سیمواستاتین (خطرات و عوارض،روش مصرف دارو)

فرق سیمواستاتین و آتورواستاتین,قرص سیمواستاتین ۲۰ میلی گرم,تداخل دارویی سیمواستاتین,قرص سیواسترول,لوواستاتین,عوارض آتورواستاتین,لووستاتین,انواع استاتین ها

سیمواستاتین به عنوان داروی کمکی همراه با رژیم غذایی در درمان زیادی کلسترول خون ناشی از افزایش کلسترول LDL در بیمارانی که در معرض خطر بیماری شریان کرونر بوده و به درمان با رژیم غذایی پاسخ نمی‌دهند مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر
بر اساس مطالعات حیوانی حدود ۸۵% از دارو از مجرای گوارش جذب می‌شود. فراهمی زیستی دارو کمر از ۵% است. پیوند این دارو به پروتئین پلاسما بسیار زیاد است. سیم واستاتین در بافت‌ها هیدرولیز می‌شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت ۴/۱-۳/۱ ساعت می‌باشد. این دارو عمدتاً از طریق مدفوع دفع می‌گردد.

موارد منع مصرف
این دارو در بیماری فعال کبدی نباید مصرف شود. مصرف آن در زنان باردار و شیرده نیز توصیه نمی‌شود.

هشدارها
۱- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: انجام عمل پیوند همراه با مصرف داروهای کاهنده ایمنی، کاهش فشار خون، عفونت حاد و شدید، اختلالات شدید الکترولیت یا غدد اندوکرین، حملات تشنجی غیر قابل کنترل، ضربه یا جراحی مهم.
۲- اندازه‌گیری غلظت کلسترول سرم (۴ هفته پس از شروع درمان و در فواصل منظم در طول درمان)، کراتین کیناز سرم (در فواصل منظم) وانجام آزمون عملکرد کبد(قبل از شروع درمان، هر ۶ هفته در طول ۳ ماه اول درمان و هر ۸ هفته در طول سال اول درمان و سپس هر ۶ ماه ) ضروری است.
۳- در صورت افزایش غلظت خونی کراتین کیناز (CK) یا بروز میوزیت مصرف دارو باید قطع شود.
۴- در طول مدت مصرف دارو، بیماران زن باید از باردار شدن خودداری نمایند.

عوارض جانبی سیمواستاتین

درد و التهاب عضله، رابدومیولیز، یبوست، اسهال، نفخ، سوزش و درد معده و سرگیجه، سردرد و به ندرت کاهش توانایی جنسی و بی‌خوابی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل دارویی
مصرف همزمان سیکلوسپورین، جم فیبروزیل و نیاسین با سیمواستاتین خطر بروز نارسایی حاد کلیوی و رابدومیولیز را ممکن است افزایش دهد. غلظت سرمی دیگوکسین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
۱- در صورت بروز هرگونه درد عضلانی، باید به پزشک مراجعه شود.
۲- این دارو نباید بیشتر یا کمتراز مقدار توصیه شده، مصرف شود.
۳- در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن،‌‌ آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. دراین صورت، مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر شود.
۴- در صورت مشکوک بودن به بارداری، حتماً باید به پزشک اطلاع داده شود.
۵- قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود.
۶- در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی یا درمان اضطراری، باید احتیاط شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان: ابتدا ۱۰-۵ میلی‌گرم یک بار در روزهنگام شب مصرف می‌شود. سپس مقدار مصرف هر چهار هفته تنظیم می‌گردد. به عنوان نگهدارنده ۴۰-۵ میلی‌گرم یک بار در روز هنگام شب مصرف می‌شود. برای بیمارانی که از داروهای کاهنده ایمنی استفاده می‌نمایند، توصیه می‌شود که در شروع درمان، مقدار mg/day5 (تا حداکر mg/day10) مصرف می‌شود.

اشکال دارویی
Scored Film Coated Tablet: 20mg