اختلال عاطفی فصلی در پاییز و زمستان

اختلال عاطفی فصلی (SAD) نوعی افسردگی است که با تغییر فصل شدت می‌گیرد. اگر شما هم به افسردگی فصلی دچار باشید، احتمالا با شروع زمستان، ناآرام، کم‌انرژی و غمگین می‌شوید و با گذشت چند ماه از بهار، حالتان بهتر می‌شود.
دچارشدن به افسردگی فصلی، نه ارتباطی به میزان تحصیلات شما دارد و نه اینکه چه کسی هستید و چکاره‌اید. «SAD» اختلالی است که ممکن است روان هرکسی را نشانه بگیرد و برای کم‌کردن نشانه‌های آن، به کسب شناخت درست نسبت به علائم و عوارض آن نیاز دارید.

افسردگی فصلی دارید؟
اواخر پاییز و اوایل زمستان، این نوع افسردگی روان قربانیانش را نشانه می‌گیرد. اگر شمایی که تا چند ماه پیش خوش‌بین و شاد بوده‌اید، این علائم را در روزهای سرد زمستان تجربه می‌کنید، احتمالا افسردگی فصلی دارید:
-بیشتر ساعات روز غمگین هستید
-میلی به انجام هیچ فعالیتی ندارید
-انرژی‌تان کم شده و زود از پا در می‌آیید
-به‌شدت پُرخواب شده‌اید
-پراشتها شده‌اید و دلتان کربوهیدرات می‌خواهد
-احساس می‌کنید در تنگنا قرار دارید
-زود از کوره در می‌روید
-نمی‌توانید تمرکز کنید
-احساس ناامیدی، بی ارزشی یا گناه می‎کنید
-به مرگ یا خودکشی فکر می‌کنید
-وزنتان بالا رفته

باید با پزشک ملاقات کنید
بسیاری از ما، با افسردگی فصلی درگیر می‌شویم و اغلب‌مان هم با تحمل عوارض آن و چند ماه صبرکردن، به زندگی عادی برمی‌گردیم. اما اگر حالات گفته‌شده، اختلالی جدی در زندگی شما ایجاد کرده، حتما باید با پزشک مشورت کنید. اگر دلتان مرگ می‌خواهد، می‌خواهید همه روز بخوابید یا اینکه تحمل بودن در کنار آدم‌های دیگر را ندارید، حتما از متخصصان کمک بگیرید.

چرا زمستان‌ها افسرده می‌شوید و دچار اختلال عاطفی فصلی می شوید

دلیل ابتلا به افسردگی فصلی، هنوز آشکار نشده. برخی از متخصصان بر هم خوردن ساعت بیولوژیک به‌دلیل کاهش نور و کوتاه‌شدن روز را دلیل اصلی افسرده‌شدن در زمستان می‌دانند. کاهش نور خورشید، ماده شیمیایی سروتونین را در مغز کمتر می‌کند. سروتونین، به شما برای خوشحال بودن کمک می‌کند و وقتی سطح آن در بدن کاهش پیدا می‌کند، طبیعی است که افسردگی به جانتان بیفتد.
از طرف دیگر، پایین آمدن سطح ملاتونین در بدن هم می‌تواند باعث افسرده‌شدن در زمستان شود. ملاتونین هورمونی است که خواب و خلق‌و‌خوی شما را تنظیم می‌کند.
محققان می‌گویند زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی فصلی می‌شوند و این اختلال در میان بزرگسالان، شایع‌تر از جوان‌هاست. از نظر آن‌ها سابقه خانوادگی، سابقه ابتلا به افسردگی در گذشته، زندگی در مناطق کم‌نور و شهرهای ابری، خطر افسرده‌شدن در زمستان را بیشتر می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.