آلرژی فصلی (درمان،پیشگیری،داروی گیاهی)

آلرژی فصلی و راه درمان،آمپول حساسیت فصلی،درمان حساسیت فصلی با داروهای گیاهی،درمان حساسیت آبریزش بینی،حساسیت فصلی گلو،
درمان حساسیت فصلی در طب سنتی،درمان دارویی حساسیت فصلی،درمان حساسیت فصلی سرفه،درمان حساسیت فصلی عطسه

 افراد مبتلابه آلرژی و حساسیت گاهی پوست بدنشان در اثر تماس با چیزی شروع به خارش می‌کند، مثلا لباس‌های پشمی یا نایلونی که می‌پوشند دچار حساسیت پوستی می‌شوند و وقتی در معرض گردوغبار قرار می‌گیرند عطسه‌شان می‌گیرد. بهترین راه درمان آلرژی همیشه جلوگیری و اجتناب از در معرض آن قرار گرفتن است. اما عده‌ای که به واسطه شغلشان در اثر تماس با بعضی مواد دچار انواع حساسیت‌های تنفسی و پوستی می‌شوند باید از سایر راه‌های کنترل آلرژی و حساسیت استفاده کنند.

آلرژی چیست؟

آلرژی‌ها عکس‌العمل‌هایی حساس در برابر موادی هستند که حتی ممکن است کاملا بی‌ضرر باشند. آلرژی و حساسیت هیچ ارتباطی به جنسیت، سن و نژاد ندارد. در عملیاتی که «حساس‌سازی» نامیده می‌شود، بدن فرد در مقابل ماده خاصی پادتن می‌سازد که به آلرژی تبدیل می‌شود. درنتیجه هرگاه فرد با آن ماده خاص تماس پیدا می‌کند سیستم دفاعی در مقابل آن واکنش منفی ایجاد می‌کند. ضدآلرژی‌ها در خون بدن هیستامین آزاد می‌کنند که آن هم مسائل جانبی دارد. به طور مثال، هیستامین غشای مخاطی بینی و چشم‌ها را آبدار و خارش‌آور می‌کند. همچنین آماس‌هایی سفیدرنگ و خارش‌آور که کهیر نامیده می‌شوند در بدن ایجاد می‌شود. با توجه به نوع آلرژی و قسمتی از بدن که درگیر آن است، علائم مختلفی از قبیل خارش پوست یا چشم‌ یا بدن، کهیر و جوش‌های پوستی، عطسه، سرفه، تنفس صدادار، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می‌شود. در نمونه‌هایی نادر حتی آلرژی‌های بسیار خطرناک و تهدیدکننده هم بروز می‌کند که آنافیلاکسیز نامیده می‌شوند.

حساسیت به گردوخاک را با ماسک کنترل کنید
مبتلایان به آلرژی گردوخاک هنگام گردگیری و تمیز کردن خانه دچار آب‌ریزش و خارش چشم می‌شوند. این آلرژی می‌تواند باعث ابتلا به آسم شود. برای جلوگیری از این مسئله همه مکان‌هایی را که به نظر گردوخاک زیاد یا رطوبت را در خود نگه می‌دارند به‌خوبی تمیز کنید. از بالش‌های ضدآلرژی استفاده کنید و ملافه‌های تخت را دائما با آب داغ شستشو دهید. اگر به‌واسطه شغلتان در معرض گردوخاک قرار می‌گیرید از ماسک استفاده کنید.

حساسیت فصلی را با دارو درمان کنید
بعضی از آلرژی‌ها به خاطر وجود گرده‌های زیاد در هوا، ناشی از درخت‌ها، چمن، گیاهان و دانه‌ها، به وجود می‌آیند. این آلرژی یکی از متداول‌ترین آلرژی‌ها به حساب می‌آید. آبریزش و خارش چشم‌، عطسه، خارش گلو و دهان و در بعضی موارد آسم از علائم این آلرژی هستند. در فصول بهار و تابستان این آلرژی باعث دردسر است و تنها راه کنترل آن استفاده از داروهای ضدحساسیت و ضدآلرژی است.

دوری  از حیوانات آلرژی‌زا
حیوانات یکی از متداول‌ترین دلایل ابتلا به آلرژی و ایجاد حساسیت هستند. سگ، گربه، خرگوش، خوک یا حتی اسب در بعضی افراد ایجاد آلرژی می‌کنند. عطسه و آبریزش چشم یکی از متداول‌ترین علائم این آلرژی هستند. در مواردی هم که آب دهان آن حیوان با پوست برخورد کند کهیر ایجاد می‌شود. اگر می‌دانید که نسبت به حیوان خاصی آلرژی دارید، عاقلانه‌تر این است که از نگهداری یا حتی برخورد با آن اجتناب کنید. اما اگر به‌واسطه شغلتان ناگزیر از رویارویی با آن‌ها هستید قبل از مواجهه با آن‌ها آنتی‌هیستامین مصرف کنید و از دستکش و ماسک استفاده کنید.

