ساوپالمتو (روش مصرف،خواص و فواید)

عوارض قرص saw palmetto,کپسول ساوپالمتو160,خرید قرص ساوپالمتو,پروستات هلث شیف,قیمت قرص saw palmetto,قرص saw palmetto complex,عصاره ساوپالمتو,نخل اره ای ریزش مو
نخل بادبزنی اره ای یا ساوپالمتو یک نوع کوچک از درخت نخل است که در فلوریدا و چندین ایالت جنوب شرقی آمریکا رشد می کند و دارای برگ های سبز بلند مانند بسیاری از انواع درختان نخل دیگر است با این تفاوت که شاخه های آن حاوی توتهای کوچکی است. مواد موثره آن شامل اسید های چرب, استرول های گیاهی و فلاوونوئید ها است.

عصاره توت های این نخل حاوی پلی ساکارید هایی با وزن ملکولی بالا نیز می باشد که خاصیت ضد التهابی و تقویت سیستم ایمنی دارند. اگر چه این گیاه را گیاهی برای آقایان می دانند ولی هم برای آقایان و هم برای بانوان کاربرد دارد . با توجه به استقبال بسیار مردم از این گیاه, به عنوان سومین مکمل گیاهی پرمصرف دنیا شناخته شده است.
یکی از مهمترین خصوصیات گیاه ساوپالمتو که به اثبات رسیده است توانایی آن در کاهش تولید آنزیم 5 آلفا ردوکتاز است. این آنزیم هورمون مردانه یعنی تستوسترون را به شکل فعال ان یعنی دی هیدرو تستوسترون تبدیل می کند.
افزایش آنزیم 5 اآلفا ردوکتاز مسئول افزایش اندازه غده پروستات , ریزش موی هورمونی مردانه و افزایش موی زائد در زنان است.

(Androgenetic Alopecia) یک بیماری وابسته به هورمونهای مردانه یا آندروژن است که بین مردان بسیار شایع است. طاسی با الگوی مردانه، دلیل 95% طاسی های مردان است. ریزش موی هورمونی در مردان بطور کلی در جلو و راس سر اتفاق می افتد و این فرایند ممکن است در هر سنی بعد بلوغ اتفاق بیفتد.

این گیاه را گیاهی برای آقایان می نامند اما برای بانوان نیز کاربرد دارد .
در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند،هورمون DTH یا دی هیدرو تستوسترون که متابولیت قوی تستوسترون است نقش اصلی را در ایجاد تاسی مردانه ایفا می کند که علت آن حساسیت فولیکول های مو به دی هیدرو تستوسترون می باشد. در واقع DTH ابتدا باعث نازک شدن موها سپس ضعیف شدن فولیکول مو , کاهش طول عمر آن و ریزش مو می شود.
ساوپالمتو با مهار تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون به عنوان یک عامل موثر در رشد مو محسوب می شود.
در بعضی موارد آکنه و مشکلات التهابی پوست نیز مرتبط با این آنزیم می باشد.
در زنان ریزش موی هورمونی مرتبط با این آنزیم خود را بصورت نازک شدن مو در سراسر سر نشان می دهد.

بزرگی خوش خیم پروستات (BPH )
غده پروستات تنها در آقایان وجود دارد و زیر مثانه و رو به روی مقعد واقع شده است. کار آن ترشح مایعی است که سلول های ( ا س پ ر م ) را تقویت و محافظت می کند. اندازه غده پروستات همراه با سن تغییر می کند بطوریکه اندازه آن در مردان جوان تقریبا اندازه یک گردو است ولی در مردان مسن می تواند بسیار بزرگتر شود که این مساله مشکل ساز است. غده پروستات با مرور زمان می تواند ملتهب یا بزرگ شود در نتیجه باعث انقباض مجاری ادراری می شود و فرد را در دفع ادرار با مشکل مواجه می سازد, این نیز به نوبه خود می تواند موجب عفونت مثانه یا سنگ های مثانه شود.

از طرف دیگر ساپالمتو با مهار هورمون دی هیدرو تستوسترون به بهبود مشکلات ادراری ناشی از بزرگی خوش خیم پروستات نیز کمک می کند همچنین با تنظیم سطح هورمون تستوسترون به در درمان ناتوانی ( ج ن س ی ) موثر است .همچنین تحقیقات ثابت کردند که ساپالمتو مانع از رشد سلول های سرطانی پروستات می شود.

بنظر می رسد ساپالمتو کارایی همانند داروهایی فیناستراید و دوتاستراید در بهبود علایم بزرگی خوشخیم پروستات و ریزش موی هورمونی داشته باشد. در دو مطالعه ای که انجام شده است ساپالمتو و فیناستراید اثرات مثبت مشابهی بر روی مشکلات ادراری و جریان ادرار داشتند ولی عوارض جانبی ساپالمتو بسیار خفیف بود. عوارض جانبی ساپالمتو مانند مشکلات گوارشی بسیار خفیف هستند و در صورت مصرف همراه با غذا می توان آن را به حداقل رساند.
همچنین ساپالمتو برای بهبود میزان ( ا س پ ر م ) استفاده می شود. در مردان تولید ( ا س پ ر م ) توسط هورمون تستوسترون کنترل می شود در نتیجه کاهش سطح این هورمون موجب کاهش تعداد ( ا س پ ر م ) می شود .

