آشنایی با سالادها

چند نکته درباره سالاد (برای کاهش نفخ،ریحان بیشتری بریزید)

معمولا سالادها از ترکیبات سرد و‌ تر از نظر مزاجی تشکیل می‌شوند بنابراین وجود پیاز در این سالاد به‌عنوان ماده غذایی با مزاج گرم و خشک اهمیت بالایی دارد و شما نباید به‌هیچ‌وجه پیاز را از دستور تهیه این سالاد کنار بگذارید. افرادی که کمی با بوی پیاز مشکل دارند، باید بدانند قرار گرفتن پیاز کنار سبزی‌های معطر دیگری مانند کرفس یا ریحان می‌تواند تا حد قابل‌قبولی بوی پیاز را خنثی کند.

ضمن اینکه به‌دلیل وجود سرکه در سس این سالاد هم طبیعت نهایی سالاد معتدل می‌شود و هم راه دیگری برای خنثی‌سازی بوی پیاز در سالاد است. به‌طور کلی، از شستن پیاز با آب و نمک یا همراه کردن آن با کاسنی برای تعدیل طبع آن در طب سنتی نام برده شده است.

افرادی که تمایل به تجربه طعم‌های جدید و جذاب را دارند، می‌توانند برای بهبود طعم و مزاج این سالاد، کمی آب انار به سس آن بیفزایند. بد نیست به این نکته اساسی در مورد پیاز نیز اشاره کنیم که مصرف آن به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند و می‌تواند تقویت‌کننده میل جنسی باشد. معمولا برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند اسهال مسافرتی، توصیه می‌شود مسافران حتما با غذایشان مقداری پیاز خام مصرف کنند.

گوجه‌ فرنگی

از دیگر ترکیباتی که در سالاد هفت‌لایه وجود دارد و در بیشتر سالادها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد،گوجه‌فرنگی است. گوجه‌فرنگی به‌دلیل داشتن مزاج سرد و تر ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. از این‌رو، توصیه می‌شود گوجه‌فرنگی‌ها را قبل از افزودن به سالاد با مقدار کمی روغن زیتون ترکیب کنید و سپس آنها را در لایه‌های میانی سالاد بگنجانید. به این ترتیب، هم ارزش تغذیه‌ای سالادتان را بالاتر برده و هم تعادل طبعی در این سالاد ایجاد کرده‌اید.

از آنجایی که پیازچه هم مانند پیاز، طبیعتی گرم و خشک دارد، شما می‌توانید به‌راحتی آن را جایگزین پیاز در این سالاد کنید یا کمی پیازچه خردشده به سس این سالاد بیفزایید.

ریحان

از دیگر ترکیبات مهم و مفید موجود در سالاد هفت‌لایه، سبزی معطر ریحان است که در طب سنتی به آن «شاهسفرم» گفته می‌شود. خوشبختانه ریحان هم مانند پیاز، طبیعت گرم و خشکی دارد و به همین دلیل می‌تواند تا حدی جلوی غلبه مزاج سرد ترکیباتی مانند کاهو یا گوجه‌فرنگی را بگیرد.

گنجاندن ریحان در انواع سالاد می‌تواند به کاهش نفخ ناشی از خوردن سالاد کمک کند و باعث تقویت معده شود. نکته جالب دیگر در مورد این سبزی پرخاصیت اینکه ‌جویدن ریحان برای بهبود آفت دهان موثر است. مصرف ریحان به‌دلیل خاصیت ضدالتهابی ویژه‌ای که دارد، از ایجاد زخم معده جلوگیری می‌کند و می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

کرفس

کرفس هم به‌عنوان سبزی معطر و بسیار پرخاصیت در این سالاد مورد استفاده قرار گرفته که با مزاج گرم و خشکی که دارد، گزینه مطلوبی برای همراهی با بسیاری از سالادهای برپایه کاهو است. مصرف کرفس می‌تواند باعث از‌ بین ‌رفتن نفخ شود و اشتهای افراد لاغر و بدغذا را باز کند.

در متون علمی بسیاری، از کرفس به‌عنوان سبزی پاک‌کننده کلیه‌ها و مثانه نام برده شده است. مصرف مداوم کرفس در رژیم غذایی می‌تواند احتمال ابتلا به کبد چرب یا سرطان کبد را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهد.

نخود فرنگی یا نخود سبز

نخود سبز در سالاد

از دیگر ترکیبات این سالاد که اتفاقا آن هم جزو ترکیبات غذایی پرطرفدار برای انواع سالادها ست، نخودفرنگی یا نخودسبز است. از منظر طب سنتی، نخودفرنگی مزاجی سرد و تر دارد. از این‌رو، بد نیست قبل از افزودن نخود فرنگی به سالاد، آن را با مقداری آویشن و فلفل سیاه ترکیب کنید، سپس آن را روی سالاد بریزید. اگر دوست ندارید ترکیب رنگی سالادتان با این کار آشفته شود، برای گرفتن سردی نخودفرنگی‌ها، آنها را با مقداری دارچین، زنجبیل و فلفل سیاه بپزید.

درنهایت باید به این نکته اشاره کنیم که در سالاد هفت‌لایه و سس آن، ترکیبی از سبزی‌ها و صیفی‌هایی با مزاج‌های متفاوت، از سرد و تر تا گرم و خشک قرار گرفته‌اند بنابراین علاوه بر توصیه‌های تکمیلی برای بهبود مزاج سالاد که به آنها اشاره کردیم، توصیه می‌شود حتما همه افراد هنگام کشیدن سالاد از هر 7‌ لایه آن بردارند تا ترکیب مزاجی سالاد آشفته نشود.

به‌طور کلی، اگر میزان سس مایونز را در انواع غذاها و سالادها به حداقل ممکن برسانید یا خودتان در منزل، سس مایونز خانگی تهیه کنید، گام موثرتری برای داشتن وعده غذایی سالم مانند این سالاد برداشته‌اید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.