حساسیت به مواد شیمیایی را با دستکش و ماسک کنترل کنید
عده‌ای در اثر تماس با عطر، صابون، لاستیک، فلز و مواد شوینده ممکن است دچار خارش و التهاب پوستی شوند. اگر به واسطه شغلتان با مواد شیمیایی سروکار دارید برای جلوگیری از حساسیت پوستی و تنفسی از دستکش و ماسک استفاده کنید.

داروها و غذاهای آلرژی‌زا مصرف نکنید
حساسیت به داروها و غذاها بسیار خطرناک است، چراکه وارد بدن می‌شوند و در همه بدن منتشر می‌شوند و خیلی از بافت‌ها را به‌سرعت تحت تاثیر قرار می‌دهند. افراد می‌توانند به هر دارو یا هر ماده غذایی آلرژی پیدا کنند. اگر بعد از مصرف دارو یا خوردن ماده‌ای غذایی دچار گیجی، جوش، خارش یا سختی در تنفس شدید از آن ماده دوری کنید و به پزشک مراجعه کنید. هیچ‌گاه استفاده از دارو یا ماده غذایی را که فکر می‌کنید نسبت به آن آلرژی دارید ادامه ندهید. اگر دچار کهیر یا سختی در تنفس و ورم صورت یا گلو شدید آنتی‌هیستامین مصرف کنید و سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

