قلیان (خطرات و عوارض،بیماری)

قلیان کشیدن،مهم‌ترین عوارض استعمال قلیان،خطرات کشیدن قلیان،قلیان کشیدن دختران و پسران،تنباکو میوه ای،بیماریهای کشنده قلیان،تاثیر قلیان در باروری

نامهای محلی قلیان bhan ، ,hookah narghile و shisha, می باشد . قلیان با طراحی های مختلف ساخته می شود و دودآن قبل از استنشاق ازآب رد می شودو تنباکو در کاسه کوچکی گذاشته می شود که در انتها دارای حفراتی می باشد و ازطریق این حفرات لوله هایی به آن متصل است و اجازه می دهد که دود از انتهای محفظه آبی عبور کند, قلیان بطورشایع در میان خانواده ها ، کودکان و زنان درمناطقی که شکل رایج مصرف تنباکو در زنان میزان بسیار پائینی دارد, مصرف می شود علاوه بر این با عرضه تنباکو طعم دارد معطر ، مصرف قلیان بطور چشمگیری در میان جوانان ونوجوانان پسرودختران رو به افزایش است.

ازقرن ۱۶ به بعد تصور نادرست طریقه سالم و ایمن مصرف تنباکوبه صورت استفاده ازقلیان مطرح گردید زمانی که حکیمی بنام ابوالفتح پیشنهادکردکه دودباید اول از یک محفظۀ آبی بگذرد تا به شکل بی ضرردرآید این عقیده اولیه به منظور پوشاندن عوارض تنباکو انگیزه ای و هدفی خوب را دنبال می کرد ولی بدون هیچ گونه شواهد مبنی بر کاهش بیماری باعث تصور نادرست ایمن بودن مصرف تنباکو به شکل قلیان شد.
کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ کننده را دچار اعتیاد می ‌کند، در حالی ‌که تصور غلط جامعه این است که دود حاصل از آن از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود امروزه ترکیبات مخصوص تنباکو که فروخته می شوند اغلب با میوه ، عسل ، شهد و بعضی گیاهان با غلظت زیادی طعم دار شده اند که جذابیت کاذب درمصرف کننده ایجاد می کند.
هر وعده قلیان برابرمصرف یک پاکت سیگاربوده و  در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌ کندبصورتی که مصرف یک نخ سیگار بین ۵۰۰ سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌ کند، اما استفاده ی یک بار از قلیان ۱۰ تا ۲۰ لیتر دود تولید خواهد, دود استنشاق ‌شده از آن، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد و در فرهنگ جامعه ی ما به این حقیقت علمی توجهی نمی ‌شود
افراد سیگاری که به طور متداول ‌۸ تا ‌۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می‌ کنند، به طور متوسط با ‌۴۰ تا ‌۷۵ پُک که به مدت ‌۵ تا ‌۷ دقیقه به طول می ‌انجامد، حدود ‌۵ تا ۶ لیتر دود استنشاق می‌ کنند و این در حالی ‌است که مصرف ‌کننده ی قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌۲۰ تا ‌۸۰ دقیقه طول می ‌کشد، حدود ‌۵۰ تا ‌۲۰۰ پُک می ‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ‌۱۵/۰ تا یک لیتر دود است. میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.
تحقیقات ثابت کرده است افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل منو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند.
این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.
کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد .
شخص مبتلا به بیماری‌های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن ادامه بدهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد، متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.
این تصور، تصوری کاملاً غلط است، که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی ‌شود چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.
بر خلاف تصور عمومی که عده‌ای معتقدند وجود آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،‌ بیشتر این مواد سمی از جمله نیکوتین و خاکستر وارد ریه می ‌شوند و به خاطر دَم‌های عمیقی که فرد برای جذب دود می ‌زند،‌ تخریب‌های جدی به حبابچه‌های ریه وارد می‌ شود.همچنین به دلیل مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود، قلیان می ‌تواند عامل مهمی جهت رشد میکروب ها و قارچ ها باشد و این میکروب‌ها و قارچ ها به راحتی توسط دود، وارد دستگاه تنفس شده و ایجاد عفونت های مزمن می‌ کند.
سرطان ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بد‌خیم و زخم‌های گوارشی , ریفلاکس معده(برگشت اسید معده به مری) ازجمله عوارض خوش‌خیم استفاده از سیگار و قلیان هستند.
علاوه بر بیماریهای مرتبط با تنباکو ، مصرف اشتراکی قلیان می تواند منجر به افزایش احتمال میکروب سل و ویروسهایی مثل هرپس و هپاتیت شود.موارد دیگری که با مصرف قلیان ارتباط دارد مثل اگزمانی دست ، مشکلات دندان بدنبال کشیدن دندان ( آلوئولیت متعاقب کشیدن دندان) و تحلیل استخوانی بصورت عمودی در ناحیه پری اودنتال.

مصرف قلیان غیر سیگاری هایی مجاور فرد مصرف کننده قلیان و جنین مادران باردار را نیز با خطر مواجه می کند . مواجهه با مونوکسید کربن در طی حاملگی ممکن است برای جنین خطرناک باشد و تصور می شود که علت وزن کم هنگام تولد و نمره آپگار پایین(سندرم تنباکو – جنین ) مشاهده شده در نوزادان مادران سیگاری به همین علت باشد. سندرم تنباکو جنین مسلماٌ خطری برای زنانی که قلیان هم مصرف می کنند خواهد بود ، این زنان با افزایش خطر داشتن کودکانی با وزن کم هنگام تولد مواجه می باشند.

