خطر طلاق

همه زوجینی که زندگی مشترک شان به طلاق می انجامد، روز اول فکر نمی کردند که به چنین سرنوشت تلخی دچار خواهند شد. در این بین، یک سری رفتارهای نامناسب که شاید در ظاهر آن قدر هم خطرناک نباشند، باعث می شود تا زن و شوهری که با هزار آرزو با هم ازدواج کرده اند، فقط به جدایی بیندیشند.

در این مطلب به واکاوی ۳ دسته از دلایل عمده و معمول که در نهایت میل به جدایی را در زوجین افزایش می دهد و باعث تلخ ترین اتفاق زندگی شان یعنی طلاق خواهد شد، می پردازیم.
 دلایل بین فردی
وجود مشکلات ارتباطی در زوجین اعم از انواع بی مهارتی های کلامی، رفتاری، جنسی و عاطفی (از جمله مهم ترین آن ها خیانت در مراتب متفاوت است) و نابسامانی شغلی و مالی و معیشتی و بیکاری ممتد یا غیر ممتد مردها به عنوان ستون خانواده. برای مثال درباره بی مهارتی رفتاری می توان از خشونت شدید رفتاری مردانه به قصد تادیب و تنبیه همسر یاد کرد که متاسفانه به تخریب و تحقیر وی منجر می شود و نه متابعت عاشقانه وی. بعضی زنان هم با برخی رفتارهای کلامی ناآگاهانه و آگاهانه دست به تخریب و تحقیر اقتدار مردان خود می زنند که معمولا پیامد نصیحت های به ظاهر ارزنده و گوهر بار مادر، خواهر و برادر، جاری، دوست و همسایه است.
دلایل فردی
دلایل فردی اعم از درون فردی، شخصیتی و جسمی است. مشکلات با ریشه بیماری جسمی که معمولا پنهان شده یا بعدا نمایان شده؛ مثلا ناباروری در خانم یا ناتوانی باروری در شوهر که نتیجه اش سرد شدن در زندگی مشترک است. همچنین مشکلات یا اختلالات روانشناختی جدی در زوجین اعم از اعتیاد به مخدرات، مسکرات و جدیدا به دنیای مجازی، بدبینی و شک بیمارگونه، وسواس، خساست بیمارگونه، افسردگی ها و اضطراب ها با ریشه قدیمی و غیر مرتبط با ازدواج کنونی که به دنبال آن سردی و فاصله زوجین را در پی خواهد داشت. دست آخر هم بی توجهی جدی به فرم و شکل بدن چه در بهداشت شخصی و چه در اضافه وزن جدی یا برعکس بی اشتهایی عصبی که معمولا این افراد مشکلات دو دسته قبلی را هم کم و بیش دارند و نتیجه این زندگی های مشترک هم تقریبا مشخص است.
دلایل فراموقعیتی
این دسته دلایل معمولا ریشه قدیمی دارند یا با بالارفتن سن ازدواج پدیدار می شوند؛ برای مثال ازدواج اجباری با وجود یا نبود رقیب عشقی چه در مرد و چه در زن که در زنان آسیب‌زاتر است و بیشتر بقای ازدواج را به خطر می اندازد یا تفاوت های جدی فرهنگی، فکری، مذهبی و نگرشی و حتی هوشی و تحصیلی زوج که اگرچه ریشه قدیمی دارد با بالارفتن سن ازدواج خود را نمایان می کند که بسته به ذکاوت زنانه و اقتدار مردانه، زمان اعتراض از همان ابتدای ازدواج تا حتی نزدیک به چهل سالگی متغیر خواهد بود.
کدام دسته دلایل آسیب زا تر هستند؟
بسته به این که دلایل اختلاف زوجین در کدام یک از دسته های مطرح شده قرار می گیرند، میزان بقا و ماندگاری ازدواج متفاوت خواهد بود؛ برای مثال دسته سوم دلایلی است که در قیاس با دسته اول و دوم چندان قابل تغییر و ترمیم نیست. زوجی که از همان ابتدای ازدواج بیشتر دلایل دسته سوم را با خود داشته اند، بی شک از سازگاری و احساس خوشبختی کمتری نسبت به زوجی که دلایل دسته اول را داشته اند، برخوردارند؛ زیرا برخی زوجین که مشکلات دسته اول و دوم را دارند به مرور زمان و تجربه، به ترمیم رفتارخود می پردازند و مشکل را حل می کنند ولی مرور زمان و تجربه، چندان تاثیری بر تفاوت های مذهبی، نگرشی و هوشی که جزو دلایل دسته سوم است، ندارد.
سخنی با مشاوران خانواده
برخی مشاوران مبتدی چه زن و چه مرد، متاسفانه جلسات را طوری پیش می برند که کاملا ائتلاف خود با همجنس خود را به زوج متبادر می کنند، اگرچه این امر ناخواسته و از سر بی مهارتی است آسیب جدی به نگرش مراجع ناهمجنس با این مضمون که مشاوره به نوعی یارکشی است، می زند و متاسفانه او را از ادامه مشاوره با دیگر همکاران که بسیار هم ضروری است باز می دارد. به همکاران جوان و مبتدی توصیه می شود که مشاور به هیچ وجه برای زوج نباید تصمیم طلاق بگیرد، ما چه از نظر علمی و چه اخلاقی موظفیم زوج درمانده را تا حد امکان از درماندگی خارج کنیم و با روبه رو کردن آن ها با شرایطی که داشته اند و این که علل آن چه بوده باید شرایطی را که هم اکنون دارند تشریح کرد و به آن ها بینش دقیقی از آنچه گذشته بدهیم. در مرحله بعد باید میل و انگیزه آن ها به تغییر سبک زندگی شان را ارزیابی و در صورت بی میلی علت یابی کرد و با راهبردهای مناسب آن ها را ترغیب کنیم. در مجموع مسئولیت تصمیم به تغییر و بهبودی ازدواج با مراجع و همیاری در بهبود آن با مشاور خواهد بود.

نظرات بسته شده است.