دوز توصیه شده:
چنانچه خوراکی مصرف شود دوز توصیه شوده 160 االی 320 میلی گرم در روز است. چنانچه موضعی به صورت لوسیون استفاده شود بهترین زمان شب قبل خواب یا 1 الی 2 ساعت قبل استحمام می باشد.

ساوپالمتو کمپلکس

ترکیبات ( در محصول ) :
ناممقدارنیاز روزانه
Calories5 Kcal*
Carbohydrate0 g*
Protein0 g*
Fat0.5 g*
Sodium0 mg*
Sawpalmetto Extract160 mg*
Lauric Acid40 mg*
Zinc5 mg41.7 %

مشخصه ها
– کمک به درمان BPH ( بزرگی خوش خیم پروستات )
– مهار التهاب غیر باکتریال در پروستات
– جلوگیری از ریزش مو

عناصر فعال عبارتند از
اسید های چرب ، استرول های گیاهی ، فلاونوئید ها و پلی ساکارید های سنگین

موارد مصرف
کمک به درمان BPH ( بزرگی خوش خیم پروستات )
شرایط نگهداری :
در جای خشک، خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری شود.

روش مصرف
1 کپسول دو بار در روز
هشدار مصرف :
– تا 2 ساعت بعد از استفاده این مکمل داروی دیگری مصرف نشود.
– برای افراد زیر 18 سال مناسب نمی باشد.
– مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود .
– بیمارانی که سابقه سرطان های وابسته به هورمون دارند ، قبل از مصرف این فرآورده حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنند .
– انجمن فرآورده های گیاهی آمریکا ، این گیاه را از نظر بی خطری ، درجه یک ارزیابی کرده است و این ارزیابی بدین معناست که مصرف آن طبق دستور العمل مربوطه خطری ندارد .
عوارض جانبی آن خیلی نادر است و ناراحتی های خفیف معده تنها واکنش ثبت شده در اثر مصرف آن می باشد .
– در مصرف همزمان این فراورده با وارفارین و قرص های ضد بارداری خوراکی (OCP) باید دقت شود .
– در صورت بدتر شدن علائم ادراری ، بروز تب یا مشاهده خون در ادرار سریعا با پزشک خود تماس بگیرید .
توضیحات :
نخل اره ای نوعی نخل زینتی است که می تواند تا ارتفاع 10 پا در آب و هوای گرم رشد کند . این گیاه دارای گل های سفیدی است که نهایتا تبدیل به میوه های زرد رنگ بیضی شکل می شود .
عصاره خشک این گیاه از دیر باز به منظور درمان مشکلات دستگاه ادراری – ( ت ن ا س ل ی ) ، جلوگیری از ریزش مو و افزایش میل ( ج ن س ی ) مورد استفاده قرار می گرفته است .

بسیاری از مردان با افزایش سن دچار درجاتی از بزرگ شدن خوش خیم پروستات ( BPH ) می شوند که از علائم ادراری آزار دهنده ای مثل نیاز پی در پی به دفع ادرار ، چکه چکه کردن پس از ادرار و بیداری مکرر در طول شب جهت دفع ادرار را به همراه دارد که سبب اختلال در خواب ، اثر نامطلوب بر اعتماد به نفس ، بروز اضطراب خفیف یا حتی درد می شود و می تواند تا مرحله عفونت مثانه و کلیه پیشرفت کند .
تستوسترون در پروستات به وسیله آنزیم 5 آلفا ردوکتاز به دی هیدروتستوسترون ( DHT ) که نقش عمده ای در رشد طبیعی سلول های پروستات ایفا میکند ، تبدیل می شود .
در بیماری هایپرتروفی خوش خیم پروستات ( BPH ) مقدار دی هیدروتستوسترون در پروستات افزایش یافته و موجب بزرگ شدن پروستات بیش از حد نرمال می شود .
کپسول ویتامین هاوس ساوپالمتو با مهار آنزیم 5 آلفاردوکتاز باعث کاهش میزان دی هیدروتستوسترون شده و در نهایت از رشد غده پروستات جلوگیری می کند .
تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که عصاره نخل اره ای می تواند به اندازه داروی فیناستراید در درمان پاره ای از علائم بیماری BPH نظیر تکرر ادرار در شب ، احساس سوزش هنگام دفع ادرار و احساس عدم تخلیه کامل مثانه موثر واقع شود .
علاوه بر این از آنجا که ریزش موی سر نیز مثل مشکلات پروستات وابسته به دی هیدروتستوسترون می باشد ، عصاره ساوپالمتو با کاهش مقادیر این ماده در بدن و فولیکول های اطراف مو ، نقش بسیار موثری در درمان ریزش موی سر ایفا می کند و همچنین مصرف این فراورده در بعضی از خانم ها با ریزش موی سر وابسته به آندروژن ، باعث جلوگیری از ریزش مو می شود .
وجود RED Ginseng ( جینسینگ قرمز کره ای ) در این محصول باعث شده استفاده از آن ، بهبود و افزایش توان و میل ( ج ن س ی ) را به همراه داشته باشد .
وجود زینک در این محصول به عنوان مهم ترین مینرال موجود در پروستات ، نقش مهمی در درمان عفونت های این غده دارد .
همچنین کمبود زینک به عنوان یک مینرال ضروری در بدن ، ریزش مو را تشدید می کند . وجود زینک به مقدار کافی در این فرآورده به عنوان یک ماده ضروری در تقسیم سلول های پوست و مو در پیشگیری از ریزش مو نقش بسیار موثری دارد .