خطر مصرف مواد مخدر در دوران بارداری

مصرف تریاک در دوران بارداری،متادون و بارداری،مصرف شیشه در دوران بارداری،ترک تریاک در بارداری،تاثیر مصرف تریاک بر جنین،عوارض مصرف متادون در بارداری،
اعتیاد در حاملگی
تاثیر اعتیاد پدر بر جنین مواد مخدر را می توان از مواد طبیعی یا از طریق فرایند های شیمیایی بدست آورد. مواد مخدر حالات روحی و جسمی فرد را تغییر می دهد.

پزشک داروهای بی خطر و مورد نیاز مادر باردار را برای درمان بیماری های متعدد، همچنین برای از بین بردن خطراتی که سلامت او را تهدید می کند، تجویز می کند. اما مصرف برخی از داروهای روان گردان، در دوران بارداری بسیار مضر و خطرناک است.

داروی ضد افسردگی
داروی ضد افسردگی دقیقا مانند نامش، سرعت فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد (مغز و نخاع). این داروها مانع تمرکز فرد شده و میزان تنفس و تعداد ضربان قلب را کاهش می دهد. حفظ سلامت شما در این دوران اهمیت بسیاری دارد. از آنجاییکه داروی ضد افسردگی عملکرد طبیعی بدن را مختل می کنند مانع رشد جنین می شوند. بنابراین بدون شک باید از مصرف داروهای مرتبط با افسردگی در این دوران حساس پرهیز کنید یا با پزشک خود در این باره گفت و گو کنید.

محرک ها
محرک ها فعالیت سیستم عصبی مرکزی را تحریک کرده و شما را هوشیارتر و فعال تر می کنند. البته مدتی پس از مصرف محرک ها شما احساس خستگی بیش از حد و بی حالی می کنید. کافئین، کوکائین، نیکوتین، متامفتامین و اکستازی در گروه محرک ها قرار می گیرند.

مواد توهم زا
این مواد می توانند منجر به ایجاد توهم دیداری، شنیداری و جسمانی شوند. ماریجوآنا و اکستازی از جمله مواد توهم زا هستند.

 

اجتناب از مصرف مواد مخدر در دوران بارداری
مصرف مواد مخدر در دوران بارداری می تواند، مشکلات مربوط به رشد جنین را افزایش دهد. تحقیقات نشان می دهد، مصرف دارو در دوران باداری چه با تجویز پزشک، چه بدون تجویز پزشک با سلامت جنین ارتباط مستقیم دارد. نوشیدن مشروبات الکلی، استعمال دود، مصرف کافئین به میزان قابل توجه و به طور مستقیم روی رشد جنین تاثیر می گذارد.
سوء مصرف دارو در این دوران به خصوص در مراحل حساس بارداری، خطر نقص هنگام تولد و احتمال کم بودن وزن نوزاد پس از تولد، تولد نوزاد مرده یا نوزاد نارس را افزایش می دهد. مصرف این داروها باعث ایجاد مشکلات شناختی در جنین می شود.

نظرات بسته شده است.