به طور معمول اواخر شهریور و شروع پاییز که از راه می رسد، آبریزش، عطسه، سرفه وخارش گوش و چشم و خلاصه همه نوع درد با درمان هم به همراهش می آید؛ البته همیشه هم این ناخوش‌احوالی های حاصل از روزهای نارنجی پاییزی به راحتی درمان نشده و دست از سر افراد خصوصا آلرژیکی ها برنمی دارد وحتی بهانه ای می شود تا چند روزی را خانه نشین شوید؛ سختی ناشی از آلرژی های فصلی گاهی به اندازه ای است که روزهای کوتاه پاییزی را برای مبتلایان به بلندترین روزها تبدیل می کند.
اما آیا واقعا برای آلرژی های فصلی درمان قطعی وجود دارد؟
آلرژی فصلی، درمان قطعی و همیشگی ندارد
عموما تعریف افراد از آلرژی،حساسیت نسبت به بعضی مواد، گیاهان و طعم و بوهاست که منجر به خارش، عطسه، سرفه و عوارضی از این دست می شود.
تعریف علمی آلرژی چیست و آیا درمان قطعی دارد؟
آلرژی یا حساسیت، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به برخی از عوامل و محرک های محیطی است. گرده گیاهان، یکی از مسایلی است که باعث تحریک سیستم ایمنی اشخاص آلرژیک می شود که با تغییر فصل می تواند تشدید شود. درمان به خصوصی برای آلرژی وجود ندارد. هر آلرژی با توجه به شکل ظاهری، علت و همینطور شدت بروز در شخص می تواند درمان متفاوتی نسبت به سایر آلرژی ها داشته باشد.
اما در ابتدا باید ماده حساسیت‌زا شناسایی شود. به هرحال درمانی که فرد آلرژیکی برای همیشه و قطعی بتواند از این بیماری رها شود، وجود ندارد.
راجع به علایم و علت بروز این بیماری صحبت کنید.
آلرژی یا حساسیت در اثر تماس با ماده‌های حساسیت زا (گرده های گل و گیاه، حیوانات، دارو) یا تغییر فصل با تولید پادتن در بدن افراد آلرژیک ظاهر می شود.
اما زمانی این حساسیت تحریک می شود که ماده آلرژن یا همان ماده حساسیت زا به پادتن های موجود در سطح ماستوسیت‌ها متصل شده و هیستامین‌ها آزاد می‌شوند.
هیستامین نامی آشنا برای تمام افراد آلرژیک است؛ زیرا به کرات داروی آنتی‌هیستامین را مصرف کرده اند. آزاد شدن هیستامین باعث بروز علایم و نشانه‌های حساسیت زایی مانند آبریزش بینی، خارش چشم، خارش بدن، سرفه و عطسه می شود.
گرفتگی و احتقان بینی، عطسه، خارش بینی، ترشح از بینی، خارش گوش ها یا سقف دهان از علایم دیگر آلرژی در بدن هستند که البته با کمک پزشک می‌توانید این نشانه ها را کنترل یا از ایجاد آنها پیشگیری کنید؛
ضمن اینکه حتی در مورد آلرژی ها باید از خوددرمانی پرهیزکرد. آلرژی می تواند با نشانه های چشمی (اشک، خارش، تورم، قرمزی) بینی (گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی) تنفسی (احساس کمبود اکسیژن، سرگیجه به دلیل عدم کافی بودن هوای تنفسی) یا نشانه های دیگری مانند خستگی یا حالت های عصبی بروز کند.
با توجه به اینکه گفتید آلرژی درمان قطعی ندارد، لطفا در خصوص روش های مقابله با آن توضیح دهید.
برای کنترل و مقابله با آلرژی علاوه بر مصرف داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، حتما باید این موارد هم رعایت شود.
زمانی که گرد و خاک یا باران های پاییزی و بهاره رخ می‌دهند، از منزل خارج نشوید.
دستگاه‌های تهویه داخل ماشین یا منزل را روشن نگه دارید، از محرک های آلرژن مانند گرد و خاک، ملحفه های حساسیت‌زا، مبلمان‌های قدیمی، نگهداری حیوانات در منزل و… دوری کنید، شست و شوی بینی با سرم را فراموش نکنید، همانطور که گفته شد مصرف مداوم داروهای آنتی‌هیستامین، اسپری های بینی و استفاده از مکمل‌های دارویی البته با تجویز پزشک، عدم مصرف خوراکی های حساسیت زا مانند بادمجان، گوجه فرنگی، شکلات، قهوه و….، عدم استفاده از عطر، اسپری، خوشبوکننده‌های هوا، عدم مصرف خودسرانه داروهای ضدحساسیت و آلرژی،عدم استعمال دخانیات،خودداری از رفتن به فضاهای آزاد و پارک ها، مصرف لیموترش و عسل به صورت ناشتا، استفاده از عینک آفتابی در محیط بیرون و استحمام بعد از بازگشت به منزل را جدی بگیرید.
 مسکن‌ها
برخی از داروهایی که برای خلاص شدن از درد امتحانشان می‌کنید، می‌توانند باعث تشدید علائم آلرژی شوند. آسپرین و برخی داروهای ضدالتهابی که برای آرام کردن سردرد و کمردرد تجویز می‌شوند، ممکن است علائم آلرژیک را تشدید کنند.
پس در صورتی که با آسم یا مشکلاتی از این دست آشنا هستید، مراقب نشانه‌هایی که بعد از مصرف مسکن بروز می‌کند باشید و در صورت تشدید مشکلتان، حتما فورا با پزشک مشورت کنید.
میوه‌ها
میوه‌ها و سبزی‌های تازه به سلامت شما کمک بزرگی می‌کنند، اما برای برخی از مبتلایان آلرژی، مصرف گروهی از میوه‌ها می‌تواند دردسرساز باشد.
برخی افراد ممکن است با خوردن سیب، گلابی، موز یا هلو علائمی مثل خارش گلو و دهان را تجربه کنند و در برخی موارد نیز به نشانه‌های شدیدی مثل سوزن‌سوزن شدن پوست و تورم دچار ‌شوند.
برای جلوگیری از ابتلا به این مشکل، باید مراقب واکنش‌هایی باشید که بدنتان به یک ماده غذایی خاص نشان می‌دهد و در صورت مشاهده نشانه‌هایی که از آلرژی حکایت می‌کنند، بار دیگر سراغ آن ماده نروید.
دود چوب
اگر در خانه‌تان شومینه چوبی دارید یا در شرایطی کار می‌کنید که با دود چوب، بوی رنگ و مواردی از این دست سروکار دارید، بعید نیست که نشانه‌های حاکی از ابتلایتان به آلرژی با شدت بسیار بیشتری خود را نشان دهند. ذرات معلقی که در این شرایط به مجاری تنفسی شما وارد می‌شوند، آلرژی را تشدید و سلامت شما را تهدید می‌کنند. پس در صورتی که در این شرایط فعالیت می‌کنید و سابقه ابتلا به آسم و آلرژی دارید، بهتر است درخواست منتقل شدن به یک واحد کاری دیگر را بدهید.
شنا در استخر
آلرژی تنها در این شرایط تشدید نمی‌شود، برخی افراد به کلر موجود در آب استخر حساس‌اند و با شنا کردن در آن بیش از قبل درگیر آلرژی می‌شوند.
در صورتی که شما هم این مشکل را دارید، قبل از انتخاب استخر از روشی که آب آن پاکسازی می‌شود مطمئن شوید و سراغ استخرهایی بروید که آبشان با کلر ضدعفونی نمی‌شود.
صحبت پایانی راجع به این بیماری
حساسیت با وجود اینکه بیماری حادی نیست، اما می تواند با آنچنان شدتی بروز کند که اشخاص آلرژیک را آزرده خاطر سازد و عملکرد روزانه آنها را کاهش یا متوقف کند.
اما از سوی دیگر، مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین ها می‌توانند با عوارض دیگری همراه باشند که افراد آلرژیک را در مصرف آن دچار تردید کنند.
از عوارض داروهای آنتی هیستامین می‌توان به مواردی مانند حالت های عصبی، خستگی، بی حوصلگی، خواب آلودگی، اضطراب، سرگیجه و… اشاره کرد.
نکته حائز اهمیت در درمان آلرژی این است که درمان های خودسرانه باعث تشدید آلرژی می شوند و عدم توجه به آلرژی با بروز مشکلات عدیده تنفسی، ریه ای و … بروز می کند. افزایش سن نیز می تواند با کاهش علایم آلرژی در ارتباط باشد.