اقدام برای بارداری دوم (فراهم کردن شرایط)

تاخیر در بارداری دوم,نازایی در بارداری دوم,بارداری دوم بعد از سزارین,بارداری دوم نی نی سایت,زایمان طبیعی دوم,دومین بارداری,سزارین دوم چگونه است,حاملگی دوم

اگر بتوانید به پرسشهای زیر پاسخ دهید، به احتمال زیاد بارداری بعدیتان را در سلامت و نشاط طی خواهید کرد:

 آیا هجده تا بیست و سه ماه از آخرین زایمان شما گذشته است؟
به گفته ی خانم سیلویا براون، در کتاب خود به نام کتاب راهنمای پیش از بارداری، پیش از فناوری های نوین، در جوامعی که مادران شیردهی طولانی مدت انجام می دادند، بچه ها به طور طبیعی حدود دو سال از یکدیگر فاصله داشتند.

بنابر پژوهش ها، این حالت برای مادر و بچه بهترین است. طبق مطالعه ای در سال ۱۹۹۹ از سوی مرکز کنترل بیماریهای امریکا، به رهبری دگر ژو، “بچه ای که شش ماه پس از زایمان برادر یا خواهر بزرگترش لقاح شده باشد، با خطر بیشتری برای زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد مواجه است. بارداری مجدد پس از هجده تا بیست و سه ماه پس از زایمان قبلی کمترین خطر را به همراه خواهد داشت.

آیا کف لگن بهبود یافته است؟
بارداری بر ماهیچه هایی که ناحیه ی لگن را به یکدیگر متصل نگه میدارد فشار زیادی می آورد. اگر هنوز با کمر درد، بواسیر، درد ناحیه ی میاندوراه (ناحیه ی بین واژن و مقعد) درگیر هستید یا بی اختیاری ادرار را تجربه کرده اید یا از معاشقه لذت نمی برید، اینها همگی نشان میدهد که بدنتان هنوز از زایمان قبلی جراحت های را به همراه دارد.

نباید انتظار داشته باشید که بدنتان در چند ماه نخست پس از زایمان و هنگام شیردهی مثل گذشته آماده باشد. هورمون ریلکسن بارداری که توان کشش بافت های پیوندی (ماهیچه ها و پیوندها) را افزایش میدهد، پس از زایمان نیز به مدت بیش از پنج ماه باقی می ماند. پرولاکتین، هورمونی که در موجب تولید شیر میشود نیز اثری مشابه هورمون ریلکسن دارد. بنابراین ممکن است بدنتان برای زمانی نسبتاً طولانی تری توان و مقاومت قبلی را نداشته باشد.

 آیا به اندازه ی کافی می خوابید؟
با بیان “کافی” منظورمان این نیست که “هر اندازه ای که دوست دارید”، بلکه “به اندازه ای که میتوانید.” ( احتمالاً به عنوان والد باید با خواب کمتر برای بقیه ی زندگی خود به آن عادت کنید!) اگر فرزندتان کم و بیش خودش آرام میگیرد و میخوابد و شما با آن کنار می آیید، مدیریت خواب در بارداری بعدی آسان تر خواهد بود.

البته متوجه باشید که بارداری و سپس نوزاد جدید، بار دیگر خوابتان را مخدوش خواهد کرد. افزون بر این، بسیاری از بچه های بزرگتر وقتی رقیب کوچکترشان از راه میرسد، زمان خوابشان تغییر می کند.

 

آیا از نظر احساسی بهبود یافته‌اید؟

کمبود خواب علت شماره‌ی یک پریشانی مادران است، اما باید پیش از بارداری بعدی مطمئن شوید که از نظر روانی از تمام مصیبت‌های بارداری، زایمان و والد جدید بودن بهبود یافته‌اید. مثلاً آیا افسردگی پس از زایمان بر شما اثر داشته است و آیا به خوبی بهبود یافته‌اید؟

اگر هنوز و پس از تثبیت برنامه‌‌ی نگهداری از فرزند قبلی خود احساس خستگی می‌کنید و دچار تغییرات وزن هستید و مشکل خواب دارید، عوارض تیروئیدی پس از زایمان را بررسی کنید.
طبق مطالعه‌ای به رهبری دکتر جولی ورای، بانوان پس از زایمان هم از نظر جسمی و هم روانی به یک سال استراحت نیاز دارند.
اضطراب و استرس می‌تواند پیام‌هایی را به هیپوتالاموس در مغزتان بفرستد که رها کردن تخمک را به تاخیر اندازد. پس اگر باردار شدنتان بیش از مدتی طول کشید که انتظارش را داشتید، پیامی از طرف بدنتان است که به شما می‌گوید اول باید شرایط بدنتان را بهبود بخشید!

 آیا  ذخیره‌ی میزان مواد مغذی بدنتان وضعیت مطلوبی دارد؟
جنین ذخایر اسید فولیک، آهن و کلسیم بدنتان را مصرف کرده است. داشتن رژیم متوازن و سالم همراه با مصرف پنج واحد روزانه از میوه و سبزی‌ها و محدود کردن غلات و قند تصفیه و فرآوری شده بهترین روش است تا بدنتان را برای چالش بعدی آماده کنید.

رژیم غذایی مناسب باید مواد مغذی مورد نیازتان را تامین کند  اگر گیاه‌خوار هستید یا برخی از خوراکی‌ها را تحمل نمی‌کنید، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید اما پیش از تلاش برای بارداری بعدی، حداقل از مکمل اسید فولیک بهره گیرید، زیرا اسید فولیک احتمال وقوع اختلال عصبی در جنین را کاهش می‌دهد.

حتی پیش از ملاقات اسپرم با تخمک، مکمل مولتی‌ویتامین مناسب (با اطلاع پزشک) نیز گزینه‌ی خوبی است. به علاوه، سعی کنید اندکی از اضافه وزن بارداری قبلی خود را نیز از دست بدهید، زیرا داشتن شاخص توده‌ی بدنی سالم احتمال لقاح جنین را افزایش می‌دهد.

  آیا می‌خواهید دوباره حامله شوید؟  
تمام پژوهش‌های جهان اگر با تجربیات شما هماهنگ نباشد بی‌فایده است. شاید برای اینکه فکر کنید فاصله‌ای چهار ساله مناسب است، دلایل خود را داشته باشید. یا شاید فرزندانی با یک سال فاصله می خواهید.

در نهایت، اگر نمی‌خواهید باردار شوید، این علت بسیار خوبی برای به تعویق انداختن لقاح جنین برای مدتی دیگر است. بهترین آرزوها را برایتان داریم!

نظرات بسته شده است.