انواع ماسک بدانید

۱.FFP3 ،FFP2 ،FFP1 و N100 ،N99 ،N95 طبقه‌بندی کلاس ماسک‌ها از نظر استاندارد اتحادیه اروپا و موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای آمریکاست.

۲.ماسک‌ها در ۲ نوع پارچه‌ای و کاغذی در بازار وجود دارند. انواع کاغذی به دلیل اینکه ذرات گردوغبار و آلاینده را از خود عبور می‌دهند و پوشش مناسبی هم روی صورت ایجاد نمی‌کنند، گزینه مناسبی در برابر پارچه‌ای‌ها نیستند.

۳.ماسک‌های تاشو، قابلیت حمل و نقل ساده‌تری دارند اما کاسه‌ای‌ها، بهتر روی صورت قرار می‌گیرند و تنفس زیر آنها، ساده‌تر است.

۴.باتوجه به آلودگی موجود در محل کار یا زندگی‌تان، ماسک‌ها از ۲ ساعت تا ۱۲ ساعت، کارایی خواهند داشت.

آتش‌نشانان چه ماسکی بزنند؟ من و شما و دیگران چطور؟

ماسک‌ ها و آدم‌ ها
حتما در تصاویری که از آتش‌نشانان و سایر امدادگران حاضر در میدان جمهوری منتشر شده، دیده‌اید که بسیاری از آتش‌نشان و امدادگران بدون هیچ ماسکی یا با استفاده از یک ماسک پارچه‌ای به ارائه خدمت می‌پرداختند.

این در حالی است که پزشکان، به ویژه متخصصان ریه، درباره عواقب تنفس آزاد و طولانی‌مدت در چنین فضایی هشدار می‌‌دهند و این کار را از عومل خطرساز ابتلا به انواعی از بیماری‌های تنفسی و حتی برخی‌ سرطان‌های وابسته به دستگاه تنفسی به شمار می‌آورند.

اما سوال اصلی این است که از بین ماسک‌های موجود در بازار، کدام ماسک برای آتش‌نشان‌ها مناسب‌تر است؟ کدام ماسک به درد مقابله با آلودگی هوا می‌خورد؟ و کدام ماسک می‌تواند به ما کمک کند تا از ابتلا به بیماری‌های تنفسی واگیردار جلوگیری کنیم؟ جدولی که پیش روی شماست،‌در واقع، پاسخی است به همین پرسش؛ تلاشی برای مقایسه ماسک‌های موجود در بازار.

ماسک تک‌لایه

یک‌بار مصرف این ماسک‌ها از الیاف بافته‌نشده تشکیل‌شده‌اند که با منافذ ریز در الیاف مانع ورود ذرات به آئروسل می‌شود و اگر افراد سابقه حساسیت به الیاف نبافته دارند باید از استفاده از آن خودداری کنند. حداکثر مدت استفاده این نوع از ماسک‌ها 2 ساعت است.

ماسک 2 لایه

یک‌بار مصرف از دیگر انواع ماسک‌های مورد تایید وزارت بهداشت ماسک 2 لایه یکبار مصرف است که با وجود منافذ ریز در الیاف نبافته و طرز قرار گرفتن منافذ در 2 لایه ماسک به صورت متقاطع مانع ورود ذرات به آئروسل‌ها می‌شود و در استفاده مداوم به علت جذب رطوبت موجود در تنفس، کارایی خود را از دست می‌دهد. حداکثر مدت استفاده این ماسک‌ها هم 2 ساعت است.

ماسک 3 لایه

یک‌بار مصرف این ماسک هم با منافذ ریز در الیاف نبافته و طرز قرار گرفتن منافذ در 3 لایه ماسک به‌صورت متقاطع مانع ورود ذرات به آئروسل می‌شود. افراد مبتلا به حساسیت به الیاف نبافته باید از استفاده از آن خودداری کنند و حداکثر زمان استفاده از آن 2 ساعت ذکر شده است.

ماسک چندلایه کربنی یک‌بار مصرف این نوع از ماسک‌ها با وجود منافذ ریز در الیاف نبافته و وجود کربن تا 8/98 درصد در فیلتراسیون باکتری موثر است. در این گروه از ماسک‌ها به علت ثابت نشدن کامل روی بینی و صورت و به‌دلیل ساختار ماسک‌ها امکان نفوذ ذرات به آئروسل‌ها از اطراف ماسک وجود دارد. حداکثر طول زمان استفاده هم کمتر از 5/4 ساعت است.

ماسک کاسه‌ ای

یک‌بار مصرف ماسک‌های کاسه‌ای یکبار مصرف هم با وجود یک لایه فلز نرم، قابلیت ثابت شدن روی بینی را دارند و به‌علت منافذ ریز در الیاف نبافته مانع ورود ذرات به آئروسل‌ها می‌شود. حداکثر مدت زمان استفاده از آن 2 ساعت ذکر شده است.

ماسک کاسه‌ای 95 Nبدون فیلتر این نوع ماسک هم با وجود یک لایه فلز نرم قابلیت ثابت شدن روی بینی را دارد و همچنین قابلیت فیلتراسیون حداقل 95 درصد پارتیکل‌ها را نیز دارد. دمای مناسب نگهداری ماسک‌‌ها از 5 تا 38 درجه سانتی‌گراد و در رطوب محیطی کمتر از 70 درصد است که حداکثر مدت زمان استفاده 5/4 تا 6 ساعت است.

ماسک کاسه‌ای 95 Nفیلتردار با چند لایه از جنس پروپیلن یا پلی‌استر همراه با دریچه فیلتر با وجود یک لایه فلز نرم قابلیت ثابت شدن روی بینی، قابلیت فیلتراسیون حداقل 95 درصد پارتیکل‌ها را دارد. با وجود دریچه باعث تنفس آسان کاربر و مانع افزایش فشار تنفس می‌شود. دمای مناسب نگهداری ماسک‌ها از 5 تا 38 درجه سانتی‌گراد و در رطوبت محیطی کمتر از70 درجه سانتی‌گراد است.