درخت ابریشم (فواید و خواص،ویژگیها)

درخت گل ابریشم درخت حساسی است و برگهای آن شبها روی هم می خوابند و به همین ددلیل نام چینی آن HO-hum که ترجمه آن شب خسب است، می باشد و همین نام به فارسی نیز منتقل گردیده است.

شاخه های آن دارای انشعابات چتری است. برگهای آن مرکب و معمولاً در اواخر بهار ظاهر می شود. برگهای شب خسب در شبها دو به دو روی هم می خوابند.

میوه آن در پاییز می رسد و از درخت می رسد و از درخت می ریزد و در سال بعد صدها نهال شب خسب در اطراف درخت اصلی می روید. انشعابات شاخه ها چتری است. برگها مرکب شانه ای، گل های آن سفید و صورتی یا سرخ است که در تیر ماه شکفته می شود.

محل رویش
شب خسب از درختان بومی آسیا و آفریقای گرم است و بومی جنگل های شمال ایران نیز می باشد. معولاً در قسمت کم ارتفاع جلگه می روید و در آستارا تا 400 متر نیز دیده می شود. این درخت از آستارا و طالش تا لاهیجان و نور و مازندران تا نزدیکی گرگان انتشار دارد. بلندی آن تا 20 متر هم می رسد.

ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی در شب خسب سا پونین(saponin) مشخص شده است و دارای تانن می باشد.

خواص و کاردبرد
در کره: از پوست درخت به عنوان مقوی و تونیک و مسکن و آرام کننده استفاده می شود.

در چین پوست ساقه و شاخه های درخت را در بهار و یا پاییز کنده و آماده می کنند، به این ترتیب که شاخه های کوچک را قطع کرده پوست آن را کنده و آن را پیچیده و در آفتاب خشک می کنند،داروی حاصل از آن کمی شیرین ،مسکن، ضد درد و آرامبخش است و جریان گردش خون را تنظیم می کند و معمولاً برای رفع بی خوابی و سرطان ریه و استخوان شکسته و یا در رفته و معالجه بواسیر نتایج خوبی دارد.

سایر خواص آن را محققان چین ذکر کرده اند که، کرم کش و ضد کرم است، ترشح عرق را کم می کند، برای تسریع التیام زخم مفید است ، دراستعمال خارجی از عصاره غلیظ آن برای استخوان های از جا در رفته و شکسته و زخم ها، دمل ها و جوش استفاده می شود و گل های درخت تونیک و مقوی است و به هاضمه کمک می کند.