تکان دادن شدید نوزاد (خطرات،عوارض)

تکان دادن سر نوزاد به چپ و راست,مضرات خواباندن نوزاد روی پا,تکان دادن نوزاد روی پا,تکان دادن گهواره,تاب دادن نوزاد,معنی تکان دادن,تکان دادن سر در نوزادان,تکان خوردن سر نوزاد
یک لحظه ندانم کاری، زندگی بچه را برای همیشه تغییر می‌دهد. فقط در یک لحظه، سندرم تکان دادن بچه باعث آسیب شدید و دائمی یا حتی از بین رفتن زندگی می‌شود.
ساعت دو صبح است. بسیار خسته‌اید و از صدای گریه‌ی دائم که در سرتان می‌پیچد، گوش‌هایتان زنگ می‌زند. دوباره بیدار شده است. شما هرگز به کوچولویتان آسیب نمی‌رسانید، اما گاهی فقط برای ثانیه‌ای و برای لحظه‌ای سکوت و آرامش، دنیا را هم می‌دهید. در این ساعت‌های تاریک، حتی مهربان‌ترین و دقیق‌‌ترین والدین نیز به سادگی می‌شکنند.
آسیب سر بسیار شدید که به طور معمول به عنوان سندرم تکان دادن بچه خوانده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که بزرگسالی به شدت کودک یا نوزاد را تکان می‌دهد و اغلب به قصد تلاش برای متوقف ساختن گریه‌ است. چون ماهیچه‌های گردن نوزاد به خوبی رشد نکرده‌اند و حمایت اندکی را برای سر او فراهم می‌آورند، این حرکات خشن، مغز را در جمجمه به عقب و جلو پرتاب می‌کند و باعث صدمات جدی و تهدید جانی می‌شود.

خوب است بدانید
خردسالان بیشتر در معرض این نوع خطر و آسیب‌دیدگی قرار دارند. در واقع، بچه‌های زیر یک سال حدود ۴۱% از مرگ و میرهای ناشی از این صدمات را تشکیل می‌دهند، در حالی که مرگ و میر خردسالان زیر شش سال حدود ۸۸% است. بچه‌هایی که عوارضی مثل کولیک یا ریفلکس دارند  بیشتر در خطر این سندرم قرار دارند.