 

عوارض و خطرات قلیان کشیدن

ریزش و سفیدی موها
استعمال قلیان با کاهش خونرسانی به سطح پوست سر و ریشه مو هم همراه است. به همین دلیل افرادی که عادت به کشیدن قلیان دارند، زودتر و بیشتر از دیگران با ریزش و سفیدی موهای خود مواجه خواهند شد.
سرطان لب و دهان
ترکیبات شیمیایی و سرطان‌زای موجود در دود قلیان که با حجم و فشار بیشتری نسبت به دود سیگار وارد دهان می‌شوند، می‌توانند به سادگی زمینه ابتلا به سرطان‌های لب و دهان را برای افراد قلیانی فراهم کنند. دودی که در هر نوبت استعمال قلیان وارد دهان می‌شود، ۱۰۰ و حتی در مواردی، ۲۰۰ برابر بیشتر و غلیظ‌تر از دودی است که با سیگار کشیدن به دهان می‌رسد. نیکوتین و سایر ترکیبات سرطانزای قلیان، به سرعت روی بافت دهان، زبان، لب و لثه می‌نشینند و به مرور زمان، شرایط ابتلا به سرطان‌های ناحیه دهان را فراهم می‌کنند.
خشکی و چروکیدگی پوست
دودی که در اثر استعمال قلیان وارد ریه‌ها می‌شود، اکسیژن‌رسانی به سطح پوست را با مشکلات فراوانی مواجه می‌کند. از طرف دیگر، نیکوتین موجود در قلیان می‌تواند با تنگی عروق، باعث کاهش خونرسانی به سطح پوست شود. هر دوی این موارد کنار هم می‌توانند به مرور زمان باعث چروکیدگی، تیرگی و از دست رفتن شفافیت پوست شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد قلیانی در سنین پایین دچار پیری و تیرگی پوست می‌شوند. هرچه عادت به استعمال قلیان بیشتر باشد، کلاژن‌سازی کمتری هم در سطح پوست اتفاق می‌افتد و در نتیجه، فرد با پوست خشک‌تر و چروکیده‌تری مواجه می‌شود.
تنگی نفس و سرطان ریه
تنگی نفس به‌دلیل کاهش اکسیژن‌رسانی به ریه‌ها، از دیگر عوارض شایع استعمال قلیان است. به علاوه، دود قلیان سرشار از فلزات سنگین، مونواکسیدکربن و ترکیبات سمی است و هر دم و بازدم آن می‌تواند احتمال تخریب بافت ریه و ایجاد سلول‌های سرطانی را به شدت افزایش دهد. به‌طور کلی، افراد قلیانی حدود ۲ تا ۳ برابر بیشتر و زودتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.
بیماری‌های قلبی
قلیان کشیدن مداوم می‌تواند به‌طور مستقیم باعث اختلال در گردش خون و اکسیژن بدن شود و به این ترتیب، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش دهد. ایجاد لخته‌های خونی، رسیدن لخته‌های خونی به عروق اصلی قلب و سکته‌های قلبی، از شایع‌ترین عوارض قلبی برای افراد قلیانی محسوب می‌شوند.
سرطان مثانه
حتما همه شما شنیده‌اید هر یک نوبت استعمال قلیان، برابر با کشیدن ۲۰ تا ۳۰ نخ سیگار است. حالا فکرش را بکنید با این کار، چه حجمی از نیکل، کبالت، کربن، سرب و سایر مواد سمی وارد بدن می‌شود. نتیجه ورود این مواد سمی هم چیزی جز افزایش احتمال ابتلا به سرطان مثانه نخواهد بود زیرا کنار تمام مواد سمی نامبرده، افراد قلیانی حدود ۲۶ برابر بیشتر از حد مجاز روزانه در معرض استنشاق اورانیوم قرار خواهند گرفت.
تغییر رنگ پوست و مو
همان‌طور که گفته شد، استعمال قلیان می‌تواند اکسیژن‌رسانی و خونرسانی را در بدن مختل کند. از این رو، گاهی ممکن است افراد قلیانی در مناطقی از بدن خود با غلظت خون و در مناطقی هم با کاهش خون مواجه شوند. به همین دلیل شاهد کبودی لب‌ها، تیرگی دور چشم و زردی موهای سبیل بیشتر افراد قلیانی هستیم.

بیماری‌های عفونی
از آنجا که معمولا از قلیان در مکان‌های عمومی و به ‌صورت مشترک استفاده می‌شود، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی و قارچی پوستی در ناحیه لب و دهان بین افراد قلیانی، بسیار بیشتر از سایر افراد جامعه است. ضمن اینکه احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی مسری مانند سرماخوردگی‌ یا تبخال هم در اثر استفاده از قلیان، بسیار بالاست.
گرفتگی عضلات
گرفتگی عضلات یا کرامپ عضلانی، به‌دلیل کاهش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های ماهیچه‌ای بدن در اثر استعمال قلیان اتفاق می‌افتد. به ‌همین دلیل توصیه می‌شود اگر قلیان کشیده‌اید، به هیچ عنوان شنا نکنید. شنا کردن بعد از استعمال قلیان در موارد زیادی باعث گرفتگی عضلات و غرق شدن خواهد شد.